Nareszcie rozpoczęły się wakacje a z nimi wyjazdy i wypoczynek nad wodą. Oprócz bezpieczeństwa wypoczynku nad basenem, jeziorem czy morzem warto mieć ze sobą przydatne akcesoria.
Taki właśnie jest świat druku 3D. Możemy sami wydrukować to, co od zawsze wydawało się do kupienia jedynie w sklepach. Moim nietuzinkowym pomysłem na wakacyjne drukowanie były płetwy na nogi i na ręce ułatwiające szybsze pływanie. Jednak na początek spróbuję wykonać coś prostszego czyli rurkę do oddychania pod wodą.
Na opensource z stl-ami jest mnóstwo propozycji do wydruku takich rurek. Za najbardziej zaawansowany i profesjonalny uznałem ten projekt: https://www.thingiverse.com/thing:5024449. Wprawdzie projektant założył drukowanie tej rurki na materiale elastycznym, jednak na początek postanowiłem sprawdzić jak projekt sprawdzi się na Easy PLA od Fiberlogy. Jeśli modele się sprawdzą sporządzę identyczne na Fiberflex. Kto wie, być może znajdzie się czas na delikatną modyfikację projektu w celu personalizacji?
Kolejnym wyborem jaki mamy dostępny w tym projekcie jest możliwość druku rurki z zaworem spustowym, co znacząco ułatwia oddychanie i wydychanie powietrza pod wodą. Projektant pozostawił również opcję bez zaworu i takie pliki pobrałem do druku. Najważniejsze pytanie jakie powstało dotyczyło tego, czy przy wydruku z PLA łączenie rurek będzie do siebie pasować, oraz przede wszystkim czy będzie szczelne. Tego dowiemy się dopiero po wydruku.
Modele testowe sporządziłem na drukarce Biqu B1
Parametry druku:
Filament: Fiberlogy EASY PLA
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 205°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,16 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 50 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 3 szt.
Adhezja: tylko Skirt
Jak widać na filmiku w przyspieszonym tempie, pierwsza część rurki drukowała się poprawnie.
Slicer wygenerował podpory, które jednak były banalnie proste do usunięcie. Drobne pozostałości przy szwie łatwo usunąć nożykiem do tapet. Co najważniejsze wewnątrz model składa się wyłącznie z obrysów, ale mimo tego wydaje się być solidny. Pierwsze testy pod wodą wykazały, że jest szczelny.
Przyszła pora na drugi elementu rurki, czyli model z ustnikiem. Ten z kolei postanowiłem wydrukować na czerwonym Easy Pla od Fiberlogy.
Parametry wydruku w slicerze identyczne jak w przypadku poprzedniego białego wydruku.
Tutaj nie do końca wszystko poszło jak należy. Początkowo model drukował się poprawnie, jednak w trakcie druku filament rozlał się w miejscu budowania podpory i nieco zdeformował support.
Mimo tego po wykonaniu postprocessingu wszystkie niepożądane nadlewki zniknęły, zaś test pod wodą wykazał szczelność wydruku.
Teraz pozostało jedynie połączenie w całość obu rurek i tutaj pomimo moich wcześniejszych obaw wszystko zadziałało jak należy. Projektant dodał w miejscu łączenia coś w rodzaju prowadnic, które przy jednoczesnym zakrzywieniu wydruków dopasowują całość i jednocześnie uszczelniają połączenie.
Połączenie rurek wprawdzie wymagało włożenia nieco siły, a ich spasowanie zahaczało o granice połamania konstrukcji, to jednocześnie mam ogromną pewność, że nie rozczepią się w trakcie nurkowania. Fakt szczelności projektu jest o tyle ciekawy iż wydruki są zrobione na PLA :).
Podwodne testy wykonane przeze mnie i dzieciaki wykazały, że rurka sprawdza się znakomicie. Wyprofilowany ustnik ułatwia korzystanie z rurki. Można go zacisnąć zębami, chociaż warto dokonać modyfikacji by bardziej pasowało do dziecięcego uzębienia 🙂
Z powodzeniem rekomenduję ten projekt i już zapowiadam się z kolejnym artykułem wykonania tego samego projektu na Fiberflex. Być może uda się wydrukować opcję z zaworem i od razu do kompletu z płetwami na nogi na ręce.