Przechowywanie filamentu: Poradnik

Przechowywanie filamentu: Poradnik

Przechowywanie filamentu stanowi duży problem dla entuzjastów drukowania 3D.

Jeśli będziesz robił to w niewłaściwy sposób, wilgoć z powietrza przedostanie się do twoich materiałów, co, jak wkrótce zobaczysz, jest zła wiadomością. Zapoznaj się z przewodnikiem na temat prawidłowego przechowywania filamentów.

Przechowywanie filamentu

Zanim przejdziemy do tego jak prawidłowo przechowywać filamenty, potrzebna jest krótka notatka na temat tego, co dzieje się ze źle przechowywanymi filamentami.

Włókna stosowane do drukowania 3D, to polimery, co oznacza, że ​​można je rozbić w procesie znanym jako hydroliza. W wyniku kontaktu wilgoci z powietrza, z  filamentem, w sytuacji gdy jest źle przechowywany, polimer rozpada się, gdy jest podgrzewany w ekstruderze, a to powoduje osłabienie materiału.

Żadne części wydrukowane za pomocą tego „mokrego” filamentu nie będą miały tak dobrej powierzchni, jaką mógłbyś uzyskać drukując z ,,suchego”. Ponadto „mokry” materiał wymaga wyższej temperatury do prawidłowego wytłaczania. Włókna nylonowe, poliwęglanowe i kopoliestrowe są bardzo podatne na hydrolizę, gdy stają się mokre i ogrzewane.

Filamenty do drukowania 3D są zazwyczaj higroskopijne, co oznacza, że ​​łatwo wchłaniają wilgoć. Problem przechowywania sprowadza się więc do uniknięcia kontaktu z wilgotnym powietrzem. Pozostała część tego artykułu skupia się na tym, jak osiągniesz to suche środowisko dla swoich filamentów.

Wskazówka: poniższy obraz jest doskonałym przykładem tego, jak nie przechowywać filamentów. Prawda jest taka, że ​​pozostawienie ich pod gołym niebem gwarantuje kontakt z wilgocią, która może zniszczyć drukowany produkt.

Torby próżniowe

Istnieje wiele rozwiązań przechowywania dla twoich filamentów, ale znaczna część jest albo droga, niepraktyczna, albo zbyt czasochłonna. Jako hobbysta możesz oczekiwać rozwiązań, które będą tak tanie i proste, jak tylko to możliwe.

Wejdź w próżnię lub bardziej szczegółowo w: worki próżniowe. Wysokiej jakości worki próżniowe zapewniają pozbawione powietrza środowisko dla twoich filamentów. W sprzedaży dostępne są  torby z zaworem próżniowym do odsysania powietrza. Warto wybrać torby z mechanizmem podwójnego zamka błyskawicznego, aby uzyskać maksymalną nieprzepuszczalność powietrza. Stworzenie w workach pozbawionego powietrza środowiska jest tak proste, jak użycie zwykłego odkurzacza domowego do odsysania powietrza.

W jednej torbie próżniowej zmieścisz około 4 szpule filamentu. Paczki zawierające sześć toreb są dostępne za około 20 USD. To powinno wystarczyć dla każdego hobbysty drukowania 3D. Podsumowując, jest to tanie i łatwe rozwiązanie problemu przechowywania filamentów, które należy wziąć pod uwagę.

Pro wskazówka: W przypadku worków próżniowych wilgoć nieuchronnie pozostaje wewnątrz worka. Żadna próżnia nie jest absolutna, chociaż ilość pozostałej wilgoci jest często prawie znikoma. Aby pozbyć się resztek wilgoci, użyj koralików z żelu krzemionkowego. Prawie wszyscy je znają. Są dostarczane w małych paczkach z towarami, które wymagają ochrony ze względu na  niesamowitą absorpcję wilgoci. Po prostu umieść paczki perełek krzemionki w workach próżniowych obok filamentu. Te suche opakowania z żelem krzemionkowym wydają się być stosunkowo tanie, z 20 torebkami w sklepie Amazon za około 10 USD.

Kolejną dodatkową wskazówką jest użycie spinek do filamentu, podczas przechowywania szpul w workach próżniowych. Końcówki filamentów mogą być dość ostre i łatwo przebić dziurę w workach próżniowych, wystawiając filament na działanie wilgotnego powietrza, przed którym próbujesz go chronić. Klipsy filamentowe są tanie i ich nie użycie byłoby równoznaczne z podjęciem naprawdę niepotrzebnego ryzyka.

zacisk do przechowywania filamentu

Dry Box

Kolejnym doskonałym rozwiązaniem do stworzenia środowiska pozbawionego wilgoci do przechowywania filamentu jest dry box. Pojemniki te zapewniają środowisko o niskiej wilgotności, idealne do przechowywania filamentów. Technologia działa poprzez elektroniczny system osuszania, który stale osusza wnętrze urządzenia. W rezultacie ograniczysz kontakt twojego włókna z wilgotnym powietrzem praktycznie do zera. Dla Ciebie oznacza to mocniejsze i bardziej niezawodne wydruki.

Skrzynki magazynowe

Przezroczyste pudełka do przechowywania z zamkniętymi pokrywkami stanowią kolejny świetny sposób na prawidłowe przechowywanie filamentów do drukowania 3d. Ideą zamkniętych pokryw jest to, że żadna nowa wilgoć nie może dotrzeć do filamentu z zewnątrz. Potrzeba przejrzystości wynika z praktycznej perspektywy. Widząc wnętrze skrzynek, nie musisz ich niepotrzebnie otwierać, aby sprawdzić jaki materiał się w nich znajduje.

Jeśli chodzi o rozmiar, będziesz dążyć do czegoś wystarczająco dużego, aby ułożyć kilka szpul o średnicy co najmniej 20 cm. Dobry rozmiar podstawy, do którego należy dążyć, to około 40 cm długości i 30 cm szerokości. Wysokość zależy od liczby szpul filament,ów, które planujesz ułożyć, ale około 40 cm powinno być w porządku.

Osuszacze

Jedynym problemem związanym z pojemnikami do przechowywania jest potrzeba zmniejszenia wilgotności powietrza, które pozostaje wewnątrz pudełka po umieszczeniu w nim filamentu. Aby rozwiązać ten problem, możesz kupić osuszacz. Osuszacze nie wymagają baterii ani przewodów do działania. I są całkowicie odnawialne. Innymi słowy, są one definicją praktyczną.

Dobry osuszacz to koszt zaledwie 15-20 USD, w miejscu takim jak Amazon. Dobrym przykładem jest Eva Dry E-333. Te osuszacze należy wymieniać mniej więcej raz w miesiącu. Aby odnowić osuszacz, wystarczy podłączyć go do gniazdka elektrycznego, gdy kulki żelu krzemionkowego zmienią kolor. Większość osuszaczy jest wyposażona w kolorowy wskaźnik, który pomaga zidentyfikować, kiedy trzeba je odnowić.

Podobnie jak w przypadku worków próżniowych, koraliki z żelu krzemionkowego służą do pochłaniania wilgoci. Ponieważ zmieścisz maksymalnie około 5 lub 6 szpul w każdym pudełku, dwa pudełka do przechowywania i dwa osuszacze powinny wystarczyć na standardowe potrzeby większości użytkowników drukarek 3D. Fakt, że osuszacz jest odnawialny, równoważy początkową inwestycję. Gdy masz pewność, że Twój osuszacz jest w pełni naładowany, po prostu umieść go w schowku ze wskaźnikiem skierowanym na zewnątrz pudełka.

Jeśli masz problemy ze sprawdzeniem koloru koralików w osuszaczu, możesz kupić karty wskaźników wilgotności. Ostatecznie ten krok nie jest konieczny, ale może być pomocny do łatwego pomiaru poziomu wilgotności. Po prostu włóż karty do pudełka i gotowe.

Suszenie w piekarniku

Do tej pory sprawdziliśmy tanie i praktyczne rozwiązania do przechowywania filamentów. Ale sensowne jest również rozwiązanie problemu suszenia filamentu, który jest już nasycony wilgocią. Drukowanie za pomocą wilgotnego filamentu oznacza stosowanie filamentu, który jest słabszy i mniej spójny niż powinien być. Innymi słowy, może to zepsuć jakość wydrukowanego produktu.

Aby wysuszyć filament, możesz użyć tego wszechstronnego użytecznego urządzenia – domowego piekarnika. Mówiąc dokładniej, potrzebujesz piekarnika z wentylatorem, ponieważ ten rodzaj piekarnika rozprowadza powietrze równomiernie w całym wnętrzu. Równomierny przepływ powietrza oznacza, że ​​ciepłe powietrze stale krąży wokół szpuli.

Kluczowym czynnikiem do rozważenia przy podejmowaniu decyzji, czy filament nadaje się do suszenia w piecu – jest temperatura zeszklenia (Tg) materiału. Jest to obszar temperatury, w którym polimer zmienia się z twardego, szklistego materiału w miękki, gumowaty materiał.

Na przykład PLA ma Tg wynoszącą zaledwie 60 stopni Celsjusza, co czyni go nieodpowiednim do suszenia w piekarniku, chyba że piekarnik nie ma minimalnego ustawienia ciepła. Przeciwnie, inne typy filamentów, takie jak ABS, mają Tg wynoszącą 100 stopni. Ważną rzeczą,  jeśli zdecydujesz się wysuszyć dowolny filament, jest zbadanie temperatury zeszklenia tego filamentu. Jeśli jest to około 80 stopni lub więcej, powinno być w porządku przez godzinę w 60-70 stopniach. Jeśli Tg jest mniejszy niż 80 stopni Celsjusza, możesz spróbować wysuszyć filament w niższej temperaturze około 30-40 stopni Celsjusza, ale być może trzeba będzie zostawić go tam na dłużej.

Streszczenie

Gdy filament do drukowania 3D pochłania wilgoć z otaczającego go powietrza, mogą wystąpić następujące problemy:

  • Materiał staje się kruchy i bardziej podatny na pękanie
  • Wymaga większej temperatury wytłaczania
  • Filament traci swoją wytrzymałość na rozciąganie
  • Po przejściu filamentu przez hotend, pojawia się para lub bulgotanie, co prowadzi do złej jakości powierzchni wydruku

Do prawidłowego przechowywania filamentu, tak aby nie miał kontaktu z wilgotnym powietrzem, masz trzy praktyczne i stosunkowo tanie opcje:

  1. Używaj worków próżniowych z podwójnym zamkiem i zaworem do odsysania powietrza za pomocą standardowego odkurzacza. Umieść koraliki z żelem krzemionkowym w workach, aby pochłonąć pozostałą wilgoć.
  2. Przechowuj szpule z filamentem w przezroczystych pudełkach z uszczelnionymi pokrywkami. Użyj taniego odnawialnego osuszacza, aby wchłonąć pozostałą wilgoć wewnątrz skrzynek.

Wszelkie włókna, które podejrzewasz o kontakt z wilgotnym powietrzem, muszą zostać wysuszone w piekarniku.

Korzystając z powyższego przewodnika, powinieneś być w stanie prawidłowo przechowywać filament i poprawić jakość wydruków 3D.

O autorze | 

Ronan uwielbia małe przyjemności w życiu, takie jak pierwsza filiżanka porannej kawy i zimna strona poduszki. Inne jego pasje to piłka nożna, tajskie jedzenie i muzyka.

Źródło: https://3dprinting.com/how-to/filament-storage-3d-printing-guide/

Źródło zdjęcia: https://fiberlogy.com/