W cztery minuty od człowieka, do awatara w grze: to badanie z University of Southern California wykorzystuje skanery 3D, aby z łatwością zamienić cię w postać z gry.
Pamiętasz, kiedy ostatnio spędziłeś dziesiątki lat na ekranie generowania postaci, aby Twój profil wyglądał choć trochę jak Ty? Oto naukowe rozwiązanie: Naukowcy z University of Southern California stworzyli program, który w cztery minuty zamienia Cię w realistycznego, poruszającego się awatara.
Co robi narzędzie do generowania znaków?
Potencjał osobistego awatara jest ogromny: pomyśl o idealnie zeskanowanym awatarze, który jest powiązany z Twoim kontem w grze (np. na Steam, Microsoft Gamertag, Nintendo Mii itp.). Mógłby on nawet stać się dostępny w każdej grze, która obsługuje tę funkcję. Możesz nawet zlecić wydrukowanie figurki i przesłanie jej do domu.
Prowadzony przez szefa grupy badawczej ds. animacji postaci i symulacji na USC, Ariego Shapiro, zespół badawczy stworzył 3-etapowy proces, który pozwala zamienić osobę w poruszającego się awatara z gry. Cyfrowy zestaw narzędzi opracowany przez naukowców z USC działa w trzech krokach: skanowanie 3D, konwersja skanu na postać oraz animacja.
Stworzenie obrazu 3D jest stosunkowo proste. Ale co z ruchami użytkownika? Stworzone awatary są w stanie kierować, manipulować obiektami, synchronizować ruchy warg, a także przejawiać zachowania niewerbalne, takie jak kiwanie głową czy gestykulowanie rękami. Ale niekoniecznie są doskonałe – i właśnie nad tym pracuje Shapiro.
Shapiro nadal jest bardzo pozytywnie nastawiony do programu. Zespół widzi w tych awatarach nowy poziom interakcji dla graczy i symulatorów. Wspominają jednak o założeniu, że takie awatary nie byłyby wykorzystywane w grach zawierających przemoc, ponieważ gracze nie chcieliby widzieć siebie rannych lub umierających. Prawdopodobnie zespół nie zdawał sobie sprawy, że to jest dokładnie to, czego wielu graczy będzie chciało.
Trzy kroki do stworzenia realistycznego awatara
- Skanowanie 3D. Skan może być wykonany przy użyciu dowolnego rodzaju technologii skanowania – w tym Microsoft Kinect, Intel RealSense lub skanera 3D, jak np. Creality CR-Scan 01.
- Oprogramowanie do automatycznego riggowania. Oprogramowanie to przekształca dane ze skanu 3D w postać. Pozwala również użytkownikom na zmianę kształtu postaci pod względem wagi, wzrostu i podobnych parametrów.
- SmartBody. Shapiro opracował tę platformę wraz z Andrew Fengiem, z grupy Character Animation and Simulation (CAS) w Institute for Creative Technologies (ICT). Jest to program, który uczy zamrożonego awatara, jak się poruszać, skakać i uśmiechać.
Żródło: https://all3dp.com