W połowie miesiąca trafiło nam się ciekawe zlecenie od klienta. Chodziło o element reflektora w samochodzie Dodge Challenger. Bez tego mocowania nie działała regulacja świateł, a to jak wiadomo jest z punktu widzenia bezpieczeństwa niezwykle istotne. Kłopot w tym, że taka część nie jest dostępna na rynku i nasz klient nie mógł jej w żaden sposób dokupić. To wręcz klasyczny przykład zastosowania rapid toolingu w druku 3D, gdzie tworzymy części zamienne dla naszych potrzeb z wykorzystaniem filamentów Fiberlogy.
Klient przyniósł do nas nadłamaną cześć i poprosił o zaprojektowanie jej od podstaw. Element mocowany na wcisk miał pasować do okrągłej głowicy.
Nadłamane części powodowały, że głowica wysuwała się z delikatnych zatrzasków i reflektor nie ustawiał się w pożądanej pozycji.
Model musiałem sporządzić od podstaw w programie projektowym. To mały i delikatny obiekt, więc sprawił nieco komplikacji już na etapie zdejmowania wymiarów. Na szczęście część nie posiadała zbyt dużo nieregularnych kształtów, zaś elementy pionowe zawierały się w osi symetrii koła.
Stworzenie pierwszej wersji zajęło mi około 3 godzin projektowania i można było wydrukować prototyp.
Wydruk sporządziłem na próbę na drukarce Biqu B1 przy użyciu PLA
Filament: Fiberlogy EASY PLA Black
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 205°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,28 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 60 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
W pierwszej wersji zgadzała się jedynie część wymiarów (głównie zewnętrznych), jednak po wciśnięciu do środka kulki delikatne zatrzaski wyłamały się praktycznie natychmiast. Projekt wymagał wielu poprawek, z których dopiero wersja numer 6 nie uszkadzała zatrzasku.
Jednoczenie model zbyt mocno osadzał się na głowicy powodując duży opór w obrocie, co z kolei eliminowało przydatność takiego obiektu. Próba zmiany filamentu na mocniejszy Pet-g, lub ABS, oraz zmiana wysokości warstw nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
W tej sytuacji pozostały dwa wyjścia: poddać się, lub sięgać po niestandardowe rozwiązanie.
Producent Fiberlogy ma w swojej ofercie filament PP, na którym miałem już przyjemność drukować. Polipropylen charakteryzuje się wysoką elastycznością, niesamowitą trwałością. Niska waga oraz odporność na chemikalia kwalifikują ten filament jako bardzo przydatny w medycynie i przemyśle motoryzacyjnym. Fiberlogy PP, jest odporny na rozciąganie, co sprawdza się doskonale przy wytwarzaniu elementów wymagających trwałości przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Te właściwości mogły się przydać przy moim projekcie. Liczyłem na to, że elastyczność wydruku zapewni odpowiednie działanie zatrzasków z jednoczesnym prawidłowym przytrzymaniem kuli głowicy.
Parametry druku na Biqu B1:
Filament: Fiberlogy PP Black
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 235°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 60 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Model wydrukował się tak jak zakładałem i wydaje się, że na PP jest strzałem w dziesiątkę.
Przeczucie było trafne. Elastyczny filament poddaje się kulistej głowicy, a po wciśnięciu głowica nie wypada, zachowując przy tym możliwość obracania się.
Teraz pozostaje dodrukować pozostałe 4 sztuki przy tych samych ustawieniach.
Sprawdzenie pozostałych elementów to czysta formalność. Wszystko pasuje i pracuje jak należy.
Fiberlogy jak zwykle sprawdził się znakomicie. Fiberlogy PP to doskonały materiał do tego typu wydruków. Klient jest zadowolony i już zapowiedział dalszą współpracę w realizacji kolejnych zamówień – części nie do dokupienia.