Werdykt

ZALETY
- Duże pole robocze
- Szybkie i bardzo szczegółowe wydruki
- Minimalna konfiguracja
WADY
- Slicer Photon Workshop nie jest najlepszym slicerem
- Uciążliwa konfiguracja WiFi, bez widocznych korzyści
- Drogi
Anycubic Photon Mono X, to najnowocześniejsza drukarka 3D MSLA. Z dużym obszarem roboczym, ekranem 4K i monochromatycznym wyświetlaczem, spełnia wszystkie wymagania, jakie można obecnie postawić żywicznej drukarce 3D. Anycubic Mono X, zamknięta w ładnej, metalowej obudowie i wyposażona w przyjemny interfejs użytkownika, jest w stanie tworzyć wysokiej jakości wydruki, przy niewielkim wysiłku włożonym w ich uzyskanie.
Większy i lepszy

Na swoją piątą rocznicę, we wrześniu 2020 roku, Anycubic wypuścił flotę nowych maszyn, wśród których znalazł się Mono X. Najbardziej przyciągający wzrok i jest również najdroższy, z ceną 759 dolarów. Nie jest to szczególnie niska cena, ale jest adekwatna do tego, co oferuje ten model drukarki 3D.
Odkąd Elegoo zaprezentowało swoją dużą, monochromatyczna drukarkę UV LCD – Saturn, dostrzegamy na rynku trend tworzenia drukarek żywicznych z coraz większym polem roboczym.
Po przetestowaniu Anycubic Mono X, wpisującego się w ten trend, możemy powiedzieć, że jesteśmy pod wrażeniem jego wydajności. Oto dlaczego:
Światło

Mono X posiada 8,9-calowy, monochromatyczny wyświetlacz LCD. Monochromatyczne wyświetlacze szybko stały się czymś, co można uznać za nowe wymaganie w nowoczesnych drukarkach 3D MSLA. Korzyści można podsumować następująco: szybsze czasy utwardzania, mniejsze zużycie energii i dłuższa żywotność w porównaniu do wcześniej stosowanych ekranów RGB.

Zazwyczaj ekrany monochromatyczne wytrzymują około 2000 godzin, cztery razy dłużej niż ich niemonochromatyczni poprzednicy. W przypadku Mono X, Anycubic zapewnia użytkownikowi regulację intensywności i zaleca zmniejszenie mocy światła UV do 70-80%, aby jeszcze bardziej wydłużyć cykl życia. Należy pamiętać, że ekrany LCD niszczą się pod wpływem światła, co oznacza, że nie można zwiększać natężenia promieniowania UV, aby przeciwdziałać starzeniu się ekranu.
Możemy jednak zauważyć, że klienci (którzy nie mają nic przeciwko dłuższemu czasowi utwardzania) wykorzystują tę regulację, zmniejszając ją jeszcze bardziej, co jeszcze bardziej wydłuża żywotność.

Jak to jest typowe dla monochromatycznych drukarek żywicznych, wnętrze Mono X staje się dość gorące podczas pracy. Dwa duże wentylatory umieszczone z tyłu starają się temu przeciwdziałać i są przy tym zaskakująco ciche. Wraz z płynnym i prawie bezgłośnym ruchem osi Z, Mono X jest całkiem dyskretny, jak na tak potężną drukarkę (270 x 290 x 470 mm).
DUŻY I PIĘKNY
Ekran o rozdzielczości 4K ma do dyspozycji 3840 x 2400 pikseli, które rozłożone na obszarze druku 192 x 125 mm dają rozmiar piksela XY 50 mikronów – na równi z podobnymi wielkogabarytowymi konkurentami.

Całkowita objętość pola roboczego Mono X wynosi 192 x 125 x 250 mm, co (biorąc pod uwagę wstępną specyfikację, którą Phrozen opublikował w momencie pisania tego tekstu) powinno nieco przewyższyć Mighty 4K (200 x 125 x 220 mm) i Elegoo Saturn (192 x 120 x 200 mm).

Z podwójną szyną liniową i kombinacją nakrętek anty-backlash, oś Z Mono X porusza się ze stabilnością i precyzją. Poziomowanie platformy w Mono X jest, jak to często bywa w drukarkach MSLA, jest proste, i odbywa się tzw. metodą na kartkę papieru
Jeśli chodzi o łączność, Anycubic dorzucił antenę WiFi. Żyjąc w erze bezprzewodowego tego i tamtego, cieszymy się z tego uaktualnienia, ale tak naprawdę, czy nie było lepszego miejsca niż umieszczenie jej wewnątrz drukarki, tuż obok zbiornika z żywicą?

Ogólnie rzecz biorąc, styl i forma Anycubic Photon Mono X są tym, czego szukasz w żywicznej drukarce 3D. Solidna, całkowicie metalowa obudowa mieści 3,5-calowy kolorowy ekran dotykowy i port USB z przodu po prawej stronie, a całość wieńczy żółta, zdejmowana pokrywa Anycubic: bez rewelacji, ale z klasą.
Drukowanie

Po uruchomieniu drukarki, wydruki były bardzo ładne, choć zdarzało się, że w zbiorniku pozostawały resztki utwardzonej żywicy, pomimo nieskazitelnych wydruków. Ostatecznie odnieśliśmy wrażenie, że Mono X jest prawie gotowym produktem, ale może wymagać dalszego dopracowania. I to pomimo ponad tygodnia ciągłego używania i samych sukcesów w druku (przy użyciu zaktualizowanego profilu). Choćby po to, by oszczędzić wam kłopotów z przeczesywaniem kuwety z żywicą w poszukiwaniu jej resztek.

Resin Exposure Range Finder (RERF) firmy Anycubic jest przydatny do znalezienia najlepszych ustawień utwardzania. Wydruk testowy utwardzania, dołączony do wszystkich nowych drukarek Photon, pomaga użytkownikowi w ustaleniu optymalnego czasu utwardzania warstwy żywicy.
Oprogramowanie

PhotonWorkshop ma kilka fajnych funkcji, w tym funkcję pozwalającą na fizyczne etykietowanie wydruków i inne bardziej skomplikowane opcje, takie jak generator twarzy, który próbuje przekształcić zestaw zdjęć w reprezentatywny model 3D. Jest jednak miejsce na ulepszenia, a krytycy głośno domagają się wsparcia dla Mono X w ChiTuBoxie – prawdopodobnie najczęściej używanym slicerze do cięcia wydruków z żywicy.
Szczególnie irytujące jest to, że aby wyświetlić podgląd wycinka modelu, w tym przewidywany czas wydruku, musisz zapisać pocięty plik, nawet jeśli niekoniecznie chcesz drukować lub chcesz wprowadzić dalsze zmiany. Przy dużym wolumenie druku Mono X, nie jest niczym niezwykłym, że renderowanie niektórych plików zajmuje ponad dziesięć minut.
Słyszeliśmy od Anycubic, że firma pracuje z ChituBox, aby wspierać Mono X (i inne drukarki Photon Mono) w przyszłej aktualizacji.
Użyteczność
Po pocięciu pliku, transfer tych danych musi być wykonany ręcznie (i za pomocą pamięci USB).
Chociaż drukarka jest wyposażona w antenę Wi-Fi, można ją podłączyć bezprzewodowo tylko za pośrednictwem aplikacji mobilnej Anycubic, w celu monitorowania, rozpoczynania i wstrzymywania drukowania oraz zmiany ustawień. To rozwiązanie, według nas nie jest przyjazne dla użytkownika: skonfigurowanie aplikacji jest pracochłonne, jeśli hasło Wi-Fi zawiera znaki specjalne, a czas poświęcony na to, określilibyśmy jako niewarty wysiłku.

Mono X ma dopracowany interfejs użytkownika – ekran dotykowy jest bardzo czuły i pozwala na zmianę ustawień drukowania, takich jak czas utwardzania warstwy i moc światła UV w trakcie drukowania, dając Ci duży stopień kontroli nad wydrukami.
Czy warto?

Pod względem funkcjonalnym spełnia on wszystkie wymagania obecnego druku z żywicy: monochromatyczny ekran, rozdzielczość 4K i duża objętość. Wszystko to i jeszcze więcej zostało zapakowane w dobrze zaprojektowaną, zgrabnie wyglądającą obudowę zwieńczoną bezpiecznym i typowo świetnym UI.
Gdyby nie początkowe niepowodzenia w druku i żywiczna “skórka” (z braku lepszego słowa) pozostająca w pamięci, ocenilibyśmy wydajność drukarki na klasę A już na starcie. Oczywiście, z nowym profilem domyślnym drukarki, wydajność jest wręcz doskonała.
Istnieją jednak małe zastrzeżenia. PhotonWorkshop , który jest bogaty w funkcje, jest daleki od doskonałości, a funkcjonalność WiFi nie jest tego warta.
Cena Mono X, wynosząca 759 $, wyklucza go z grona drukarek budżetowych (jest wiele maszyn za mniej niż 300 $), ale w obliczu rosnącego popytu na większe desktopowe drukarki do żywicy, Mono X dobrze sobie radzi ze swoimi rozmiarami 192 x 120 x 245 mm i wszechstronną jakością.
W chwili obecnej Mono X musi konkurować z jeszcze dostępnym w sprzedaży Elegoo Saturn i nadchodzącym Phrozen Mighty 4K w zakresie szybkiego i dużego druku i możemy powiedzieć, że Mono X jest na dobrej pozycji w tej rywalizacji.

Źródło: https://all3dp.com