W poprzednim artykule opisaliśmy początki drukowania repliki amerykańskiej wyrzutni rakiet Javelin. Będzie ona wykorzystana jako rekwizyt w rozgrywce LARP AirSoftGun. Do tej pory udało się wykonać projekt, wydrukować miniaturkę oraz pierwszą połówkę konstrukcji. Wewnętrzna część sprawiła kłopoty podczas realizacji, ponieważ doszło do zerwania filamentu. Model musiał być dodrukowywany i klejony. W tym tygodniu drukujemy kolejne elementy i zbliżamy się do łączenia w całość. Wszystkie modele drukujemy na filamentach Devil Design.
Drugą połówkę Javelina (to ta część z szyną transportową) wydrukowaliśmy na identycznych parametrach:
Parametry druku na drukarce S1:
Filament: Devil Design PLA Black
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 230°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,25 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko skirt
Jak mówi znane polskie przysłowie – nieszczęścia chodzą parami. Podczas tego wydruku na wysokości około 80 mm nastąpiło przesunięcie warstwy i zerwanie kilku wewnętrznych podpór.
Dokładniejsze oględziny pokazały, że wydruk się dokończył i struktura obiektu pozostała prawidłowa. To i poprzednie niepowodzenie w drukowaniu to wystarczające powody do zaniechania projektu.
Jednak nie lubimy się poddawać i wybraliśmy nieco dłuższą i trudniejsza drogę. Przy założeniu, że pierwsza część wymaga łączenia, drugą również poddamy identycznej obróbce.
Pierwszą połówkę Javelina udało się skleić w miarę poprawnie.
Oczywiście obiekt wymaga jeszcze mnóstwo pracy jednak szlifowanie i szpachlowanie wykonamy już po połączeniu obiektu w całość.
Obróbkę drugiej połówki musiało poprzedzić rozłączenie w miejscu przesunięcia warstwy. Tutaj wystarczyło użyć szpachelki.
Klej błyskawiczny bardzo dobrze powiązał również tą część wnętrza Javelina.
Tak powstały obie (już kompletne) połówki, które należało ze sobą połączyć.
Całość pasuje do siebie i trzyma się mocno dzięki zaprojektowanym klinom.
Pozostała jeszcze kwestia okładzin znajdujących się na skrajnych końcach. W tych obiektach w międzyczasie zmieniliśmy nieco kształt.
Zaoblone wersje wyglądają zdecydowanie lepiej i są lepszym odwzorowaniem oryginalnego Javelina. Jednocześnie przy wystrzale są zdejmowane i tak samo musi być w naszej replice.
Tym razem jednak do produkcji użyłem od razu 5 kg filamentu Pet-g od Devli Design, zmieniając jedynie warstwę na 0,2 mm.
Parametry druku na drukarce S1:
Filament: Devil Design Pet-g Black
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 255°C
Temperatura stołu: 85°C
Wysokość warstwy: 0,20 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 120 mm/s
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko skirt
Tym razem na szczęście nie działo się nic niepożądanego podczas druku i obiekt wydrukował się poprawnie. Pet-g Devil Design spisał się znakomicie.
Szybka przymiarka potwierdziła, że obiekt jest o właściwych wymiarach i pasuje do reszty konstrukcji.
Drugi, identyczny obiekt wydrukowaliśmy na takich samych parametrach.
Różnice pomiędzy PLA i PET-g Devil Design widać gołym okiem. NIe bez znaczenia jest również niższa wysokość warstwy oraz sposób ułożenia na platformie roboczej drukarki. Pet-g wpada w delikatny połysk, a PLA pozostaje bardziej w matowym odcieniu. Z założenia okładziny nie będą malowane i szpachlowane, jednak zobaczymy jak będzie wyglądał efekt finalny.