Rowery, które powstały dzięki drukarkom 3D: najbardziej niesamowite projekty

Rowery, które powstały dzięki drukarkom 3D: najbardziej niesamowite projekty

Druk 3D zadomowił się w wielu dziedzinach naszego życia. Drukarki 3D zaznaczyły swoją obecność, także przy produkcji rowerów. Dowiedz się więcej o tych niesamowitych projektach.

Wszystko zależy od Ciebie

Drukowanie 3D ramy roweru jest bardziej powszechne niż myślisz
Drukowanie 3D ramy roweru, jest bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać (źródło: 3D Printing Pete via 3D Printing Expo )

Tradycyjnie rowery powstawały w wyniku skomplikowanego procesu, montażu wielu różnych części. W ciągu ostatnich kilku lat, na scenie pojawiła się nowa metoda produkcji rowerów na zamówienie: druk 3D.

Zanim przejdziemy dalej, zwróć uwagę na to, że termin „rower wydrukowany w 3D” ogólnie odnosi się do samej ramy roweru, ponieważ drukarki 3D nie mogą jeszcze drukować wszystkich części roweru (na przykład opon i szprych).

W tym artykule omówimy pięć naszych ulubionych projektów rowerów drukowanych w 3D. Niektóre są nawet dostępne w sprzedaży!

Jeśli chcesz wydrukować ramę dla swojego roweru, prawdopodobnie będziesz musiał użyć skomplikowanych materiałów, z którymi przeciętna desktopowa drukarka 3D może sobie nie poradzić. W takim przypadku rozważ skorzystanie z usługi drukowania 3D.

Empire Cycles

Rama tego roweru górskiego została wydrukowana w 3D z gęstością tytanu większą niż 99,7%
Rama tego roweru górskiego została wydrukowana w 3D, z gęstością tytanu większą niż 99,7% (źródło: Renishaw )

Empire Cycles, to brytyjski projektant i producent rowerów, który wykorzystuje drukowanie 3D, do drukowania rowerów ze stopu tytanu.

Ich tytanowa rama roweru, jest wytwarzana w procesie zwanym optymalizacją topologiczną. Mówiąc najprościej, optymalizacja topologiczna wykorzystuje oprogramowanie do określenia najlepszego projektu równoważenia naprężeń, funkcjonalności i ilości materiału. Dzięki temu ramy są o około 30% lżejsze niż te, które znajdziemy w wielu konwencjonalnych rowerach.

Co więcej, według firmy Renishaw, ich stop tytanu jest wyjątkowo trwały dzięki „ niemal idealnej gęstości powyżej 99,7%”. Ten rower jest dostępny do kupienia, jednak biorąc pod uwagę jego cenę 6483 USD, możesz nie zobaczyć zbyt wielu w mieście.

Podstawowy materiał do druku 3D: tytan

Cena: ~ 6483 $

Projekt: Empire Cycles i Renishaw

Gdzie go znaleźć? Renishaw

Urwahn Engineering

Rower elektryczny Urwahn może osiągnąć prędkość do 25 km / h!
Rower elektryczny Urwahn może osiągnąć prędkość do 25 km / h! (Źródło: Urwhan Engineering )

Rowery elektryczne nie są bynajmniej nową koncepcją, ale idea e-rowerów, drukowanych na drukarce 3D z pewnością jest, a dokładnym opracowaniem tego projektu zajęła się firma Urwahn Engineering.

Jeśli kiedykolwiek jeździłeś na rowerze elektrycznym lub korzystałeś z jakiegokolwiek innego elektrycznego pojazdu, wiesz, jakie mogą być ciężkie. Z akumulatorem, silnikami i ramą, ich ciężar wydaje się po prostu rosnąć. Tak więc wykorzystanie lekkich materiałów drukowanych w 3D, jest poważną zaletą dla firm produkujących te rowery.

Urwahn 3D drukuje ramę e-roweru ze stali, co pozwala uzyskać lżejszą niż zwykle ramę, ale nadal zachowuje przy tym odpowiednią trwałość. Oferuje zasięg na jednym ładowaniu do 80 km. Dzięki akumulatorowi o dużej pojemności i lekkiej konstrukcji możesz spodziewać się prędkości do 25 km / h.

Użycie stali w rowerach drukowanych w 3D, z pewnością okaże się dobrą opcją dzięki jej trwałym właściwościom, ale cena tego roweru elektrycznego wynosi około 5100 USD, więc może minąć trochę czasu, zanim ten rower będzie powszechnie używany.

Podstawowy materiał do druku 3D: stal

Cena: ~ 5.100 $

Projekt: Urwahn Engineering

Gdzie go znaleźć? Urwahn Engineering

Superstrata

Jest to pierwszy rower jednoczęściowy z włókna węglowego wydrukowany w 3D
Uważa się, że jest to pierwszy rower jednoczęściowy z włókna węglowego wydrukowany w 3D (źródło: Superstrata )

Marka rowerowa Superstrata z Kalifornii, współpracowała z firmą Arevo,  specjalizującą się w produkcji włókien węglowych, w celu produkcji niestandardowych rowerów drukowanych w 3D. Ich flagowy produkt, dostępny jako zwykły rower lub e-rower, jest drukowany w jednym ciągłym (jednoczęściowym) kawałku włókna węglowego. Rama podobno waży tylko 2,9 funta (1,3 kg).

Ceny tych rowerów zaczynają się od zaledwie 1499 USD. Tradycyjne rowery z włókna węglowego składają się z wielu części i są niezwykle drogie, od około 4000 do ponad 10000 USD. Jeśli chcesz spróbować, istnieje również opcja zakupu samych kół z włókna węglowego drukowanego w 3D. Wszystkie rowery i części mają zostać wysłane w grudniu 2020 r.

Podstawowy materiał do druku 3D: tworzywo termoplastyczne wzmocnione włóknem węglowym

Cena: zaczyna się od 1499 USD

Projekt: Superstrata

Gdzie go znaleźć? Indiegogo

MX3D

Arc II został wydrukowany w niecałe 24 godziny
Arc II został wydrukowany w niecałe 24 godziny (źródło: MX3D )

Od swojego powstania w 2014 roku, MX3D specjalizuje się w robotyce i wykorzystuje wytwarzanie przyrostowe, aby produkty były szybsze i tańsze. Ich Arc Bike II to przykład lekkiej, drukowanej w 3D i dostosowywanej ramy, która jest dopasowana do potrzeb i rozmiaru rowerzysty.

Wykorzystanie przez nich aluminiowej ramy drukowanej w 3D, pozwala uzyskać elegancki wygląd, który jest lżejszy, trwalszy i szybszy w produkcji. Jeśli jesteś zainteresowany wydrukowaniem własnego roweru w 3D, możesz (za odpowiednią cenę) skorzystać z ich oprogramowania. Wprowadź swój rozmiar, a następnie specyfikacje zostaną przekształcone w projekt, który można wydrukować w mniej niż 24 godziny.

Podstawowy materiał do druku 3D: aluminium

Cena: zapytaj o cenę

Projekt: MX3D

Gdzie go znaleźć? MX3D

ColorFabb

Ten rower został wydrukowany z włókna węglowego ColorFabb
Rower wydrukowany z filamentu wzmocnionego włóknem węglowym ColorFabb’S (źródło: ColorFabb via Thingiverse )

Ten wydrukowany w 3D rower, różni się od pozostałych rowerów z listy, ponieważ można go wydrukować samodzielnie. Jest w pełni konfigurowalny przy pomocy oprogramowania SolidWorks, a wszystkie pliki są dostępne w Thingiverse.

Materiał użyty do wydrukowania tego roweru, to filament sprzedawany przez ColorFabb o nazwie XT-CF20, który zawiera 20% specjalnie pozyskiwanych włókien węglowych, zgodnie z informacjami ze strony ColorFabb.

Producent zapewnia również kilka wskazówek dotyczących drukowania, które pomogą Ci w tym projekcie. Producent wydrukował swoją ramę na drukarce Ultimaker Original Plus (drukarka FDM) z dyszą 0,8 mm i wypełnieniem 100%. Niezależnie od ustawień drukowania pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo, przed użyciem swojego roweru.

Podstawowy materiał do druku 3D: filament wzmocniony włóknem węglowym ColorFabb XT-CF20

Cena: Plik jest bezpłatny

Projekt: ColorFabb

Gdzie go znaleźć? Thingiverse

 

Źródło głównego zdjęcia: Renishaw

Licencja: Tekst „ 3D Printed Bike: The Most Amazing Projects” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/