Nowe Pi
Przedstawiamy najnowszego członka rodziny Raspberry Pi, Raspberry Pi Pico. Ta malutka płytka oferuje moc mikrokontrolera w miniaturowej formie za mniej niż 5 dolarów! Pico jest wyposażony w nowy układ RP2040 i może obsługiwać programy napisane w językach MicroPython i C/C++.
Nie daj się zwieść jego rozmiarom – ten mikrokontroler został stworzony zarówno dla początkujących, jak i ekspertów, którzy chcą zminimalizować wymiary swoich projektów, a jednocześnie mieć wszystkie atrybuty Pi. Oprócz podstawowych programów typu „Hello World” i migania diod LED, Pico był już używany do tworzenia projektów takich jak emulator gier 8-bitowych, stacja pogodowa i auto clickery do gier mobilnych. A został wydany dopiero w styczniu 2021 roku!
W tym artykule przejdziemy do tego, co czyni ten mikrokontroler wyjątkowym, jak wypada w porównaniu z kilkoma porównywalnymi płytkami i dlaczego powinieneś wypróbować go w swoim następnym projekcie.
Cechy charakterystyczne
Pico różni się od reszty rodziny Raspberry Pi, ponieważ funkcjonuje raczej jako mikrokontroler niż komputer jednopłytkowy (SBC). Mając to na uwadze, można odnotować następujące cechy:
Przeciągnij i upuść: Pico nie jest dostarczany z systemem operacyjnym, ale nadal może być programowany za pomocą komputera lub innego Raspberry Pi. Po podłączeniu do tych urządzeń, Pico pokazuje się jako urządzenie pamięci masowej, gdzie programy napisane w MicroPython lub C++ mogą być przeciągane i upuszczane, przesyłając je na płytkę.
Szybkość: Zamiast zegara pracującego w zakresie kilku gigaherców, jak w przypadku tradycyjnych komputerów Pi, Pico ma wbudowany dwurdzeniowy procesor ARM, który może osiągać częstotliwości do 133 MHz.
Integracja: Pico jest wykonany z padami, które mogą być przylutowane do płytki (PCB) lub do pinów, aby przejść na breadboard. Więc niezależnie od zastosowania, będziesz miał zapewnioną mobilność. W miarę dostępności coraz większej liczby płytek rozszerzeń będziesz mógł używać Pico do jeszcze większych projektów, takich jak odtwarzanie muzyki lub sterowanie silnikami krokowymi.
Piny: Pico posiada 30 pinów GPIO (4 z nich mogą być użyte do wejścia analogowego), 2 kontrolery SPI i I2C, 2 UART-y oraz 16 kanałów PWM. Daje to dużą wszechstronność do uruchomienia różnych projektów. Są też piny naprzeciwko portu Micro-USB, które mogą być użyte do bezpośredniego programowania płytki za pomocą innego Raspberry Pi.
Kod: Pico może być programowany przy użyciu Micropython, C i C++, a programy mogą być następnie przeciągane i upuszczane na Pico, gdy jest w trybie bootowania. Wkrótce dostępne będzie także wsparcie dla zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) Visual Studio i Eclipse.
Konserwacja: Ponieważ Pico nie posiada systemu operacyjnego, jego sprzęt nie potrzebuje tak dużo energii jak inne Pi. W rzeczywistości, działa on doskonale z napięciem 1,8-5,5 V DC, co oznacza, że można go łatwo zasilać z baterii, aby uczynić go bardziej przenośnym. Pico posiada również energooszczędny tryb uśpienia, a ponieważ nie działa na nim Linux, program wgrany na niego zostanie automatycznie uruchomiony po włączeniu.
Wynik końcowy
Pico wprowadza twórców do nowej opcji w rodzinie Raspberry Pi, gdzie płytka może być używana jako łatwo programowalny mikrokontroler w korzystnej cenie. Ale co z Pi Zero, które jest tylko nieznacznie większe od Pico, ale mniejsze od tradycyjnego Pi? Pico i Zero niewiele różnią się ceną i rozmiarem, więc gdzie jest podział?
Pi Zero, podobnie jak większość Raspberry Pi, domyślnie działa pod kontrolą systemu operacyjnego opartego na Linuksie. Wyposażony w system operacyjny, Zero może być używany jako bardziej przenośna wersja większych modeli Pi z wszystkimi tymi samymi możliwościami. Istnieje nawet Raspberry Pi Zero W, który jest wyposażony w odbiorniki Wi-Fi i Bluetooth. Aby osiągnąć podobne możliwości z Pico, trzeba by dodatkowej płyty breakout.
Istnieją również inne mikrokontrolery, takie jak Arduino, których modele różnią się wielkością i możliwościami. Weźmy na przykład Arduino Uno. Pico ma przewagę nad Arduino pod względem szybkości zegara, ponieważ może pracować z częstotliwością do 133 MHz, podczas gdy Uno ma maksymalnie tylko 16 MHz. Pico ma również przewagę dla początkujących użytkowników, ponieważ nie wymaga IDE do programowania. Pico można podłączyć do komputera lub Pi jako urządzenie magazynujące, a programy można po prostu przeciągnąć i upuścić na niego.
Ogólnie rzecz biorąc, jako mikrokontroler, Pico oferuje szybką wydajność i łatwą do wdrożenia opcję dla projektów. Ze swoją niską ceną i imponującymi możliwościami jest świetną opcją, gdy chcesz pozbyć się wielu projektów lub projektów z wieloma urządzeniami.
Specyfikacja
Rozmiar: 21 × 51 mm
Procesor: Dwurdzeniowy ARM Cortex-M0+
Zegar: Do 133 MHz
Pamięć: 264 kB SRAM, 2 MB QSPI Flash
Porty:
- 26x wielofunkcyjne piny GPIO
- 3x wejścia analogowe
- 2x UARTx
- 2x kontrolery SPI
- 2x kontrolery I2C
- 16x kanałów PWM
- 8x programowalne maszyny stanów I/O dla niestandardowej obsługi peryferiów
Zasilanie wejściowe: 1.8-5.5 V DC
Temperatura pracy: -20 do 85 °C
Wbudowany czujnik: Czujnik temperatury
Biblioteki: Przyspieszone operacje na liczbach całkowitych i zmiennoprzecinkowych
Cena: ~$4
Źródło: https://all3dp.com