Wyprodukowany przy użyciu niestandardowych drukarek 3D do metalu w Kalifornii, Terran 1 jest w 85% wydrukowany w 3D i posiada dziewięć wydrukowanych silników rakietowych.
Terran 1, największa wydrukowana w 3D rakieta, wystartowała, 22 marca ze stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie, stanowiąc historyczny kamień milowy dla produkcji addytywnej w przemyśle lotniczym. Rakieta o wysokości 33 metrów i jej dziewięć silników zostały wydrukowane w 3D przez Relativity Space w fabryce w Long Beach w Kalifornii.
Nazwana „GLHF” (Good Luck, Have Fun) rakieta, która wystartowała z Launch Complex 16 (LC-16) była trzecią próbą startu.
Niestety, po udanym starcie, rakieta nie trafiła na orbitę z powodu awarii górnego stopnia. Mimo to, firma twierdzi, że „start udowodnił skuteczność technologii rakiet Relativity drukowanych w 3D”, ponieważ rakieta przeszła przez Max-Q, czyli stan najwyższego napięcia podczas startu. „Jest to największy punkt dowodowy dla naszego nowatorskiego podejścia do produkcji addytywnej” – napisała firma na Twitterze. „Dzisiejszy dzień to ogromne zwycięstwo, z wieloma historycznymi pierwszymi osiągnięciami. Będziemy oceniać dane z lotu i dostarczać publicznych aktualizacji w nadchodzących dniach.”
Relativity Space jest pierwszą firmą kosmiczną typu venture-back, która podjęła próbę wejścia na orbitę w swoim pierwszym locie, podczas gdy Terran 1 jest pierwszą rakietą zasilaną metaloksem, kombinacją gazu ziemnego (metanu) i ciekłego tlenu, która osiągnęła orbitę.
W przyszłości rakiety Terran będą przenosić ładunki użyteczne o masie do 1 250 kg (2 756 lbs) i osiągać wysokość 500 km (310 mi). Relativity Space ma już wieloletnią, wielostanowiskową umowę z OneWeb, globalną firmą zajmującą się komunikacją w przestrzeni kosmicznej. Począwszy od 2025 r. Relativity będzie wynosić satelity OneWeb na niską orbitę okołoziemską za pomocą rakiety Terran R, która jest drukowaną w 3D rakietą nośną wielokrotnego użytku, 20 razy większą niż Terran 1. Po dodaniu umowy z OneWeb, Relativity ma już pięciu klientów na rakietę Terran R, w tym wielu klientów, którzy mają w portfelu ponad 1,2 mld dolarów.
Jako średnio ciężka rakieta nośna, w pełni wielokrotnego użytku, stworzona z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na wynoszenie konstelacji satelitów i docelowo transport wieloplanetarny, Terran R zapewni zarówno klientom rządowym, jak i komercyjnym niedrogi dostęp do przestrzeni kosmicznej, twierdzi Relativity.
Druk 3D zapewnia szybkość, obniża koszty
Przełamując dekady produkcji lotniczej i kosmicznej dzięki drukowi 3D, autonomicznej robotyce i uczeniu się maszyn, radykalnie uproszczony łańcuch dostaw firmy Relativity umożliwia jej drukowanie rakiet ze 100-krotnie mniejszą liczbą części w czasie krótszym niż 60 dni, w porównaniu do standardów przemysłowych trwających 18 miesięcy lub dłużej. Druk 3D umożliwia drukowanie komponentów jako jednego elementu, warstwa po warstwie, które zawierają wewnętrzne kanały i złożone geometrie. SpaceX i Aerojet Rocketdyne również drukują w 3D wiele swoich rakiet, a także start-upy Launcher, Ursa Major i Orbex.
Relativity jest jednak pierwszą firmą z branży lotniczej, która drukuje 3D kadłub rakiety.
Od czasu założenia sześć lat temu, Relativity opracowało nową technologię produkcji dla przemysłu lotniczego, która koncentruje się na drukarce 3D o nazwie Stargate. Relativity niedawno wdrożyło czwartą generację Stargate, poprawiając 10-krotnie prędkość drukowania poprzedniej generacji. Zlokalizowane w nowej siedzibie firmy o powierzchni ponad 1 mln stóp kwadratowych, nowe drukarki 3D Stargate pozwolą Relativity przenieść produkcję na nowe wyżyny, skalę i jakość, jak twierdzi firma. Dzięki monitorowaniu w trakcie procesu, drukarki 3D Stargate mogą teraz analizować wydruki w czasie rzeczywistym, wykrywając wszelkie problemy z jakością i wykorzystując możliwości predykcyjne do drukowania kadłubów zgodnie z tolerancjami wymiarów lotniczych.
Zwiększając trzykrotnie swoją wielkość od 2020 r., Relativity zatrudnia obecnie ponad 800 osób w swoich lokalizacjach w Long Beach, Vandenberg, Seattle, Waszyngtonie, Stennis i Cape Canaveral. Rozpoczęła już przeprowadzkę do nowej siedziby, która może pomieścić ponad 2000 pracowników, laboratorium metalurgiczne, drukarki do syntezy jądrowej, centrum kontroli misji, a także dziesiątki firmowych drukarek 3D Stargate.
Jako średnio ciężka rakieta nośna wielokrotnego użytku, stworzona z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na wynoszenie konstelacji satelitów i docelowo transport wieloplanetarny, Terran R zapewni zarówno klientom rządowym, jak i komercyjnym niedrogi dostęp do przestrzeni kosmicznej, twierdzi Relativity.
Żródło: https://all3dp.com