Druk 3D bardzo dobrze sprawdza się jako Rapid Manufakturing, czyli produkcja gotowych wyrobów w tak zwanej produkcji nisko-seryjnej. Dotyczy to zarówno modeli hobbystycznych jak i technicznych. Tutaj w szczególności można sklasyfikować wszelkiego rodzaju naprawy lub zamiany uszkodzonych części.
W tym tygodniu przytrafiły mi się do wydruku dwa modele z tejże kategorii, wszystkie drukowane na filamentach Tarfuse® od Grupy Azoty.
Pierwszym modelem były nóżki do sofy, które z pozoru wydają się solidne. Jednak wystarczyło nieostrożne przesunięcie po podłodze i plastikowe elementy schowane wewnątrz chromowanej osłonki połamały się jak zapałki. Śruba mocująca nogę sofy została zatopiona w tworzywie, które można połamać palcami 🙂
Oczywiście można dokupić takie nóżki, jednak ryzyko ponownej usterki jest bardzo duże i klient zapytał o możliwość modyfikacji.
Konstrukcję należało solidnie wzmocnić, by takie wypadki nie zdarzały się w przyszłości. To jeden z idealnych przypadków gdzie druk 3D wkracza z pomocą.
Model postanowiłem zaprojektować od podstaw delikatnie zmieniając konstrukcję. Po wyliczeniu długości gwintu niezbędnego do wkręcenia w sofę zaprojektowałem cylinder, w którym powinna zmieścić się śruba mocująca. Model musiał chować się w chromowanej osłonce, jednak mój projekt uwzględniał pełną wysokość wkładki. Dzięki temu całość powinna być o wiele mocniejsza i nie ulegać złamaniom.
Jak zwykle musiałem dokonać próby, do której użyłem filamentu Tarfuse® PLA NW9. To sprawdzony materiał i jakościowo o wiele lepszy od innych PLA. Testy miały pokazać czy projekt jest wykonany poprawnie, a w razie późniejszej potrzeby użyć mocniejszego filamentu.
Sam wydruk sporządziłem na drukarce Biqu B1, na której Tarfuse® PLA NW9 najlepiej rozkłada się w temperaturze 225°C. Stół nagrzałem do 60°C przy warstwie 0,3 mm. Prędkość druku standardowa na 60 mm/s. Wypełnienie nie miało znaczenia, ponieważ obiekt składał się wyłącznie z obrysów. Przy takich ustawieniach na prototyp trzeba było czekać 3,5 godziny.
Obiekt wydrukował się bez niespodzianek. Po sprawdzeniu czy wszystko do siebie pasuje model trafił do klienta.
Zmienił się sposób montażu. Teraz należało śrubokrętem dokręcić śrubę w gwint umieszczony w sofie, a następnie całość zatkać gumową zaślepką.
Okazało się, że całość pasuje i póki co Tarfuse® PLA NW9 sprawdza się znakomicie.
Kolejnym przykładem Rapid Manufakturing są bloki do listew przypodłogowych. To moje prywatne zastosowanie wydruków (raz na jakiś czas warto wydrukować coś dla siebie).
Same listwy mają standardowy montaż, jednak nie posiadają klasycznych narożników, zakończeń lub łączników. Producent zestandaryzował montaż tych elementów do uniwersalnych klocków. Możemy je zastosować jako narożnik zewnętrzy i wewnętrzny.
Kłopot w tym, że ze względu na różną wysokość dostępnych listew, klocki również są uniwersalne i trzeba je później docinać do pożądanej wysokości. Dodatkowo każdy narożnik lub łączenie listwy wymaga zastosowania osobnego obiektu, co z kolei przekłada się na dużą ilość sztuk zakończeń do montażu.
Dlatego właśnie postanowiłem sprawdzić czy możemy sami wykonać takie akcesoria. Chciałem żeby od razu były odpowiedniej do moich litew wysokości.
Sam projekt jest banalnie prosty, wysokość 80 mm, a w podstawie równe 23 mm. Model dodatkowo potraktowałem „chamferem” na pionowych krawędziach i prototyp gotowy.
Do sporządzenia obiektów użyłem Tarfuse® PLA Simply ze względu na biały kolor, najbardziej zbliżony do barwy listew. Temperatura ustawiłem na 215°C na dyszy i 50°C na stole. Wysokość warstwy zmieniłem na 0.12 mm tak by obiekt był możliwe precyzyjny, wypełnienie na 10%.
Podczas drukowania wszystko poszło jak należy i okazało się, że pionowe lub poziome ustawienie kompletnie nie ma żadnego znaczenia. Przy tak niskiej warstwie zamontowane wydruki wyglądają świetnie, zaś biały Tarfuse® PLA Simply idealnie pasuje do koloru listew:)
Sam montaż tak samo jak w przypadku oryginału.