Dwie technologie laserowe, dwa podobne zastosowania, dwa różne wyniki. Jest to SLA vs SLS, z porównaniami i prostymi objaśnieniami dotyczącymi działania tych metod. Brzmi interesująco? Czytaj dalej!

 

SLA VS SLS

SLA Drukowanie 3D – jak to działa

Formularz Formlabs 2.
 Formlabs Form 2. Źródło: All3DP

SLA, czyli stereolitografia, to metoda drukowania 3D, która wykorzystuje laser i żywicę. W przeciwieństwie do cyfrowej projekcji światła (DLP), która wykorzystuje ekran projektora, SLA wyróżnia się zastosowaniem pojedynczego lasera skierowanego na poszczególne punkty w celu utwardzenia żywicy i utrwalenia wzoru.

Pierwszy wzór 2D staje się pierwszą warstwą wydruku, zwykle zawieszoną na odwróconej platformie kompilacji. Ta platforma początkowo spoczywa na powierzchni zbiornika żywicy i jest stopniowo podnoszona, gdy zespala się więcej warstw. Zgadza się, z SLA zasadniczo drukujesz 3D do góry nogami.

Większość maszyn SLA będzie używać lasera UV i żywicy utwardzanej promieniowaniem UV, co utrudnia proces ustawiania i wydruku  i postprocessingu z powodu światła UV w otoczeniu. Żywica jest często toksyczna i może uwalniać szkodliwe opary o nieprzyjemnym zapachu.

Laser można przesuwać na dwa sposoby. Najbardziej popularnym, wydajnym i opłacalnym sposobem jest użycie zestawu luster do sterowania laserem na powierzchni wydruku, ale możliwe jest również użycie suwnicy do przesuwania lasera w ten sam sposób, w jaki hotend jest przenoszony na drukarkach FDM

Siłą SLA jest możliwość znacznie dokładniejszego drukowania obiektów, ponieważ szerokość ogniskowej lasera może być dość mała w porównaniu z rozmiarami dysz w tradycyjnych maszynach FDM.

Aby zobaczyć listę najlepszych drukarek 3D SLA i DLP, które możesz kupić dzisiaj, sprawdź naszą listę 25 drukarek 3D Best Resin (DLP / SLA) z lata 2018 r .

SLS Drukowanie 3D – jak to działa

Sinterit Lisa.
Sinterit Lisa. Źródło: All3DP

SLS oznacza selektywne spiekanie laserowe i jest bardziej typową metodą drukowania 3D w środowisku przemysłowym. W maszynie SLS laser służy do stapiania lub spiekania cząstek, aby ostatecznie utworzyć obiekt.

Laser w drukarce SLS będzie się różnić mocą, która określa, jakie materiały może wydrukować urządzenie. Drukarki SLS, oprócz drukowania tworzyw sztucznych, są często używane do drukowania na metalach i ceramice. Jednak laser nie jest w stanie stworzyć całkowicie trwałego wiązania w tych „egzotycznych” materiałach, a część będzie często musiała zostać poddana dalszej obróbce w piecu lub piecu przed osiągnięciem pełnej wytrzymałości.

Materiał do drukowania do drukarek SLS jest w postaci sproszkowanej, a wewnątrz maszyny znajduje się urządzenie wałkowe, które w sposób ciągły nakłada nowe warstwy „surowego” materiału na częściowo spiekane. Zaletą tej metody jest to, że drukowane podpory nie są potrzebne, ponieważ otaczający niespiekany materiał działa jako podpora podczas drukowania. W rezultacie części mogą być bardziej złożone, zarówno pod względem struktury geometrycznej, jak i elementów blokujących.

Kolejną zaletą drukowania SLS jest znacznie szersza gama użytecznych materiałów, drukowanych dokładniej niż jest to możliwe przy użyciu innych metod, co daje mocniejsze i bardziej niezawodne części.

Większość dostępnych obecnie maszyn SLS to wyjątkowo wysokiej klasy drukarki 3D, a zatem kosztują sporo pieniędzy. Aby zobaczyć kilka dobrych przykładów stacjonarnych maszyn SLS, sprawdźte 6 Benchtopowych drukarek SLS dla małych firm .

Bezpośrednie porównanie

Odbitki SLS (po lewej) vs SLA (po prawej)
Druk SLS (po lewej) vs SLA (po prawej) Źródło: Emmett Grames / All3DP

Głównym podobieństwem między tymi dwiema technologiami jest zastosowanie lasera. 

Technologia

W większości maszyn SLA użycie lustra jest problemem. Podczas obracania lustra punkt lasera staje się nieco owalny, co może mieć wpływ na precyzję drukarki. Maszyny SLS również doświadczają tego zjawiska, ale w znacznie mniejszym stopniu z powodu zastosowania bardziej zaawansowanych systemów.

Większa moc laserów w maszynach SLS czyni je bardziej niebezpiecznymi, i jako takie maszyny SLS są całkowicie zamknięte, bez widoku wydruku. W maszynach SLA laser ma znacznie mniejszą moc, dlatego zastosowano przyciemniane szkło lub plastik, aby umożliwić użytkownikowi podglądanie wydruków bez uciekania szkodliwego światła UV.

Materiał

Żywice stosowane do drukowania SLA są zarówno drogie, jak i toksyczne. Przetwarzanie wydruku z żywicy jest również brudzące, czasochłonne i nieco niebezpieczne, ponieważ nie chcesz dotykać żywicy w postaci płynnej. Natomiast proszki używane do drukowania SLS są łatwe w obsłudze. Mimo że są nadal drogie, można je łatwo wyczyścić z gotowego wydruku przed wdrożeniem dalszej obróbki.

Ukończony produkt

Jednym z największych porównań jest przydatność części do różnych zastosowań. Drukarki SLA generalnie wytwarzają części, które są bardzo szczegółowe, ale kruche i nie nadają się do żadnych celów mechanicznych. Z drugiej strony drukarki SLS są w stanie tworzyć przyzwoicie szczegółowe detale z wielu różnych mocnych materiałów, takich jak metal, które doskonale nadają się do dowolnej liczby celów mechanicznych. 

Przypadki użycia nie są jednak jedyną ważną funkcją drukowania. Kolejnym czynnikiem jest to, jak skomplikowane modele mogą być drukowane. Tutaj brak podpór na wydrukach SLS jest zdecydowanie pomocną funkcją, pomagającą w tworzeniu coraz bardziej złożonych modeli, w których SLA byłby ograniczony potrzebą podpór. W obu maszynach możliwe jest ,,drukowania na miejscu”, ale w SLA trudniej jest je przetworzyć niż w SLS. I znowu, krucha jakość wydruków SLA czyni je dosłownie znacznie mniej elastycznymi.

Rozmiar

Drukarki SLA są generalnie mniejsze i nadają się do użytku jako drukarki desktopowe. Z drugiej strony drukarki SLS są nadal ograniczone do modeli „stacjonarnych”, które są zarówno duże, jak i wymagają dużej mocy. Chociaż SLA może być wygodniejsze, drukowanie SLS ma możliwość wytwarzania większych modeli – lub większej liczby mniejszych modeli – szybciej niż maszyny SLA. Wynika to ze zwiększonej powierzchni kompilacji i braku potrzeby podpór w wydrukach z  w maszyn SLS.

Koszt

Kolejnym czynnikiem jest koszt. Drukarki SLA i drukarki na bazie żywicy są teraz dostępne za mniej niż 500 USD, podczas gdy maszyny SLS nadal kosztują znacznie ponad 5000 USD za sztukę. W obu projektach koszt jest z czasem zwiększany, ponieważ materiały są często zastrzeżone i dość drogie. 

werdykt: SLS

Wydrukowany 3D młotek zaprojektowany przez Erica Stephensa, znanego również jako Print_Advocate
Wydrukowany 3D młotek zaprojektowany przez Erica Stephensa, aka Print_Advocate Źródło: alli_b, Thingiverse

Więc jak to wszystko się układa? To zależy od tego, czego potrzebujesz i ile chcesz zainwestować w maszynę do drukowania 3D.

Jeśli masz mniejszy budżet, potrzebujesz modeli o bardzo wysokiej rozdzielczości, ale nie potrzebujesz mechanicznej elastyczności, SLA jest zdecydowanie lepszym wyborem. Przeczytaj nasz artykuł na temat najlepszych dostępnych obecnie drukarek SLA i DLP .

Jeśli jesteś profesjonalistą o większym budżecie i chcesz precyzyjnie drukować działające modele przy użyciu wysokiej jakości materiałów, SLS będzie najlepszą opcją. Aby uzyskać listę najlepszych stacjonarnych drukarek SLS, zobacz ten artykuł na temat maszyn SLS dla małych firm .

A jeśli żadna z tych metod nie odpowiada Twoim potrzebom, zapoznaj się z tym artykułem szczegółowo opisującym wszystkie 10  obecnie używanych metod drukowania 3D .

Usługa drukowania 3D

Jeśli chcesz wydrukować coś w SLA lub SLS, ale nie masz dostępu do drukarek, rozważ skorzystanie z usługi drukowania 3D. 

  Licencja: Tekst „ SLA vs SLS – porównanie technologii drukowania 3D ” przez All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com
86.67
Design
Quality
Performance
Review Summary

Many people can’t choose: a laptop or a tablet? They both have similar features at first sight, but if you look deeply - they  are so different. We don’t state that any of them is better, but  we prepared some recommendations to make it easier to select.

Awesome!