Rozmiar platformy Ender 3 (V2/Pro): Jaki jest naprawdę?

Rozmiar platformy Ender 3 (V2/Pro): Jaki jest naprawdę?

Małe sekrety wielkich drukarek

Ender 3 firmy Creality ( oryginalny, Pro i V2) to świetne drukarki, szczególnie biorąc pod uwagę ich cenę. Jednakże, jeśli zamierzasz kupić jedną z nich, mogłeś usłyszeć mieszane opinie na temat rzeczywistych i reklamowanych rozmiarów platformy Endera 3.

Wszystkie trzy modele Ender 3 ma użytkowy obszar druku 220 x 220 mm. Jednakże, rozmiar powierzchni budowania w rzeczywistości wynosi 235 x 235 mm. Oznacza to, że teoretycznie aż 14% powierzchni nie jest wykorzystywane!

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić.

Wyjaśnienie różnic

Dlaczego więc podawany obszar wydruku jest mniejszy niż rzeczywisty rozmiar platformy? Oto kilka możliwych powodów:

  • Klipsy: Prawdopodobnie głównym powodem tej różnicy jest konieczność uwzględnienia klipsów. O ile nie używasz płyty konstrukcyjnej, która jest magnetyczna lub przyklejona do platformy. Klipsy, które są dostarczane z niektórymi Enderami 3 to biurowe spinacze do segregatora i zajmują sporo miejsca. Posiadanie dodatkowych 7,5 mm po wszystkich stronach zapewnia, że dysza nie będzie kolidować z tymi zaciskami.
  • Tolerancja: Konstrukcja Endera 3 obejmuje szkielet z mechanicznych połączeń i prętów łączących o różnych rozmiarach. Każdy element dowolnego systemu mechanicznego posiada tolerancję związaną z operacją użytą do jego stworzenia. Jeśli dodamy wszystkie potencjalne tolerancje, otrzymamy coś, co nazywamy „spiętrzeniem tolerancji”.

Inne kwestie

Ważną kwestią, która pojawia się w dyskusji na temat obszaru drukowania Endera 3, są ustawienia slicera, w szczególności te dotyczące przylegania do platformy. Większość slicerów domyślnie dodaje G-code, aby wydrukować linię podkładu i skirt przed rozpoczęciem drukowania modelu. Z tego powodu efektywny obszar wydruku (podczas przygotowywania modelu do druku) może wydawać się jeszcze mniejszy niż ten, który jest ustawiony dla obszaru wydruku Twojej maszyny. W związku z tym zabawa z odpowiednimi ustawieniami powinna otworzyć więcej miejsca.

Niektórzy twierdzą, że mniejszy obszar wydruku jest częściowo związany z elementem grzejnym, który nie sięga do samych krawędzi platformy. Może to być prawdą, ale raczej nie ma to wpływu na podany przez Creality obszar wydruku, ponieważ przestrzeń pomiędzy elementem grzejnym a krawędzią platformy nie jest znacząco szersza niż przestrzeń wewnątrz elementu grzejnego. (Innymi słowy, ciepło powinno łatwo rozpraszać się na wszystkie części platformy).

Rozwiązanie

Biorąc powyższe pod uwagę, można przyjąć, że „bezpieczna” powierzchnia do zadrukowania wynosi 220 x 220 mm, podczas gdy rzeczywista powierzchnia wynosi 235 x 235 mm. Można jednak wykorzystać więcej niż podany przez Creality obszar zadruku, być może nawet całe 235 x 235 mm. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Alternatywnie, zawsze możesz bezpośrednio rozszerzyć pojemność Endera 3 za pomocą jednego z zestawów Ender Extender. Są to zestawy sprzętowe, które pozwalają na osiągnięcie obszarów drukowania 300 x 300 lub 400 x 400 mm. Jak można się jednak spodziewać, te imponujące ulepszenia będą kosztować znaczne pieniądze i czas.

Krok 1: Modernizacja sprzętu

Po pierwsze, jeśli w Twojej konfiguracji używane są klipsy, będziesz musiał zmienić sposób mocowania platformy. W tym celu istnieją dwie opcje: zmiana klipsów lub zmiana platformy.

Zrezygnuj z klipsów

Prostszym rozwiązaniem jest zamiana spinaczy na coś innego. Pomoże w tym kreatywność i zmysł majsterkowicza, ale jedną z opcji może być użycie sprężyn do ramek na zdjęcia, choć nie pozwolą one uzyskać pełnego obszaru wydruku.

Wymień łoże drukujące

Bardziej skomplikowanym, ale być może bardziej oczywistym rozwiązaniem jest wymiana platformy na coś, co nie wymaga zacisków. Na przykład, podkładka magnetyczna Creality jest wykonane tak, aby pasowało bezpośrednio do powierzchni Endera 3.

Krok 2: Aktualizuj oprogramowanie

Niezależnie od tego, którego Endera 3 posiadasz (tj. niezależnie od sytuacji z klipsem), drugim krokiem jest zaprogramowanie drukarki 3D do korzystania z pełnej powierzchni budowania. Aby uwolnić prawdziwy potencjał Twojego Endera 3, będziesz musiał zaktualizować firmware płyty głównej. Istnieją dwa zasadnicze kroki do otwarcia większego rozmiaru platformy:

  • Zamiana firmware’u: Domyślnie firmware Endera 3 firmy Creality pozwala na wykorzystanie tylko 220 x 220 mm powierzchni druku. Jednak firmware Creality jest starszą i bardziej podstawową wersją oficjalnego firmware’u Marlin RepRap.
  • Zmodyfikuj kod: Gdy już masz najnowszą wersję firmware’u, możesz dokonać niezbędnych zmian w rozmiarze platformy w kodzie Marlina i przesłać go do drukarki. Zmiana kodu Marlin będzie wymagała pewnych eksperymentów z Twojej strony. Dla bezpieczeństwa, możesz chcieć uniknąć wybierania wartości aż do 235 x 235 mm. Na przykład, 230 x 230 mm to wciąż 9% wzrost i pozostawia 2,5-mm bufor wypadkowy po każdej stronie.

Przemyślenia końcowe

Firma Creality zdecydowała się ustawić w oprogramowaniu Endera 3 rozmiar wydruku mniejszy niż rzeczywiste wymiary. Gdy weźmie się pod uwagę mocowanie platformy, tolerancje i środki ostrożności, brzmi to logicznie. Ale czy naprawdę potrzebne jest 7,5 mm z każdej strony?

Technicznie rzecz biorąc, odpowiedź brzmi nie, a istnieją sposoby na maksymalne zwiększenie wydajności drukarki, które opisano powyżej. Mimo to zawsze warto zachować ostrożność, dlatego przed wprowadzeniem zmian należy upewnić się, że wszystkie kroki są w pełni zrozumiałe.

Jak zawsze, miłego drukowania!

Żródło: https://all3dp.com