Nie zna życia drukarza 3D ten, kto nie doświadczył braku odpowiednich narzędzi do oporządzania wydruków w postprocessingu. Wiadomo, że przy pomocy technologii proszkowych możemy wytworzyć to, czego nie osiągniemy na FDM.. Przykładem takich wydruków są właśnie narzędzia do postprocesingu. W dzisiejszym artykule opiszę dosyć nietypowe wydruki sporządzane na Lisa Pro od Sinterit.
Tym razem dostaliśmy bardzo konkretne zlecenie na wytworzenie narzędzi. Wprawdzie nasz klient posiada swoją drukarkę, na której mógłby samodzielnie wydrukować sobie narzędzia do prostprocesingu wydruków sporządzonych na FDM. Jednak te wykonane na Pa 12 Sinterit będą zdecydowanie mocniejsze i bardziej precyzyjne.
Taką produkcję kategoryzujemy jako „Rapid Tooling”” i „Rapid Manufacturing”, czyli produkcja gotowych narzędzi w opcji niskoserynej.
Nasz klient wysłał na linki do konkretnych modeli:
https://www.thingiverse.com/thing:25587
Wszystko można bezpłatnie pobrać i zlecić do druku na dowolnej drukarce. Mamy tutaj pęsetę, narzędzie do cięcia oraz obcinarkę do filamentu. Każdy z modeli jak najbardziej przydatne przy oporządzaniu obiektów po wydruku.
Jak zwykle przed rozpoczęciem pracy na Lisie Pro należy sprawdzić stan proszku. Drukarka dokładnie wskaże nam ile proszku do odświeżenia powinniśmy dosypać. Informacja ta jest również powtórzona w Sinterit Studio, jednak rzetelne wskazanie będzie wtedy, gdy z drukarki korzysta wyłącznie jedna osoba. W przypadku gdy na maszynie drukuje kilka osób lepiej korzystać z wyliczeń drukarki.
Tym razem sporządzeniem wydruków zajął się Kamil, z racji nieobecności mojej i Kuby. Jak zwykle kluczowe dla powodzenia drukowania w technologii SLS jest ułożenie modeli. Kamil dodatkowo postanowił wydrukować więcej sztuk, które mogłyby przydać się u nas w firmie. Zwiększenie ilości modeli na platformie jest również uzasadnione ekonomicznie, czyli maksymalne wypełnienie optymalizuje zużycie proszku do wysokości w s-code.
Tak sporządzony plik przy grubości warstwy 0,125 mm, oraz użyciu oryginalnego proszku Sinterit Polyamide 12 wydruk miał trwać 14 godzin. To trochę długo jak na takie małe obiekty, jednak trzeba pamiętać, że to bardzo dokładna warstwa i mocny, precyzyjny budulec. Jak zwykle przypominam, że warto doliczyć czas potrzebny na studzenie około 2- 2,5 godzin.
Przygotowanego s-coda Kamil mógł wysłać do drukarki i od tego momentu proces druku jest całkowicie automatyczny, a my musimy jedynie poczekać na finisz.
Po zakończonym wydruku i ostygnięciu maszyny możemy zabierać się za wydobywanie modeli. Kamil zlecił drukarce by automatycznie podniosła „windę” komory budującej maksymalnie w górę. Drukarka wyświetli wtedy komunikat o możliwości założenia i rozszerzenia IO box-u (do zakupienia w pełnym zestawie od Sinterit). Dzięki temu zabiegowi wyciągniecie proszku i modeli jest bajecznie proste i przyjemne.
Następnie Kamil mógł całość wydruku wygodnie przełożyć do separatora, który zbiera proszek do późniejszego ponownego użycia. Jednocześnie przesiewanie proszku powoduje wstępne oczyszczanie produktów.
Dzięki temu zabiegowi Kamil otrzymał wydruki, które są już blisko finalnego wykończenia. W zasadzie dalszy postprocesing to już jedynie piaskowanie Sandblasterze za pomocą pistoletu ze sprężonym powietrzem
Tym sposobem mamy gotowy zestaw dla naszego klienta, plus dodatkowy do użytku dla Kamila:) Wydruki są mocne i precyzyjne. Z pewnością wytrzymają więcej niż te sporządzane w technologii FDM lub żywicy. Drukarka Lisa Pro z zestawem i proszki Sinterit są do kupienia w promocji w naszym sklepie, zapraszamy!