Rozwarstwianie się warstw w druku 3D - poznaj 5 wskazówek, jak poradzić sobie z tym problemem

Rozwarstwianie się warstw w druku 3D - poznaj 5 wskazówek, jak poradzić sobie z tym problemem

Rozdzielanie się warstw podczas wydruku, jest jednym z najbardziej frustrujących problemów, na jaki może napotkać użytkownik drukarki 3D. Dowiedz się, jak tego uniknąć, dzięki naszemu krótkiemu przewodnikowi.

 

Ekstremalny przykład rozwarstwienia warstwy.
Ekstremalny przykład rozwarstwienia warstw. Źródło: JasonWebb

Problem ten występuje, gdy warstwy wydruku 3D rozdzielają się lub nie sklejają się całkowicie. Powoduje to brzydkie pęknięcia, których pozbycie się, może wydawać się trudne. Dzięki kilku poprawkom w ustawieniach Twojego slicera i być może w ustawieniach samej drukarki 3D, będziesz mógł sprawdzić naszą tezę, że ten problem da się łatwo rozwiązać. 

Zwiększ temperaturę hotendu

E3D V6 All-Metal Hot-End.
E3D V6 All-Metal Hot-End. Źródło: Filastruder

 

Pierwszym (i być może najbardziej oczywistym) rozwiązaniem problemu z rozdzielaniem się warstw, jest zwiększenie temperatury hotendu. Warstwy sklejają się ze sobą dzięki stopieniu na gorąco. Jeśli temperatura z jaką wytłaczany jest filament, jest zbyt niska, nie będzie on w stanie przykleić się odpowiednio do poprzedniej warstwy. Dodatkowo wentylator chłodzący, może powodować zbyt szybkie stygnięcie filamentu, co ma wpływ na powstające rozwarstwienie między warstwami.

Rozpocznij drukowanie od dotychczasowej temperatury drukowania i zwiększaj ją o 5 ° C, aż zauważysz poprawę. Sprawdź artykuł: najlepsza temperatura drukowania dla różnych filamentów,  aby znaleźć optymalną temperaturę dla swojej drukarki 3D.

Uwaga: Jeśli na wydrukach zaczniesz zauważać plamki lub nadmierne wytłaczanie, obniż temperaturę do wcześniejszych ustawień i przejdź do następnej wskazówki.

Dostosuj chłodzenie druku

Bardzo fioletowa osłona wentylatora.
Osłona wentylatora. Źródło: Kalani Kirk Hausman i Richard Horne / Dummies

 

Jeśli masz problem z rozwarstwianiem się warstw podczas drukowania modelu, a dostosowanie temperatury druku nie pomogło, sprawdź, czy wentylator chłodzący wydruk, jest skierowany na drukowany model. Jeśli tak, spróbuj zmniejszać prędkość wentylatora o 10%. Prawdopodobnie zauważysz znaczny spadek pęknięć na wydrukach.

Zwiększ przepływ

Druk 3D LuzBot z dużą szybkością wytłaczania.
Druk 3D LuzBot z dużą prędkością wytłaczania. Źródło: Shawn Hill / YouTube

 

Gdy zwiększysz przepływ w drukarce/ flow rate (lub mnożnik wytłaczania/extrusion multiplier), z dyszy wydostanie się więcej stopionego filamentu. Spowoduje to silniejsze wiązanie między warstwami.

Zacznij od standardowego parametru i zwiększaj go o 5%.

Jeśli zauważysz problemy z drukowaniem spowodowane nadmiernym wytłaczaniem, zmniejsz nieco przepływ drukarki/flow rate. Nie chcesz naprawiając jeden problem, generować kolejnego. Sprawdź artykuł: Kalibracja ekstrudera – proste kroki,  aby dostosować ustawienia ekstrudera.

Zmniejsz prędkość drukowania

Drukarka 3D drukująca model.
Drukarka 3D drukująca model. Źródło: Eyeopener

Rozdzielanie się warstw w wydruku 3D, może być spowodowane zbyt dużą prędkością drukowania. Jeśli głowica drukująca porusza się zbyt szybko, wytłaczany filament nie ma odpowiedniej ilości czasu, aby skutecznie związać się z poprzednią warstwą. Jeśli poprzednie wskazówki nie rozwiązały problemu z rozwarstwianiem się, spróbuj zwolnić prędkość drukowania o 10 mm / s.

Zbyt wysoka prędkość może powodować różne awarie podczas drukowania 3D. Korzystając z tej wskazówki, rozwiążesz być może także inne problemy.

Użyj dyszy o większej średnicy

Zestaw dysz o różnych rozmiarach.
Zestaw dysz o różnych rozmiarach. Źródło: Dbnwstores

Jeśli wszystko inne zawiedzie, spróbuj użyć dyszy o większej średnicy. Umożliwi to drukowanie grubszą linią, co powinno skutkować lepszą przyczepnością warstw. Jeśli zwykle drukujesz za pomocą dyszy 0,4 mm, spróbuj użyć dyszy 0,5 mm i sprawdź, czy będzie to miało pozytywny wpływ na wydruk.

Pamiętaj jednak, że jeśli używasz dyszy o większej średnicy, będziesz musiał również zwiększyć temperaturę drukowania i prędkość przepływu filamentu. Po drobnych poprawkach, będziesz na najlepszej drodze do drukowania pięknych modeli na swojej drukarce 3D.

 

Źródło głównego obrazu: SoLongSidekick / community.robo3d.com

Licencja: Tekst „ Separacja warstw w druku 3D: 5 wskazówek, jak uniknąć rozwarstwienia ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/