Nylon (poliamid) doskonale nadaje się do drukowania funkcjonalnych części 3D, o doskonałej wytrzymałości na rozciąganie, w porównaniu z PLA. Dowiedz się więcej o drukowaniu 3D z nylonu.
Nylon – wprowadzenie:
Nylon jest poliamidem i często (choć nie zawsze) występuje w wariantach PA 11 i PA 12. Nylon jest bardzo mocnym i trwałym materiałem, w pewnym stopniu elastycznym, jeśli nasz wydruk będzie miał cienkie ścianki. Nylon ma wysoką temperaturę topnienia, przy bardzo niskim współczynniku tarcia, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał do drukowania funkcjonalnych przekładni.
Inną istotną właściwością nylonu jest higroskopijność – innymi słowy, pochłania on wilgoć. Może to być pomocne, ponieważ drukowane części można łatwo poddawać obróbce, stosując barwniki do tkanin lub farby w sprayu, aby zmienić ostateczną estetykę produktu. Cecha ta jednak sprawia również, że nylon ma tendencję do pochłaniania wilgoci z powietrza, co wpływa na jego wydajność.
Możemy drukować z nylonu, korzystając z filamentowych drukarek 3D (FDM), drukarek wykorzystujących selektywne spiekanie laserowe (SLS) oraz drukarek MultiJet Fusion (MJF).
Podstawowe ustawienia drukarki
- Temperatura dyszy: 220 ° C do 270 ° C
- Temperatura platformy: 75 ° C do 90 ° C
- Szybkość drukowania: około 40 mm / s (może się różnić)
- Rozpuszczalny: nie
- Higroskopijny: tak
- Odporny na zmęczenie: tak
- Odporny na ciepło: tak
- Odporny na uderzenia: tak
- Elastyczność: tak (przy ustawieniu cienkich ścianek)
- Wypaczenia: niewielkie
Technologie drukowania
Praca z nylonem może przysparzać nieco trudności w przypadku drukarek FDM, ale jest ona stosunkowo łatwiejsza w przypadku drukarek SLS i MJF.
Fused Deposition Modeling (FDM)
Nylon jest wysoce higroskopijny, co oznacza, że pochłania on wilgoć z powietrza. Dlatego powinien być przechowywany w suchym miejscu z żelem krzemionkowym. W praktyce potrafi wchłonąć wodę, która może stanowić około 10% jego masy. Gdy materiał jest podgrzewany podczas drukowania, wilgoć wpływa nie tylko na przyczepność do platformy oraz przyczepność warstw, ale także nadaje powierzchni szorstkie wykończenie.
Dlatego zaleca się suszenie nylonu przed drukowaniem. Suszenie w piekarniku jest najlepszym środkiem ostrożności, zapewniającym udany wydruk.
Drukując z nylonu napotkamy również problemy z wypaczaniem. Zalecany jest druk na podgrzewanej platformie roboczej oraz użycie środka adhezyjnego. Należy także unikać używania wentylatorów chłodzących.
Krótki kurs suszenia nylonu w piekarniku: Najlepszym sposobem suszenia filamentu, jest wysuszenie go w piecu konwekcyjnym. W piecach konwekcyjnych gorące powietrze krąży w komorze, dzięki czemu szpula filamentu wysycha równomiernie.
- Należy pamiętać, że piekarnik należy ogrzać przed włożeniem szpuli do suszenia. Ustaw temperaturę wstępnego nagrzewania piekarnika i włóż filament dopiero po osiągnięciu właściwej temperatury. Upewnij się, że jest ona odpowiednio ustawiona, ponieważ przegrzanie może doprowadzić do stopienia się filamentu.
- Ogólne ustawienia suszenia:
- Temperatura podgrzewania: 70 ° C do 80 ° C
- Wymagany czas: od 4 do 6 godzin
- Po zakończeniu powyższego procesu suszenia, filament należy wyjąć z piekarnika i przechowywać w szczelnym pojemniku ze środkiem pochłaniającym wilgoć.
- UWAGA: Ustaw temperaturę suszenia tak, aby była znacznie niższa od temperatury zeszklenia (Tg), w przeciwnym razie może dojść do zniszczenia całej szpuli.
Selektywne spiekanie laserowe (SLS)
SLS jest najodpowiedniejszą technologią do drukowania z nylonu. Nylon do druku 3D występuje głównie jako PA 11 i PA 12 lub jako materiały kompozytowe, takie jak nylon z domieszką włókien węglowych i szklanych.
Nylon PA 11 jest bardziej elastyczny niż PA 12, podczas gdy ten drugi ma wszechstronne właściwości mechaniczne, idealne dla funkcjonalnych prototypów.
W przypadku drukowania na drukarce SLS, nylon ma postać proszku. Technologia ta zapewnia bardzo dobre wydruki, o doskonałych właściwościach materiałowych, choć lekko chropowatych powierzchniach.
Referencyjne ustawienia SLS:
- Tolerancja: ± 0,3% (min: ± 0,3 mm)
- Grubość ścianki: 0,7 mm
- Wysokość warstwy: 80-120 μm
MultiJet Fusion (MJF)
MJF oferuje nylonowe materiały do drukowania 3D, takie jak:
- HP 3D High Reusability PA 12: Ten materiał jest idealny do produkcji mocnych części o wysokiej jakości, przy najniższym koszcie jednostkowym.
- HP 3D High Reusability PA 12 Glass Beads: Ten materiał jest idealny do produkcji sztywnych, niedrogich części o wysokiej jakości.
- HP 3D High Reusability PA 11: Materiał ten jest idealny do produkcji plastycznych części wysokiej jakości, przy najniższym koszcie jednostkowym.
HP 3D High Reusability PA 12 jest zgodny z REACH. REACH – Registration, Evaluation, Authorization, and Restriction of Chemicals – to rozporządzenie Unii Europejskiej przyjęte w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska, w związku z zagrożeniami stwarzanymi przez chemikalia.
HP 3D High Reusability PA 12 jest biokompatybilny i zgodny z RoHS.
Materiały do druku
Filamenty FDM:
- F3DFilament Nylon PA12 1,75mm
- F3DFilament Nylon PA6/66 1,75mm
- Fiberlogy NYLON PA12 1,75mm
- SPECTRUM PA6 Neat 1,75mm
- SPECTRUM PA6 GK10 1,75mm
- Fiberlogy NYLON PA12+CF5 1,75mm
- Fiberlogy NYLON PA12+CF15 1,75mm
Proszki SLS:
Proszki MJF:
Proszek nylonowy do MJF jest obecnie dostępny tylko za pośrednictwem HP.
Alternatywne metody
Jeśli chcesz wydrukować swój model 3D z nylonu, ale nie masz do tego niezbędnego sprzętu, rozważ skorzystanie z usługi drukowania 3D.
Licencja: Tekst „ Nylon 3D Printer Guide: All About 3D Printing Nylon ” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/