Czy konwencjonalne techniki rzeźbiarskie, takie jak rzeźbienie, składanie i odlewanie oraz materiały takie jak kamień, marmur i drewno to już przeszłość? Wielu rzeźbiarzy i artystów nadal będzie preferować tradycyjne sposoby, ale sporo z nich zaczęło tworzyć rzeźby przy użyciu druku 3D.
Druk 3D zdecydowanie przyczynił się do postępu w różnych dziedzinach, napędzając kreatywność w protetyce, architekturze i nie tylko. Artyści nie są wyjątkiem i zaczęli używać druku 3D, aby ożywić swoje dzieła.
Patrząc na różnice pomiędzy tradycyjnymi metodami a drukiem 3D, najbardziej wyróżnia się to, że rzeźby 3D mogą mieć niezwykle skomplikowane projekty, co może być wyzwaniem do osiągnięcia przy użyciu konwencjonalnych metod. Rzeźby drukowane w 3D wykorzystują różne technologie i procesy, a inspiracje stojące za nimi również się różnią.
Firmy i organizacje zajmujące się drukiem 3D, które współpracują z artystami i sami artyści mogą mieć okazję do przesunięcia granicy druku 3D z ich sztuką, przynosząc nieoczekiwane innowacje i postępy.
Spójrzmy na niektóre z najbardziej niezwykłych rzeźb, które kreatywność i druk 3D stworzyły do tej pory!
Nesurak
Ta kolorowa, wydrukowana w 3D rzeźba jest wynikiem współpracy belgijskiego artysty Nicka Ervincka i dostawcy usług druku 3D – Materialise. Zainspirowane przez kosmitów, roboty i kreacje science-fiction, dzieło Ervincka wygląda jak posąg bohaterskiego boga z przyszłości – jak maska z kultur Majów i Inków z odrobiną klimatu Star Treka.
Futurystyczna rzeźba ma wymiary 40,9 x 19,3 x 21,3 cala i składa się z 200 części. Firma Materialise wyprodukowała poszczególne części za pomocą maszyn do selektywnego spiekania laserowego (SLS). Wysłali te części do studia Nicka, gdzie artysta wygładził i pokolorował powierzchnie przed złożeniem ich razem, aby stworzyć fantastyczną rzeźbę cyborga.
- Jakie materiały zostały użyte? PA 12 (nylon)
- Jaka technologia została zastosowana? SLS
- Kto to zaprojektował? Nick Ervinck
Cyfrowa Groteska
Rzeźba ta, która była niedawno wystawiona w BMW Art Club, jest jedną z najbardziej złożonych rzeźb drukowanych w 3D, w całości wydrukowaną przy użyciu piasku i żywicy. Projekt został wygenerowany dzięki połączonym wysiłkom projektanta i komputera wykorzystującego proces uczenia maszynowego i sztuczną inteligencję.
Możesz być zaintrygowany, zaskoczony, a nawet zdumiony, gdy po raz pierwszy na niego spojrzysz. Motywacją dla tego dzieła sztuki jest wywołanie emocji u widzów i poszerzenie ich wizji tego, jak może wyglądać architektura przyszłości. Na pierwszy rzut oka instalacja ta może wyglądać po prostu jak chaotyczna figura, ale kryje w sobie inny rodzaj piękna!
- Jakie materiały zostały użyte? Piasek i żywica.
- Jaka technologia została zastosowana? Dyfuzja spoiwa
- Kto ją zaprojektował? Michael Hansmeyer
Przełęcz Wielorybów
Ta wydrukowana w 3D rzeźba była częścią wystawy, która miała na celu szerzenie świadomości o kruchości naszej planety i całego życia na niej.
Wieloryby garbusowate to majestatyczne stworzenia. Chociaż czasami można je dostrzec, gdy jest się na wodzie, są one widoczne tylko wtedy, gdy wypływają na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Tak więc, tylko część ich ciała jest przedstawiona w tych rzeźbach.
Trzy elementy składające się na rzeźbę – głowa, płetwa i ogon – zostały wydrukowane przy użyciu stali nierdzewnej i ważą łącznie 880 kg. Dzięki realistycznemu odwzorowaniu szczegółów, rzeźba sprawia, że trawa wokół niej wydaje się być jak ocean!
- Jakie materiały zostały użyte? Stal nierdzewna
- Jaka technologia została zastosowana? Robotic wire arc additive manufacturing (WAAM)
- Kto ją zaprojektował? Studio C&C, MX3D
Najwyższa na świecie rzeźba wydrukowana w 3D
W 2017 roku James Burton zdobył Rekord Guinnessa dla najwyższej na świecie rzeźby wydrukowanej w 3D ze swoim 12-stopowym i 110-funtowym posągiem.
Jednak, 19-stopowa, 10-calowa rzeźba dr Vinsona Allena, która jest wykonana z 45 indywidualnych części i z grubsza waży 1500 funtów, niedawno pobiła rekord.
Chociaż posąg początkowo nie spełnił wymagań dotyczących pobicia rekordu, twórca podjął drugą próbę i z powodzeniem osiągnął cel. W pewnym sensie rzeźba jest sposobem lekarza na okazanie wdzięczności wobec własnej społeczności. Chociaż pierwotnie miała być reklamą, od tego czasu stała się (i została nazwana) Statuą Inspiracji.
- Jakie materiały zostały użyte? Nie określono.
- Jaka technologia została zastosowana? FDM
- Kto ją zaprojektował? Dr Vinson Allen
Poly
Julian Voss-Andreae jest nie tylko artystą, ale także fizykiem i matematykiem, i widać wyraźnie, że nauka jest istotnym źródłem inspiracji dla jego sztuki. Nie powinno więc dziwić, że do swojej rzeźby z brązu Poly wykorzystał druk 3D.
W ciągu 10 000 godzin wydrukował 100 form z filamentu PLA za pomocą drukarek 3D LulzBot. Elementy te posłużyły do odlania w brązie posągu w kształcie kobiety.
Wydrukowana w 3D rzeźba została ujawniona w 2017 roku i można ją oglądać w Georgia Institute of Technology w Atlancie.
- Jakie materiały zostały użyte? PLA (formy)
- Jaka technologia została zastosowana? Fused deposition modeling (FDM)
- Kto to zaprojektował? Julian Voss-Andreae
Domy żetonowe
Praca brytyjskiego artysty Matthew Plummera Fernandeza jest krytyką kryzysu mieszkaniowego w Londynie. On sam zmagał się ze znalezieniem miejsca do życia w stolicy Anglii, a poprzez Token Homes krytykuje sposób, w jaki wiele domów jest postrzeganych jako inwestycja, a nie miejsce do życia.
Wysoka na 10 stóp rzeźba składa się z 400 miniaturowych domów, które startup Fluxaxis zajmujący się drukiem 3D wydrukował na drukarce 3D Fortus 900mc z wykorzystaniem ABSplus. Usługodawca jest siostrzaną firmą inżynierskiej firmy projektowej Stage One, w której Plummer Fernandez pracował jako artist-in-residence.
- Jakie materiały zostały użyte? ABSplus
- Jaka technologia została zastosowana? FDM
- Kto to zaprojektował? Matthew Plummer Fernandez
H.O.R.T.U.S. XL
Co otrzymujemy, gdy studio projektowe współpracuje z instytutem badawczym? Ogromną instalację, która zapewnia wgląd w świat mikrobiologii!
Rzeźba H.O.R.T.U.S. XL Astaxanthin.g symuluje wzrost podłoża inspirowany morfologią koralowców. To efekt współpracy ecoLogicStudio z instytutami badawczymi Synthetic Landscape Lab z Uniwersytetu w Innsbrucku oraz Create Group z Uniwersytetu Południowej Danii.
Dzieło jest pierwszym na świecie wydrukowanym w 3D bioreaktorem. Jego eksperymentalne struktury zostały zaprojektowane algorytmicznie, a następnie podzielone na 185 różnych jednostek konstrukcyjnych. Części, ważące łącznie 597 funtów, zostały w całości wydrukowane na drukarkach WASP 3D. Proces ten zajął około 1780 godzin!
- Jakie materiały zostały użyte? PETG
- Jaka technologia została zastosowana? FDM
- Kto to zaprojektował? ecoLogicStudio
Kwiaty
John Edmark poprzez swoje prace pokazuje, że łącząc sztukę i naukę można stworzyć coś niezwykłego.
Wykładowca i projektant z Uniwersytetu Stanforda wykorzystuje druk 3D do tworzenia fascynujących arcydzieł, takich jak rzeźby Blooms. Figurki kwiatów, inspirowane naturą i geometrią, ożywają, gdy obracają się pod światłem stroboskopowym i są niezwykle hipnotyzujące do oglądania.
Zachwycony rzeźbami kwiatowymi Edmarka? Możesz kupić swój własny kwiat Bloom lub go stworzyć.
- Jakie materiały są używane? Nylon
- Jaka technologia została zastosowana? FDM
- Kto to zaprojektował? John Edmark
Słoneczniki
Rob i Nick Carter są znanymi artystami, których dzieła są kolekcjonowane przez Eltona Johna, Beckhamów i innych znamienitych ludzi. Ich celem jest reinterpretacja tradycyjnych dzieł sztuki przy użyciu innowacyjnych technologii i z powodzeniem udało im się to zrobić, tworząc kilka wspaniałych rzeźb.
Jednym z takich przykładów jest ich reinterpretacja słynnego obrazu olejnego “Słoneczniki” Vincenta Van Gogha z 1888 roku, który wyprodukowali przy użyciu druku 3D. Przy produkcji tej 23-calowej repliki, Carterowie współpracowali z kreatywnym studiem efektów wizualnych MPC, przenosząc namalowany przez van Gogha obraz na cyfrowy model 3D.
Plik 3D został wydrukowany z żywicy Visijet M3-X na wysokiej klasy drukarce ProJet 3500, która może drukować z dokładnością do 16 mikronów. Na koniec rzeźba została odlana w brązie krzemowym.
- Jakie materiały są używane? Żywica
- Jaka technologia została zastosowana? MJP
- Kto ją zaprojektował? Rob i Nick Carter
Kreacje sferyczne
Mając na celu stworzenie najdoskonalszej formy fizycznej, Dario Santacroce wyrzeźbił kilka kulistych kreacji, które mają minimalne, ale złożone projekty.
Punktem wyjścia dla tych kreacji jest trójkąt Reuleaux, kształt spotykany w architekturze, na starych mapach, a nawet w takich przedmiotach jak kostki do gitary czy hydranty przeciwpożarowe. Używając trójkąta Reuleaux jako podstawy, artysta stworzył prawie 15 różnych form, wszystkie równie unikalne i fascynujące.
Projekty te zostały najpierw przetestowane przy użyciu FDM, a później zrealizowane przy użyciu piaskowca. Jednak wydrukowane w 3D rzeźby z piaskowca są dalekie od doskonałości i wymagają post-processingu. Aby temu zaradzić, wydrukowano w 3D niestandardowe narzędzia do szlifowania i nadawania kulom ostatecznego kształtu.
- Jakie materiały zostały użyte? Piaskowiec
- Jaka technologia została zastosowana? Dyfuzja spoiwa
- Kto to zaprojektował? Dario Santacroce
Żródło: https://all3dp.com