Skanowanie 3D człowieka wykorzystywane jest w obecnych czasach przez coraz szersze grono firm i branż – zaczynając od branży filmowej oraz twórców gier komputerowych, przez muzealnictwo i sztukę, kończąc na medycynie. To są tylko przykłady – skanowanie człowieka przydatne może być też przy tworzeniu figurek i lalek, podczas tworzenia wirtualnych spacerów czy nawet dla promocji i marketingu firm.
Poznajcie kilka przykładów w jakich skanery 3D zostały wykorzystane do przeniesienia człowieka na ekran komputera.
Również dzięki udoskonalaniu całkowicie mobilnych skanerów 3D, skanowanie człowieka staje się coraz szybsze i prostsze. Skanowanie organizmów żywych, powinno odbywać się szybko i dokładnie, ponieważ pozwoli to łatwiej obrobić skan w komputerze, ale też sprawi mniejszy dyskomfort osobie skanowanej – wiadomo, że bardzo trudno jest siedzieć czy stać w bezruchu dłużej niż kilka minut.
Skanowanie 3D prezydenta Stanów Zjednoczonych
Zeskanować pozwolił się… Barack Obama, a inspiracją do stworzenia tego skanu była maska prezydenta Lincolna. Skaner wykorzystany do tego, to Artec Eva, który pozwala na bardzo dokładne i realistyczne odtworzenie struktury skóry, jej porów, zmarszczek czy załamań. Cały czas skanowania prezydenta wyniósł jedynie 90 s – jest to czas, w trakcie którego skaner 3D jest w stanie zeskanować twarz człowieka. Tylko tyle prezydent musiał siedzieć nieruchomo – jest to bardzo krótki czas, w którym udało się osiągnąć realistyczny, rozpoznawalny skan Obamy.
Barack Obama został tym samym pierwszym i do tej pory jedynym prezydentem, który posiada skan 3D swojej twarzy!
Zastosowanie skanerów 3D podczas tworzenia gry komputerowej War World 3
Gracze oczekują od twórców gier coraz bardziej realistycznej grafiki, otoczenia, które wygląda jak wyjęte z rzeczywiści oraz postaci, które zaczynają przypominać coraz bardziej filmowych bohaterów, a nie postacie animowane. Twórcy gry War World 3 zdecydowali się na skorzystanie ze skanerów 3D, aby postacie występujące w grze były bardzo realistyczne, aby ich ubrania, karabiny i pistolety były jak bardziej zbliżone do tych, które pojawiają się w rzeczywistych filmach.
Podczas skanowania zostały użyte skanery 3D firmy Artec, które następnie zostały wykorzystane do skanowania ludzi. Skany zostały przeniesione na komputer, gdzie graficy, animatorzy i projektanci nadali im życie i ruch, dzięki czemu wyglądają jak żywi i podczas grania ma się wrażenie przebywania w otoczeniu prawdziwych żołnierzy.
Skanowanie 3D na potrzeby wydruku 3D
Wydruki 3D są coraz szerzej wykorzystywane w wielu branżach, a w tym przypadku, projekt został zrobiony dla muzeum w Lubinie – polegał na zeskanowaniu członków grupy rekonstrukcyjnej noszącej stroje z okresu I Wojny Światowej. Skany 3D były potrzebne, aby w kolejnym etapie stworzyć części figur ze skanów, które zostały wydrukowane na drukarkach 3D, a następnie złożone oraz ręcznie pomalowane – powstały w ten sposób naturalnych rozmiarów figury, stworzone dla potrzeb miasta. W tym przypadku idealny okazał się skaner mobilny LEO, który pozwala na skanowanie bez kabli oraz bez podłączenia do komputera, co zdecydowanie ułatwia sprawę podczas skanowania człowieka, któremu ciężko jest stać w bezruchu przez długi czas.
To tylko z niektórych przykładów wykorzystania skanerów 3D, ale idealnie pokazują jak szeroko i w jak wielu miejscach mogą zostać wykorzystane.
Dowiedz się więcej: https://skanery3d.eu/nowosci/skanowanie-3d-ludzi-i-postaci/
Źródło: 3D MASTER