Ender 3 V2, ulepszona wersja oryginalnego Ender 3, to doskonała drukarka dla hobbystów, wyposażona w wiele nowych technologii, zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania układowego. Nowe oprogramowanie układowe V2 zawiera najnowsze funkcje Marlin, takie jak kompatybilność z 32-bitową płytą i zapewnia użytkownikom bardzo prosty sposób dostosowania przesunięcia osi Z.
Co to jest?
Przesunięcie Z to odległość między zaprogramowaną a rzeczywistą pozycją głowicy drukującej wzdłuż osi Z. Najlepiej, aby ta odległość była taka sama, jak między położeniem początkowym hotendu (endstopem osi Z) a stołem drukującym, tak aby dysza znajdowała się nieco powyżej stołu roboczego, zapewniając dobrą pierwszą warstwę.
Przesunięcie Z jest zawsze uwzględniane w wysokości osi Z głowicy drukującej, niezależnie od jej położenia stołu. Przy niezerowej wartości przesunięcia Z, jeśli ustawisz na drukarce, aby przesunęła się na określoną wysokość Z, doda wartość przesunięcia Z do zadanej wysokości i przejdzie tam.
To nie to samo, co poziomowanie stołu
Zmiana przesunięcia Z nie wypoziomuje stołu. W rzeczywistości w ogóle nie ma interakcji ze stołem drukującym: regulacja przesunięcia Z może wpłynąć tylko na to, jak blisko stołu znajduje się głowica drukująca. Z drugiej strony poziomowanie stołu polega wyłącznie na przechylaniu stołu roboczego tak, aby stykał się z głowicą drukującą i nie zmienia w ogóle wysokości osi Z.
Przed dostosowaniem przesunięcia osi Z konieczne jest wypoziomowanie stołu, ponieważ nawet jeśli przesunięcie Z jest dobrze skalibrowane, nierówny stół nadal uniemożliwi wydrukowanie dobrej pierwszej warstwy.
W tym artykule zajmiemy się tylko tym, jak dostosować przesunięcie osi Z, a nie jak wypoziomować stół V2.
Wiele opcji
Jeśli chodzi o zmianę przesunięcia Z w Twoim Enderze 3, możesz to zrobić na kilka sposobów.
Czujnik osi Z
Po pierwsze, możesz zmienić przesunięcie, przesuwając wyłącznik krańcowy osi Z. Ta metoda sprzętowa jest rzadko wykonywana i jest używana głównie w nowej drukarce w celu wprowadzenia bardziej znaczących zmian, takich jak dodanie nowego stołu roboczego lub gdy ogranicznik osi Z jest umieszczony znacznie za wysoko lub za nisko. Ręczna regulacja ogranicznika nie jest bardzo dokładna, ponieważ po prostu przesuniesz go ręcznie w górę lub w dół.
Slicer
Po drugie, możesz użyć programu slicer do dostosowania ustawienia przesunięcia osi Z. Tę metodę można wykonać za pomocą ustawień we slicerach, takich jak Cura i Simplify3D, i jest ona dość prosta. Używanie slicera do uwzględnienia przesunięcia Z, nawet jeśli zostało już ustawione, może być przydatne do dostosowywania różnych materiałów – na przykład z profilami slicera – gdy potrzebują więcej lub mniej miejsca (np. PLA czy PETG).
Niestandardowy G-code
Po trzecie, możesz wysyłać polecenia G-code za pomocą terminala G-code, aby dostosować przesunięcie osi Z. Ta metoda nie jest powszechna, ponieważ wymaga pewnej wiedzy na tematG-code i nie jest znacznie bardziej korzystna niż użycie slicera lub interfejsu drukarki do zmiany przesunięcia.
Oprogramowanie
Na koniec możesz zmienić przesunięcie osi Z drukarki za pomocą interfejsu. Ta metoda jest często stosowana w celu ustawienia wartości „domyślnej” po skalibrowaniu sprzętu, ale jest również przydatna do małych i szybkich korekt. Korzystając z interfejsu V2, możesz wprowadzać korekty przesunięcia Z w czasie rzeczywistym.
Przed rozpoczęciem upewnij się, że Ender 3 V2 jest załadowany standardowym oprogramowaniem sprzętowym (dla V2) lub podobnym oprogramowaniem o tych samych funkcjach. Jak powiedzieliśmy wcześniej, przed dostosowaniem przesunięcia osi Z należy również maksymalnie wypoziomować stół.
Gdy stół jest wypoziomowane, przejdź do ustawień przesunięcia Z w menu dostrajania, aby dostosować przesunięcie Z w czasie rzeczywistym. Następnie wybierz auto home i zmień wartość przesunięcia Z, aby dysza znajdowała się tuż nad stołęm. Większa liczba będzie oznaczać większą odległość między dyszą a stołem, podczas gdy mniejsza liczba będzie działać odwrotnie.
I to wszystko! Czytaj dalej, jeśli potrzebujesz pomocy w rozwiązywaniu problemów.
Porady & Triki
Podczas dostosowywania przesunięcia Z możesz napotkać pewne problemy. Poniżej wymieniliśmy kilka pomocnych wskazówek i trikówdotyczących zmiany i utrzymania przesunięcia Z w Ender 3 V2.
Nie kombinuj ze stołem: ważne jest, aby nie przekręcać pokręteł pod stołem do drukowania, co w konsekwencji może zepsuć przesunięcie osi Z.
Przetestuj i wyreguluj: Aby przetestować przesunięcie Z, należy wykonać wydruk próbny, zobaczyć, jak wychodzi pierwsza warstwa, a następnie odpowiednio dostosować przesunięcie Z.
Podgrzej stół: Temperatura rozszerza powierzchnie, w tym szklany stół, z którym jest wyposażony Ender 3 V2. Oznacza to, że jeśli dostosujesz przesunięcie Z przed podgrzaniem stołu, rzeczywista wysokość osi Z będzie niższa niż ustawiona, ponieważ stół stał się wyższy. Aby temu zapobiec, należy podgrzać stół przed wykonaniem jakiejkolwiek formy regulacji przesunięcia osi Z i wypoziomowaniu stołu.
Zapisz przesunięcie osi Z: na nowej płycie głównej Ender 3 V2 drukarka automatycznie zapisuje swoją wbudowaną pamięć na załadowanej karcie micro SD. Niektórzy użytkownicy zwracali uwagę, że wartości przesunięcia Z są zapisywane w drukarce tylko wtedy, gdy karta micro SD jest podłączona. Upewnij się, że w drukarce znajduje się karta micro SD, aby Twoje bieżące ustawienia zostały zapisane.
Dostosuj, kiedy wprowadzasz zmiany: W przypadku zmiany platformy roboczej, dyszy, wózka osi X lub jakiejkolwiek innej części, która mogłaby kolidować z odległością między dyszą lub stołem drukującym, należy ponownie wyregulować przesunięcie osi Z.