Jako pierwszy wśród rosnącej liczby firm świadczących usługi druku 3D, Scuplteo uruchomił właśnie program, w ramach którego odbiera z powrotem Twoje prototypy i wszelkie inne przestarzałe części drukowane w 3D i poddaje je recyklingowi.
Każdego roku tysiące ton odpadów z druku 3D ląduje na wysypiskach śmieci, ponieważ nie są one poddawane recyklingowi. Sculpteo ma nadzieję, że jego program recyklingu może pobudzić więcej firm i konsumentów do rozważenia ich zarządzania częściami drukowanymi 3D po zakończeniu cyklu życia.
“Dzięki Re-cycleo, inaugurujemy nowy, bardziej odpowiedzialny sposób produkcji, w którym oferujemy klientom możliwość modernizacji ich produktów”, mówi Alexandre d’Orsetti, CEO Sculpteo. Przez upgrade d’Orsetti rozumie ponowne wykorzystanie przetworzonych wydruków w nowy materiał, który producenci mogą wykorzystać do produkcji niemal każdego rodzaju produktu z tworzyw sztucznych.
Obecnie program jest ograniczony pod względem lokalizacji i materiału, ale Sculpteo ma nadzieję na rozszerzenie, jeśli dobrze pójdzie. Tylko części drukowane przez Scupteo kwalifikują się do programu, a klienci są odpowiedzialni za ich wysyłkę do Sculpteo we Francji. Lokalizacje w Ameryce Północnej mogą pojawić się w sieci po drodze.
Na początku program Re-cycleo będzie przetwarzał jedynie nylon (PA 11 i PA12), który jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w procesach druku 3D, selektywnego spiekania laserowego (SLS) i Multi-Jet Fusion. Jest to również najczęściej wykorzystywany materiał w Scultpeo. W przygotowaniu są programy recyklingu dla polipropylenu (PP) i elastycznego materiału TPU.
Ponieważ nylon nie jest powszechnie spotykany w przedmiotach codziennego użytku, jego recykling jest trudny (jeśli nie niemożliwy) w typowych domowych centrach recyklingu, a nawet w zakładach przemysłowych.
Jak działa ten proces
Firmy zwracają swoje przestarzałe części do Sculpteo, gdzie są one łączone ze złomem produkcyjnym z własnego zakładu. Po zebraniu setek kilogramów części, odpady są następnie kruszone na kawałki.
Aby zachować tajemnicę przemysłową i poufność swoich klientów, Sculpteo gwarantuje, że szlifowanie wykonuje samodzielnie wewnątrz swojej fabryki. Pokruszony materiał jest następnie wysyłany do producenta polimerów specjalnych Arkema, który poddaje go recyklingowi w ramach swojego programu Virtucycle.
Odpady nylonu, po przetopieniu, schłodzeniu i pocięciu na granulki, nie są przeznaczone do ponownego druku 3D, ale raczej do innych przemysłowych procesów produkcyjnych, takich jak formowanie wtryskowe.
Oprócz tego, że Arkema zajmuje się recyklingiem, działa jako pośrednik wśród swoich klientów materiałowych i oferuje opcję nylonu z recyklingu.
“Coraz częściej nasi klienci są zainteresowani innowacyjnymi opcjami z recyklingu, aby napędzać poprawę zrównoważonego rozwoju i cyrkularności w łańcuchu dostaw” – mówi Erwoan Pezron, starszy wiceprezes ARkemy ds. polimerów o wysokiej wydajności.
Żródło: https://all3dp.com