Roboty CNC – kompleksowe narzędzie do obróbki

Roboty CNC – kompleksowe narzędzie do obróbki

Maszyny przemysłowe towarzyszą ludzkości już od XIX i to one w znaczny sposób przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju różnego rodzaju branż. Dzięki nim produkcja stała się szybsza i łatwiejsza oraz odciążyła ludzi z ciężkiej fizycznej pracy, zastępując ją miejscami dla pracowników przy obsłudze maszyn. Firmy z niemalże każdej branży, wykorzystują maszyny CNC w swojej produkcji Pozwalają one na swobodne frezowanie, rzeźbienie, drukowanie 3D i tworzenie nowatorskich projektów, umożliwiając jednocześnie nieustanny rozwój.

Jednym z rodzajów maszyn, są maszyny CNC, a w tym artykule opisana zostanie wąską grupa, czyli roboty CNC. Posiadają one wiele zalet, dzięki nim możliwa jest kompleksowa obsługa projektów. Poniżej przedstawione zostaną rodzaje prac, które mogą być wykonywane przez roboty CNC.

Pierwszym możliwym wykorzystaniem robota CNC jest frezowanie.

Polega ono na swojego rodzaju rzeźbieniu w bryle. Roboty CNC mogą frezować zarówno w miękkim materiale, takim jak pianka oraz w twardym, takim jak drewno czy kamień. Pozwala to na stworzenie przedmiotów i projektów, np. takich jak widoczna powyżej figurka tworzona w kamieniu, ale również na tworzenie specjalistycznych medycznych projektów, takich jak protezy czy gorsety ortopedyczne.

Kolejną funkcją robotów CNC jest cięcie i spawanie. Pozwalają one między innymi na spawanie punktowe, które jest niezwykle potrzebne podczas tworzenia ogrodzeń. Dzięki wykorzystaniu zrobotyzowanych rozwiązań, możliwe jest  korzystanie z większych prądów, dzięki czemu czas tworzenia pojedynczego spoiwa zostaje znacznie skrócony.

Nie każdy o tym wie, ale roboty CNC idealnie nadają się do drukowania 3D. Aby móc tego dokonać należy posiadać model CAD, który zostanie zamieniony w oprogramowaniu takim jak Eureka z kodu NC na program robota. Dzięki temu cały czas będą sprawdzane limity osi, osobliwości oraz kolizje, co pozwala na uniknięcie pomyłek czy błędów w trakcie tworzenia projektu. Największą zaletą tego, że roboty CNC posiadają możliwość drukowania 3D, jest ogromne pole robocze, które posiadają oraz to, że pozwalają na drukowanie 3D z różnych kierunków (drukarka 3D posiada jedynie oś pionową). Kolejną zaletą tego rozwiązania, jest to, że naprzemiennie można stosować drukowanie 3D oraz frezowanie przy jednym stanowisku, przez co zostaje zaoszczędzony czas (brak potrzeby przemieszczania obiektu między stanowiskami) oraz finanse (konieczność wyposażenia firmy w tylko jedno urządzenie).

Roboty CNC mają wiele zalet i pozwalają na korzystanie z szeregu różnych opcji. Można wykorzystywać je do frezowania, drukowania 3D, cięcia, spawania czy napawania. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że są to kompleksowe i wielofunkcyjne maszyny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj.

Źródło: 3D MASTER