Tiertime UP300 jest naszym polecanym „koniem pociągowym” drukarek 3D, końca 2019 r. Sprawdź nasz przegląd, aby dowiedzieć się więcej na temat tej wszechstronnej drukarki 3D.
Debiut drukarki UP 300, odbył się na wystawie Rapid + TCT w kwietniu 2018 r. Jako jedna z trzech nowych drukarek 3D, UP300 jest profesjonalną drukarką 3D, od średniej do najwyższej klasy. Powyżej przyjaznego dla edukacji i przenośnego UP mini 2 ES, ale poniżej rozległej linii produkcyjnej X5 , UP300 stanowi dojrzałą propozycję dla tych, którzy potrzebują wydruków o wysokiej jakości – zarówno pod względem dokładności, jak i wykończenia – a także wygodnej w użyciu maszyny.
Wprowadzając szereg funkcji, których nie znaleziono w poprzednich drukarkach desktopowych Tiertime, UP300 ma wymienne głowice drukujące i dwie wyjmowane dwustronne szklane platformy robocze.
Dzięki obudowie, filtrowi powietrza HEPA i wejściu USB z przodu, jasne jest, że UP300 bardziej pasuje do przestrzeni biurowej niż garażu.
Przeczytaj nasze wrażenia, po długim czasie testowania tej drukarki.
Werdykt weryfikacyjny UPTIME UP300
PLUSY
- Solidna, wszechstronna wydajność drukowania. Bezbłędne wydruki z ABS-u.
- Solidna, całkowicie zamknięta komora drukowania
- System filtracji powietrza
- Funkcje korekcji dokładności wymiarowej
- Usunięcie obsługi UPStudio jest bardzo proste
Minusy
- Niezbyt intuicyjny interfejs użytkownika i ekran dotykowy
- Smar. Wszędzie smar
- Powolna pętla prób i błędów
Charakterystycznie doskonałe wydruki z ABS-u, w połączeniu z PLA i elastycznymi elementami oraz mnóstwem funkcji jakości życia sprawiają, że UP300 jest przyjaznym urządzeniem w biurze.
Kwestie techniczne
Podobnie jak w innych drukarkach producenta Tiertime, UP300 ma konstrukcję zamkniętą, która przyczynia się do udanego drukowania z ABS-u i innych filamentów wrażliwych na temperaturę. Ogólnie rzecz biorąc, ta konstrukcja, świetnie komponuje się jako narzędzie biurowe pasuje, ale w żadnym wypadku nie wtapia się w tło: UP 300 jest duży.
W pudełku, znajdziemy trzy głowice drukujące, przeznaczone konkretnie dla danego filamentu. Głowice, oznaczone jako: „ABS” „PLA” i „TPU”, są zasadniczo dostosowane do podanej grupy materiałów. Odpowiednio są one wysokotemperaturowe, niskotemperaturowe i dedykowane do filamentów elastycznych. Nie jesteś jednak ograniczony do drukowania tylko z trzech wymienionych materiałów.
Zamiana głowic, polega na prostym odłączeniu kabla taśmowego od zainstalowanej głowicy i odkręceniu śruby M4, w lewej tylnej części głowicy drukującej. Założenie nowej głowicy, jest równie proste. Przy każdej zmianie głowicy drukującej i dyszy, wymagane są niewielkie zmiany konfiguracji w slicerze UPStudio firmy Tiertime.
Dysze do drukarki UP 300, to standardowo 0,4 mm dla ogólnego druku wysokiej jakości z ABS i PLA. Kompatybilne są także dysze 0,5 mm i 0,6 mm do elastycznych i szybkich wydruków, a także 0,2 mm do pracy z szczegółowymi wydrukami.
Pole robocze drukarki UP 300 to: 205 x 255 x 225 mm. Marginalnie większe niż to, które znajdziemy w Original Prusa i3 MK3 i Zortrax M200, jest jednak mniejsze niż Lulzbot Taz 6 i Raise3D Pro2, a wszystkie te drukarki uważamy za bezpośrednią konkurencję dla UP300.
W drukarce UP 300, znajdziesz zestaw wyjmowanych dwustronnych platform roboczych. Jedna z nich ma teksturowaną powierzchnię, naklejoną na szkło, dostosowaną bardziej do materiałów o niższej temperaturze druku, takich jak PLA i TPU. Drugi rodzaj platformy, z charakterystyczną perfekcyjną powierzchnią Tiertime i ponownie, ze szkłem, świetnie sprawdza się przy druku z ABS-u. Ta ostatnia platforma jest znakiem rozpoznawczym maszyn, zaprojektowanych do druku z ABS-u, a na UP300 działa wyjątkowo dobrze.
Użyteczność tych płyt zwiększa łatwość ich wyjmowania z drukarki.
Interakcja z UP300 odbywa się przy użyciu powolnego wyświetlacza dotykowego, w górnym rogu urządzenia. Bez pomocy rysika (brak w zestawie) interakcja z drukarką w ten sposób jest uciążliwa.
Aby bezpośrednio kontrolować większość funkcji drukarki i konfigurację wydruków, możesz skorzystać z zastrzeżonego oprogramowania UPStudio firmy Tiertime, które pozwala przesyłać wydruki do drukarki i sterować nią przez Wi-Fi. Niestety doświadcza się tutaj podobnej powolności. Niezależnie od tego, czy używasz UPStudio do sterowania drukarką za pośrednictwem sieci Wi-Fi, czy kolorowego ekranu dotykowego, nie oczekuj zawrotnej szybkości obsługi, co jest dość ironiczne, biorąc pod uwagę, jak błyskawicznie drukuje UP300.
Szybkość druku
Przygotowanie do druku w UPStudio to prosta sprawa, ponieważ Tiertime utrzymuje większość ustawień drukowania, z dala od użytkownika. Wolimy zamiast tego pozwolić, aby jego algorytmy wypełniały puste pola – powszechny widok na drukarkach 3D skierowanych dla profesjonalistów / przedsiębiorstw – zakładamy, że pozwala to mniej skoncentrować się na czynności drukowania, a bardziej na innych rzeczach. Hobbyści, którzy są majsterkowiczami, nie muszą się zgłaszać.
Jednym ze sposobów, w jaki się to przejawia, są cztery dostępne opcje prędkości drukowania: Normalna, Dobra, Szybka i Turbo. Nie są one wyjaśnione w zakresie, w jakim przekazują określone parametry i dostosowane ustawienia dla każdego z nich – wszystko to jest załatwione poza zasięgiem wzroku w menedżerze profili filamentów, z dala od tradycyjnych ustawień drukowania.
Na szczęście nazwy są wystarczająco zrozumiałe. Drukowanie przy użyciu opcji Dokładna: najwolniejsza i stwarzająca najmniejsze prawdopodobieństwo powstania błędów na powierzchni modelu. Turbo – najlepsza jak dotąd nazwa dla trybu drukowania – drukuje szybko. Naprawdę szybko. I, co zaskakujące, nie zaobserwowaliśmy tak dramatycznego spadku jakości, jakiego można by się spodziewać.
Mówiąc o smarze, jako o wadzie tej drukarki: w ciągu kilku tygodni pracy z UP300 w biurze All3DP, byliśmy świadkami, jak kałuża smaru zbiera się w maszynie, sączy się na ramie i ogólnie sprawia, że dotarcie do przełącznika zasilania jest tłuste.
Patrząc na profile materiałów przygotowane przez Tiertime, nic nie wskazuje na to, że rzeczywiste prędkości drukowania osiągane przez UP300 są szybsze niż w innych profesjonalnie przygotowanych maszynach. Możliwe jest, że silnik slicera Tiertime wykonuje wydajną pracę, dzieląc liczby, wyrzucając nietypowe ścieżki narzędzia, które skutkują szybszymi wydrukami.
Precyzja
Specjalne wyróżnienie w tym przeglądzie, jest zastrzeżone dla włączenia przez Tiertime zaawansowanych opcji kalibracji, w celu uzyskania wydruków o wyższej dokładności. Tam, gdzie niektóre ustawienia drukowania w UPStudio są trochę trudne do poruszenia się, procedury kalibracji XY / Z i precyzyjnej kalibracji modelu są jasne i łatwe do naśladowania, zapewniając dostępną drogę do korekcji wszelkich zniekształceń wymiarowych.
Masz dwie opcje korekcji zniekształceń w twoich wydrukach na UP300. Pierwsza kalibracja XY / Z drukuje plik STL składający się z czterech wież w kształcie litery „L”. Za pomocą pary zacisków mierzysz różne punkty wydruku i zapisujesz wyniki w odpowiednich polach w UPStudio, które UP300 przyjmuje następnie jako przesunięcie dla przyszłych wydruków.
Ewentualnie, jeśli chcesz dokonać szybkiej korekty bez konieczności oczekiwania na wydruk testowy i kolejne pomiary, możesz również wprowadzić oczekiwane wymiary wydruku i rzeczywiste wymiary wydruku – które UP300 może następnie użyć do obliczenia przesunięcie dla kolejnych wydruków. Podczas testów stwierdziliśmy, że nie jest to doskonały wydruk, ale z pewnością przesuwa wymiary we właściwym kierunku.
To wspaniała funkcja, która podkreśla fakt, iż Tiertime dla UP300 jest pretendentem do tytułu profesjonalnej maszyny do prototypowania, a nawet produkcji części do końcowego zastosowania.
Samo drukowanie wewnątrz UPStudio, zapewnia względnie oszczędne wrażenia, wybierając wysokość warstwy, „jakość druku”, gęstość wypełnienia i czy mieć podpory i tratwę.
Aby dokonać drobnych korekt niezbędnych do dostrajania nowego profilu filamentu, należy skopiować istniejący profil materiału, zdefiniować podstawowe parametry profilu, takie jak temperatura, gęstość filamentu, szybkość skurczu, a następnie dodać sub-profile dyszy, każdy z własnym sub-profilem, które odpowiadają wyżej wymienionym opcjom „jakości” drukowania.
Biorąc pod uwagę, że UP300 jest wciąż bardzo młody w swoim cyklu życia, obecnie nie ma żadnych zasobów (a przynajmniej takich, o których jesteśmy świadomi) do pobierania wstępnie przetestowanych profili materiałów. Jeśli planujesz często przełączać się między materiałami, przygotuj się na poświęcenie dużo czasu na szlifowanie profili.
Możliwości przeglądowe TIERTIME UP300
W UP300, firma Tiertime poczyniła pewne starania, aby dostarczyć rozwiązanie sprzętowe do niezawodnego drukowania różnych filamentów o różnych wymaganiach. Producent zdecydował się na zastosowanie systemu wymiennych głowic, zamiast jednego uniwersalnego systemu ekstrudera.
Podobnie jak w koncepcji systemu PrintCore firmy Ultimaker, który umożliwia zamianę dwóch hotendów, alternatywa Tiertime obejmuje całą głowicę drukującą, silnik ekstrudera i inne. Ma to tę zaletę, że wszystkie materiały są podawane przez napęd bezpośredni, co teoretycznie pozwala na lepszą kontrolę filamentu i lepsze wykończenie wydruku. Możemy potwierdzić tę ostatnią część.
W zestawie z UP300 znajdują się trzy ogólne głowice drukujące: ABS, PLA i TPU. Każda z nich została precyzyjnie dostrojona, aby współgrać z dodatkami danego zestawu materiałów.
Nie ma żadnej dokumentacji, w której wyraźnie się to stwierdza, ale wyobrażamy sobie, że głowica drukująca PLA ma hotend wyłożony PTFE, a głowica drukująca ABS w całości metalowy hotend. Jedyną zauważalną z zewnątrz różnicą między tymi dwoma są różne kanały wentylatora chłodzącego.
Nie ma dokumentacji, w której jest stwierdzone, że różnią się temperaturami, więc nie ma wątpliwości, że są one zasadniczo takie same, a powodem ich podziału jest zapobieganie zanieczyszczeniu krzyżowemu i spalaniu resztek materiałów o niższej temperaturze podczas przejścia z PLA do ABS.
Głowica drukująca TPU, najprawdopodobniej ma krótszą ścieżkę filamentu między ekstruderem a dyszą, co prowadzi do stałej wydajności wydruków wymagających częstego wycofywania.
W praktyce działają trzy głowice drukujące. To brzmi nieciekawie na pierwszy rzut oka, ale tak naprawdę brak wyróżniających się notatek drukowanych z trzema z nich jest sam w sobie komplementem – nie ma żadnych dziwactw ani nierówności na drodze przy użyciu tych trzech. Po prostu dokonaj zmiany i kontynuuj drukowanie.
Nie ma jeszcze potwierdzonych planów, ale taki system jest gotowy do rozbudowy. Odporna na ścieranie głowica wysokotemperaturowa lub kosztem pewnej objętości druku podwójna głowica, może uczynić UP300 propozycją, której nie można się oprzeć.
Ale czy warto?
Dwie nazwy kojarzą się nam z doskonałym drukiem z ABS-u: Zortrax i Tiertime. W UP300 Tiertime trafił w sedno, z lepszą regulacją ciepła, zamkniętej konstrukcji i filtrowi HEPA. Dodając elastyczność głowic drukujących, dedykowanych dla wybranych materiałów – co nie wyklucza możliwości wprowadzenia na rynek nowych głowic w przyszłości – otrzymujesz wysoce wszechstronną maszynę, która nie tylko osłabia konkurencję, ale w niektórych obszarach nawet ją przyćmiewa.
Specyfikacja
Marka: Tiertime
Model: UP300
Technologia: FDM
Rama: Kartezjańska
Rok: 2018
Kategoria: drukarka desktopowa, w pełni zmontowana
Obszar drukowania: 205 × 255 × 225 mm
Max. temperatura stołu: 100 stopni Celsjusza
Rozmiar dyszy: 0,2 – 0,6 mm
Max. temperatura dyszy: 299 stopni Celsjusza
Max. Rozdzielczość osi Z: 0,05 mm
Dokładność osi Z: 0,5 mikrona
Dokładność osi
X / Y: 2 mikrony
Max. prędkość drukowania: –
Max. prędkość podróżna: 200 mm / s
Kompatybilność materiałów innych firm: Tak
Interfejs: ekran dotykowy 4,3 ″
Wymiary w opakowaniu: 610 x 565 x 600mm
Waga z opakowaniem: 42,5 kg
Waga drukarki: 30 kg
Zasilanie: 110-240VAC, 50-60Hz, 220W
Dodatkowe uwagi
- Podpory generowane przez UPStudio odrywają się ręcznie, bez widocznego śladu na końcowej części.
- Tworzenie profili materiałowych w UPStudio jest uciążliwe. Nie sprzyja szybkiej korekcie prób i błędów.
- UP300 chętnie pracuje na filamentach innych firm – szeroki wybór szpul mieści się we wnęce na filament, ale niektóre 1 kg (i wszystkie duże) rolki będą potrzebowały miejsca na biurku i zewnętrznego uchwytu szpuli.
- Istnieje wiele zakamarków, w których śruba M4 mocująca głowicę, może wpaść podczas przełączania głowic
- Filtr powietrza: dzięki niemu drukowanie za pomocą ABS jest praktycznie bezwonne.
- UPStudio czasami dodaje małe podpory i tratwy do małych, ciężkich zwisów. Ogólnie uważaliśmy, że jest to nieinwazyjne i skuteczne.
Licencja: Tekst „ Przeglądu drukarki 3D Tiertime UP300 3D – ABSolutely Fabulous ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com/