Naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) opracowali RePaint, oparty na sztucznej inteligencji system drukowania 3D, który może dokładnie odtworzyć Twój ulubiony obraz olejny.
Niezależnie od tego, czy wolisz Van Gogha, czy Rembrandta, dzięki zaawansowanej sieci neuronowej i drukowi 3D, możesz wkrótce mieć w domu dokładne kopie swoich ulubionych obrazów.
W tym celu naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) opracowali system o nazwie RePaint.
System ten wykorzystuje sieć neuronową do identyfikowania układu obrazu i przewidywania dokładnej kombinacji kolorów wymaganej do jego odtworzenia. Naukowcy ,,wyszkolili” sieć neuronową, aby dokładnie przewidywać kolory przy użyciu zestawu danych 18 878 próbek stosów atramentów. System może nawet dostosować się do oświetlenia wejściowego przed wydrukowaniem kopii w 3D.
Changil Kim, współautorka artykułu i habilitant w MIT CSAIL, wyjaśnia: „Jeśli po prostu odtworzysz kolor obrazu tak, jak wygląda w galerii, może wyglądać inaczej w twoim domu. Nasz system działa w każdych warunkach oświetleniowych i wykazuje znacznie większą zdolność reprodukcji kolorów niż prawie jakakolwiek inna wcześniejsza praca”.
Utracona i uszkodzona grafika w druku 3D
Naukowcy wykorzystują wielomateriałową drukarkę atramentową 3D MultiFab w ramach systemu RePaint. Dzięki możliwości wykorzystania dziesięciu różnych fotopolimerów o różnych kolorach, zamiast czterech typowo dostępnych w drukarkach 2D (CMYK – cyjan, magenta, żółty i „klucz”), zapewnia to znacznie więcej możliwości w zakresie odcieni i tonacji. Ostateczny wydrukowany element składa się z kilku przejść, przy czym drukarka nakłada warstwę bazowego fotopolimeru utwardzanego promieniami UV, który jest mieszany z dostępnymi w sprzedaży pigmentami kolorowymi.
Chociaż wygląd końcowego dzieła przypomina klasyczny obraz olejny, obrazowi brakuje faktury powierzchni. Na przykład, nie ma żadnych pociągnięć pędzla, które można by sprawdzić. Naukowcy będą nadal rozwijać RePaint i planują zmienić grubość warstw, dodać do systemu więcej kolorowych tuszy oraz uzyskać błyszczące lub matowe wykończenie.
W 2018 roku, system RePaint oferował jedynie możliwość tworzenia wydruków o wielkości pocztówki.
Naukowcy planowali jednak wykorzystanie system do odtworzenia sztuki, która została uszkodzona lub utracona. Cytując Michaela Foshey, inżyniera mechanika w CSAIL:
„Wartość dzieł sztuki w ostatnich latach gwałtownie wzrosła, więc istnieje coraz większa tendencja do zamykania jej w magazynach z dala od widoku publicznego. Budujemy technologię, aby odwrócić ten trend i stworzyć niedrogie i dokładne reprodukcje, którymi mogą się cieszyć wszyscy”.
Wystawienie pracy zaplanowano na wydarzenie SIGGRAPH Asia w Tokio w Japonii w dniach 4-7 grudnia 2018 r. Więcej informacji na temat RePaint można znaleźć w artykule naukowca.
Jeśli poszukujesz rozwiązania, które pozwoli Ci na tworzenie wielokolorowych wydruków 3D, możesz wybierać pomiędzy opcjonalnymi modułami do drukarek FDM, które pozwalają na łączenie kilku różnych kolorów filamentów lub przyjrzeć się drukarkom 3D, które wykorzystują system tuszy, do barwienia drukowanych modeli, jak np. XYZprinting da Vinci Color AiO with 3D Scanner (PartPro200 xTCS) lub XYZprinting da Vinci Color mini.
Druk 3D i sztuka, zdecydowanie mogą iść ze sobą w parze.
Żródło: https://all3dp.com