Udostępnij ten Artykuł
Podczas przerwy świątecznej pojawił się pomysł wydrukowania pewnego obiektu z gry. To młoto-klucz z gry “Obcy izolacja”, którego używa Amanda – córka sławnej Ellen Ripley.
Narzędzie pojawia się na stacji kosmicznej Sevastopol, poruszającej się po orbicie planety, gazowego giganta KG-348 w układzie Zeta Reticuli.
Amanda używa go w trakcie poszukiwań czarnej skrzynki statku Nostromo mającej wyjaśnić zagadkowe zaginięcie jej matki. Młoto-klucz jest ważnym narzędziem zapewniającym przetrwanie na stacji kosmicznej, w której grasuje obcy i niebezpieczne androidy firmy Seegson.
Gra jest stosunkowo stara (2014) jednak stanowi prawdziwą gratkę dla każdego wielkiego fana serii Alien.
Młoto Klucz będzie rzecz jasna repliką drukowaną z PLA, jednak dodatkowo chciałem do pracy wykorzystać TPU od Devil Design.
Nim rozpocząłem próbę wydrukowania młoto klucza poszukałem gotowych plików, które być może ktoś wcześniej zaprojektował. Możemy znaleźć kilka płatnych propozycji, jednak ze względu na rangę obiektu postanowiłem go samodzielnie zaprojektować od zera.
Młoto-klucz nie istnieje w realnym świecie, dlatego znalezienie jego dobrego zdjęcia jest niemożliwe. Wszystkie wzory jakie występują znajdziemy tylko ze screenshotów.
Ponieważ gra jest klasycznym dreszczowcem zdjęcia są ciemne i na nich podstawie trudno jest ocenić proporcje. Dodatkowo trzymany w rękach Amandy jest widoczny tylko w połowie. Na szczęście udało mi się znaleźć jeden screen. Młoto Klucz wisiał w powietrzu i był widoczny w całej okazałości.
Projektowanie rozpocząłem od części z młotem. Sporządzenie STL okazało się stosunkowo łatwe przy użyciu funkcji pattern i równomiernym rozlokowaniu bolców młotka. Obiekt nieco przypomina tłuczek do mięsa, reszta to już stosunkowo proste obrusy ekstrudowane na wysokość 10 mm.
Część z kluczem, który wydawała się najłatwiejsza do wykonania powstała w trakcie druku młota. Po kilkunastu minutach pracy powstał klucz o rozmiarach klasycznej 19. Obiekty miały być nasuwane i połączone z drugim za pomocą wspornika.
Prototyp początkowo drukowałem na płasko na drukarce S1.
Parametry druku:
Filament: Devil Design PLA Grphite
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 230°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko Skirt
Najważniejszą podpowiedzią było to, aby nie realizować drukowania obiektu w poziomie. To nie może się udać poprawnie i należy skorzystać z druku piniowego. To z kolei rodzi zagrożenie łatwego połamania wydruku. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wzmocnienie repliki klasycznymi 6 mm prętami, które jednocześnie miały łączyć ze sobą obie części.
Tak powstała druga wersja młoto-klucza z 6 mm otworami.
Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekty można drukować w pionie. Mimo metalowych prętów dalej miałem wątpliwości dotyczące wytrzymałości wydruku i dlatego powstała trzecia wersja, w której pręty przechodzą praktycznie przez całą długość modeli.
Dodatkowo pręty miały w niektórych miejscach być widoczne, co wprawdzie odbiega od oryginału, ale jednocześnie urozmaica projekt.
Tym razem kolejny prototyp sporządziłem na drukarce CR10 SP:
Parametry druku:
Filament: Devil Design PLA Graphite
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,28 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: standardowe tylko ze stołu.
Przy takich ustawieniach wydruk miał się sporządzać około 8 h.
Prototyp wydrukował się jak najbardziej poprawnie i był dobrym punktem wyjścia do dalszej pracy. Projekt młoto-klucza okazał się bardziej czasochłonny niż zakładałem, więc reszta będzie opisana w kolejnym artykule.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto