Od dziesięciu lat RangeVision działa w branży skanerów 3D i co najmniej, radzi sobie całkiem nieźle. Ta moskiewska firma, jest głównym graczem w Rosji, jeśli chodzi o sprzedaż profesjonalnych skanerów 3D, a wraz z partnerami na całym świecie, ich technologia jest również silnie obecna na poziomie globalnym.
Jedno z ich urządzeń, przenośny stacjonarny skaner RangeVision Smart, znalazł się na liście najlepszych skanerów 3D w 2016 roku.
Rok 2016, to także wprowadzenie na rynek nowego modelu: RangeVision Spectrum. Zaprezentowano go podczas Formnext 2016 we Frankfurcie, a także w 3D Print Expo w Moskwie. Według RangeVision, Spectrum został zaprojektowany jako najbardziej przystępny cenowo, profesjonalny skaner 3D na rynku. Na podstawie pierwszych testów skanera, podczas Formnext, firma stwierdziła, iż skan modeli, otrzymany ze Spectrum, odznaczał się tak wysoką jakością, jak skany modeli ze skanerów, od trzech do czterech razy droższych.
Regulowane pola widzenia RangeVision Spectrum, umożliwiają skanowanie i digitalizację przedmiotów od 1 cm do 3 m, z dokładnością do 0,04 mm i rozdzielczością 3D do 0,072 mm. Technicznie są to trzy skanery w jednym, wyposażone w trzy strefy skanowania, a także trzy tryby, które obejmują szeroki zakres aplikacji:
- Skanowanie za pomocą markerów, pozwala użytkownikowi łączyć wiele skanów w trybie automatycznym z zachowaniem prędkości i dokładności. Znaczników można używać na dwa sposoby: można je umieszczać bezpośrednio na obiekcie lub umieszczać na powierzchni wokół obiektu, umożliwiając skanowanie nawet ciężkich nieruchomych obiektów. Ten tryb jest idealny do skanowania dużych, gładkich obiektów lub obiektów o wielu płaskich powierzchniach.
- Skanowanie za pomocą automatycznego stołu obrotowego, pozwala na szybkie i łatwe skanowanie małych i średnich obiektów o wadze do 5 kg. W tym trybie uchwycenie pełnego 360-stopniowego modelu obiektu zajmuje tylko dwie minuty.
- Swobodne skanowanie umożliwia użytkownikowi łatwe renderowanie dużych elementów i obiektów o złożonej geometrii, dzięki automatycznemu algorytmowi, który generuje siatki na podstawie geometrii obiektu. Dostępne są również tryby manualne, dzięki czemu użytkownicy mogą mieć pełną kontrolę nad tworzeniem modelu 3D.
Spectrum jest wyposażony w kamery przemysłowe 3,1 Mpx, do precyzyjnych, pełnokolorowych skanów. Skaner jest dostarczany z pełnym pakietem, w tym ze statywem, automatycznym stołem obrotowym, walizką transportową oraz nieograniczoną licencją na oprogramowanie RangeVision Scan Center – z bezpłatnymi aktualizacjami (trzy aktualizacje są gwarantowane na rok). Centrum skanowania zawiera wszystkie niezbędne funkcje przekształcania skanu w model 3D, w tym ręczne i automatyczne wyrównanie, wypełnianie dziur, teksturę kolorów, narzędzia do edycji danych i uproszczenie modelu. Oprogramowanie może eksportować pliki do STL, OBJ i PLY.
Podczas gdy większość profesjonalnych skanerów 3D, zaprojektowano do skanowania obiektów o określonym rozmiarze, RangeVision Spectrum wyróżnia się zdolnością do skanowania pełnego spektrum przedmiotów (stąd nazwa!) Od małych do dużych – przy sześciu do ośmiu razy niższych kosztach zakupu skanera. Aby sprawdzić jakie są możliwości tego skanera, można sprawdzić model 3D zeskanowany skanerem RangeVision Spectrum tutaj i porównać go do tego samego modelu zeskanowanego skanerem do biżuterii ( 12000 euro) oraz profesjonalnym skanerem 3D, kosztującym 17000 euro.
W rodzinie skanerów RangeVision, znajdziemy jeszcze model Pro. Być może z czasem, przyjdzie nam powitać kolejne urządzenie, które zostanie wypuszczone na rynek, przez rosyjskiego producenta.
Źródło: https://3dprint.com/