Jak dobrać odpowiedni skaner 3D do skanowanych obiektów czy przedmiotów.
Wiadomo od dawna, że różne przedmioty można podzielić na różnego rodzaju kategorie. Tak samo jest ze skanerami 3D. Ale nie dzielą się one tylko na rodzaje producentów oraz to, czy skaner 3D jest skanerem ręcznym czy stacjonarnym. Można je również podzielić ze względu na wielkość skanowanego obiektu i to pod tym kątem wybierać odpowiednie dla siebie urządzenie. W tej rodzaju klasyfikacji możemy wyróżnić trzy podstawowe: skaner 3D do małych, średnich oraz bardzo dużych obiektów. Wiadomo, że większość skanerów 3D będzie sprawdzała się najlepiej przy obiektach średnich, czyli takich których skanów 3D jest najwięcej. Co jeśli jednak skanowany ma być obiekt niezwykle mały jak na przykład diamentowe kolczyki, albo niezwykle duży jak dom. Poniżej przedstawione zostanie rozróżnienie skanerów 3D oraz najważniejsze informacje na czym warto skupić swoją uwagę przy jego wyborze.
Skanery 3D do skanowania 3D małych przedmiotów
Skanery 3D wykorzystywane są szeroko w branżach takich jak stomatologia, jubilerstwo czy przemysł, gdzie bardzo często potrzebne jest skanowanie 3D niezwykle precyzyjne. Przedmioty, które maja zostać przeniesienie do oprogramowania w celu na przykład modyfikacji są często niezwykle drobne. Współczesne skanery 3D potrafią rejestrować szczegóły o rozmiarze 10 mikronów, co oznacza, że rejestruje detale, które są czterokrotnie mniejsze niż to co jest w stanie zobaczyć przeciętne ludzkie oko – 1 mikron, to 0,001 mm. Dokładność jest tutaj niezwykle ważna, w celu uchwycenia nawet najmniejszych szczegółów, które mają znaczenie dla późniejsze produkcji. Skanery 3D do małych przedmiotów przystosowane są do skanowania nawet najtrudniejszych obiektów o takich cechach jak ażurowość, połysk czy czarny kolor powierzchni. Dodatkowo niektóre ze skanerów 3D pozwalają na umieszczenie obiektu na specjalnej platformie, która poruszana jest przy pomocy silnika, bez udziału człowieka.
Skanery 3D do skanowania 3D dużych przedmiotów
Poza drobnymi, niezwykle małymi obiektami problematyczne może być też skanowania bardzo dużych obiektów takich jak na przykład domy (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), hangary czy samoloty. Tutaj musi uchwycona bardzo duża powierzchnia bez strat na jakości. Skanery 3D do dużych obiektów są to zazwyczaj skanery stacjonarne, które mogą w jednym momencie uchwycić bardzo duży obszar. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ jeśli chodzi o architekturę czy architekturę wnętrz znacznie skraca to czas zbierania pomiarów z budynków. Niektórzy zapewne pamiętają ręczne mierzenie każdej ściany przy pomocy miernika laserowego – skanery 3D pozwalają uniknąć tego pracochłonnego zajęcia. Kolejną ważną cechą skanerów 3D do obiektów dużych jest to aby był to skaner dokładny dalekiego zasięgu. Najlepsze skanery 3D uzyskują zaszumienie na poziomie minimalnym, co znacznie przyspiesza obróbkę wyników skanowania.
W artykule zostały wyróżnione najważniejsze cechy skanerów 3D do dużych oraz małych przedmiotów. Technologia cały czas przesuwa się naprzód, a skanery 3D cały czas za nią podążają.