SLS bardziej dostępny niż się wydaje. cz. 3

SLS bardziej dostępny niż się wydaje. cz. 3

W poprzedniej części cyklu, przyjrzeliśmy się drukarkom oraz samym proszkom, którymi będziemy mogli drukować na Sinterit LISA i LISA PRO. Wiemy już czym się charakteryzują i możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Teraz czas zastanowić się jak bardzo chcemy ułatwić sobie pracę i wybrać ewentualne dedykowane peryferia.

Jeśli już zakupiliśmy urządzenie i wybraliśmy zestaw materiałów (proszków), to w zasadzie z miejsca możemy przystąpić do pracy. To rozwiązanie na pewno ucieszy osoby o bardzo ograniczonym budżecie. Zdając sobie sprawę z korzyści jakie daje technologia SLS, będą w stanie poświęcić więcej czasu i w pełni manualnie, zająć się obsługą urządzenia oraz oczyszczaniem wydruków.
Skoro jednak sam producent chce nam maksymalnie ułatwić pracę, warto przyjrzeć się temu co proponuje.

Peryferia

Najbardziej podstawowym zestawem jest Dedicated Powder Tools (DPT).
Razem z drukarką, jest to niezbędne minimum by w pełni działać w technologii SLS.
Zawiera:
– IO BOX, czyli dwuczęściowy chwytak w kształcie pudełka do wyciągania całego zbitego proszku wraz z modelami po wydruku (tzw. cake’a). Służy też do czystego i bezpiecznego wprowadzania nowego proszku do komory.
– kielnie do ubijania nowego proszku w komorze
– lejek na proszek do napełniania komory
– składaną, lekką tacę materiałową, która może stanowić nasze podstawowe miejsce obróbki modeli
– zestaw narzędzi (szczotki, sitko, szufelki, pędzelek itd.) do bezpośredniej obróbki i przesypywania proszku
– SERVICE KIT z częściami do konserwacji (zapasowe sznury recotera, olej silikonowy, zestaw chusteczek czyszczących) i co najważniejsze, zapasowe elementy grzejne.

Przesiewacz proszku
Oczyszcza użyty proszek z grud i zanieczyszczeń w zaledwie 18 minut. Dzięki niemu materiał jest w pełni przygotowany do ponownego użycia w kolejnym procesie wydruku. Można w nim od razu przygotować mieszankę starego i nowego proszku do kolejnego wydruku.

Piaskarka

Występuje w dwóch wersjach. Zwykłej i XL, aby zmieścić największe modele wydrukowane na LISA PRO.

Dzięki sprężonemu powietrzu i szklanym drobinom, skutecznie oczyszcza wszystkie zakamarki modelu i wydobywa jego ostre kontury i detale. Co ważne, Sinterit oferuje również odpowiednie i dedykowane ścierniwo. Jedyne czego potrzebujemy we własnym zakresie, to sprężarka.

Odkurzacz przemysłowy ATEX
Specjalnie zaprojektowany do pracy przy technologii SLS. Posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Pozwala nie tylko oczyścić naszą drukarkę z proszku, ale dzięki odpowiedniemu separatorowi odzyskać go do ponownego wykorzystania w druku. Świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce dbać o maksymalne wykorzystanie zakupionego materiału i lubi gdy jest czysto. Odkurzacz może też służyć do dbania o czystość innych urządzeń lub powierzchni w naszym miejscu pracy.

Platforma
Bardzo prosta, ale jednocześnie wytrzymała konstrukcja, do bardzo stabilnego umiejscowienia, jak i przemieszczania, solidnych a zatem i ciężkich, drukarek.

Wszystkie te akcesoria można połączyć w jedno stanowisko, dzięki stacji do obsługi proszku Powder Handling Station (PHS).

Ze wszystkich poprzednich rozwiązań możemy korzystać oddzielnie, ale dopiero w całości razem z PHS tworzą finalny, gotowy segment do produkcji wydruków w technologii SLS.
Każdy proces, od wstępnego oczyszczenia modeli po odzyskanie proszku, wymieszanie go z nowym (nie potrzebujemy osobnego przesiewacza), piaskowanie oraz odkurzenie samej drukarki, możemy przeprowadzić w czysty sposób przy jednym stanowisku.

Proponowanie takich rozwiązań peryferyjnych do urządzeń, to już od dawna standard wśród firm produkujących drukarki 3D, pracujących w różnych technologiach. Na szczęście w tym wypadku są to rozwiązania, o które rynek upominał się sam, a producent wziął to szybko pod uwagę. Sami możemy decydować, które z nich mogą okazać się dla nas niezbędne i jeśli tylko budżet pozwoli zwiększyć swoją wydajność i przyjemność z pracy z drukarkami Sinterit.

A ja mam jeszcze parę pytań

Każde z dedykowanych urządzeń ma swoją bardziej rozbudowaną specyfikację oraz jest proponowane w zróżnicowanych pakietach wraz z drukarką. Pozwalają one oszczędzić sporo pieniędzy. Ile? Możesz się dowiedzieć pisząc lub dzwoniąc bezpośrednio na sinterit@seb-comp.pl 790 256 525. Wszelkie pytania mile widziane, bo jest jeszcze sporo tego, czego moglibyście się dowiedzieć 🙂