Respirator z drukarki 3D. Polscy inżynierowie opracowali urządzenie "ostatniej szansy"

Respirator z drukarki 3D. Polscy inżynierowie opracowali urządzenie "ostatniej szansy"

Respirator, który będzie można wydrukować na drukarce 3D, opracowali krakowscy inżynierowie. Projekt został udostępniony bezpłatnie. Wyprodukowanie VentilAid kosztuje 200 zł, ale urządzenie musi jeszcze uzyskać atesty.

„Respirator ostatniej szansy”, czyli sprzęt wspomagający oddychanie, zaprojektowali inżynierowie jednej z krakowskich firm. Łączny koszt komponentów VentilAid, stworzonego przez krakowską firmę, wynosi ok. 200 zł. Pomysłodawcy zastrzegają, że nie zastąpi on profesjonalnego urządzenia, może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna.

Jak wyjaśnił PAP współtwórca przedsięwzięcia Szymon Chrupczalski, urządzenie będzie różniło się od tradycyjnego respiratora w sposób znaczący. 

Nasz produkt nie może być certyfikowany medycznie w Europie czy w krajach rozwiniętych. Został oparty o jak najtańsze, jak najprostsze elementy technologiczne i druk 3D, a zaprojektowany tak, aby mógł być wykonany w niemal każdym miejscu na świecie, przy użyciu tych materiałów, które są lokalnie dostępne
– wyjaśnił.

Zaznaczył, że respiratory medyczne to urządzenia sterowane komputerowo, pozwalające na pełną hospitalizację pacjenta. 

Nasz projekt to urządzenie ostatniej szansy – można je zastosować wtedy, kiedy nic innego nie jest dostępne
– wskazał.

Respirator z drukarki 3D czeka na testy

Chrupczalski dodał jednak, że musi ono przejść badania kliniczne – po to, aby potencjalnym pacjentom pomagać, a nie – szkodzić.

Współtwórca projektu przypomniał, że pomysł na jego realizację narodził w czasie, kiedy kolejne kraje walczą z epidemią koronawirusa, a sytuacja w służbie zdrowia wielu z nich, m.in. Włoch jest bardzo trudna. Niewykluczone – sugerował, że „respiratory ostatniej szansy” będą potrzebne także w innych krajach.

Wpis na Facebooku: VentilAid

12 godz. temu

Choć daleko nam do finalnej wersji respiratora, to właśnie takie wiadomości stały za pomysłem by zaprojektować #VentilAid #Coronavirus #covid19 #respirator

 
 
 

Osoby po 60. we Włoszech bez respiratorów. Za mało sprzętu ratującego życie

Wyjaśnił, że koncepcję urządzenia jego współpracownik Mateusz Janowski zrealizował zaledwie w dwa dni. Obecnie gotowy jest prototyp. 

Myślę, że ulepszone wersje powinny powstawać co kilka dni, aż do momentu, kiedy będziemy mieć pewność, że ono rzeczywiście może pomóc pacjentowi 
– ocenił Chrupczalski.

Ogólnodostępny projekt respiratora

Projekt dostępny jest dla wszystkich – każdy może go modyfikować, jednak jego twórcy podkreślają, że na obecnym etapie nie nadaje się on do użytku. Konieczne są dalsze testy i badania. Apelują o pomoc do społeczności – lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami. Proszą też o wsparcie inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc im rozwijać projekt. Konieczne jest ich wsparcie m.in. przy testowaniu – tak, aby produkt był bezpieczny. Więcej na temat projektu na www.ventilaid.org.

Źródło: https://dziendobry.tvn.pl/