Jednym z najczęściej używanych slicerów w świecie druku 3D jest z pewnością PrusaSlicer. Pierwotnie opracowany przez Prusa Research dla własnych drukarek 3D, oprogramowanie to zyskało popularność na przestrzeni lat, dzięki swojej otwartej naturze i dużej różnorodności profili drukarek.
PrusaSlicer jest ceniony za długą listę konfigurowalnych parametrów, a nowe funkcje są stale dodawane w celu poprawy jego funkcjonalności. Wydane pod koniec 2022 roku organiczne podpory są jedną z najnowszych i najbardziej cenionych funkcji. Ten nowy typ konstrukcji wsporczej został zaimplementowany jako alternatywa dla podejścia opartego na siatce 2D istniejącej siatki i podpór ściskanych i jest stale ulepszany od czasu jego pierwszego wydania.
Aby promować wykorzystanie organicznych podpór, firma zorganizowała konkurs Printables. Twórcy z całego świata uwolnili swoją kreatywność, aby znaleźć sposoby na wykorzystanie organicznych podpór do celów funkcjonalnych i estetycznych. Wyniki były oszałamiające! Sprawdźmy więc, jak i Ty możesz wykorzystać te specjalne podpory!
Co to jest
Podpory służą jako podstawa dla części naszych wydruków, które mają strome zwisy. Chociaż siatka i podpory PrusaSlicer działają, mogą pozostawiać ślady na wydrukach. Czasami są nawet niemożliwe do usunięcia. Tutaj do gry wkraczają podpory organiczne.
Bardzo różnią się one od klasycznego typu podpór. Podczas gdy podpory siatkowe i przylegającebwykorzystują podejście oparte na siatce 2D, podpory organiczne preferują gładkie i naturalne kształty, jak sugeruje nazwa. Są one generowane tak, aby rozwijały się z dala od korpusu wydruku i zbliżały się tylko w celu wsparcia zwisów wydruku. W rezultacie podpory organiczne prawie nie pozostawiają śladów na powierzchni wydruku.
Klasyczne podpory zawsze kosztowały czas i materiał. W przeciwieństwie do nich, podpory organiczne pozwalają na szybsze drukowanie i mniejsze straty filamentu, przy jednoczesnym zachowaniu powierzchni styku z występem.
Wady
Ponieważ funkcja ta jest nowa, należy jeszcze dopracować jej działanie. Jednym z najczęstszych problemów jest względna słabość podpór organicznych. Są one puste i choć oznacza to, że drukarka 3D wytłacza mniej materiału, może to powodować pewne problemy. Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że podpory nie przylegają do platformy. W niektórych przypadkach podpory łamią się podczas drukowania. Ale nie martw się, czytaj dalej, aby odkryć kilka wskazówek i sztuczek, aby je zoptymalizować!
Zastosowanie
Podpory organiczne stały się rewolucją w drukowaniu miniatur, rzeźb i skomplikowanych modeli. Trudno znaleźć projekt, który by z nich nie korzystał. Na co więc czekasz? Wypróbujmy je!
Aktywacja podpór organicznych jest naprawdę prosta:
- Otwórz PrusaSlicer (wersja 2.6 lub nowsza).
- Przejdź do zakładki “Print Settings” i kliknij “Support material”.
- Wybierz tryb “Advanced” lub “Expert” w prawym górnym rogu ekranu. Następnie powinna pojawić się sekcja “Option for support material and raft” z długą listą opcji.
- Wybierz “Organic” z menu rozwijanego “Style”.
Ustawienia
Istnieje długa lista ustawień dla podpór organicznych, więc sprawdźmy najważniejsze z nich:
- Maximum Branch Angle kontroluje maksymalny kąt gałęzi, aby zapobiec ich dotknięciu korpusu modelu, zanim będzie to konieczne. Niższy kąt sprawia, że podpory są bardziej stabilne, podczas gdy wyższy pozwala im sięgnąć dalej, aby złapać zwis.
- Branch Diameter określa średnicę najcieńszych gałęzi podpór. Im bardziej ją zwiększasz, tym bardziej stabilne stają się podpory, ale oczywiście zwiększa się także czas drukowania i ilość materiału. Dla większości modeli domyślna wartość 2 jest idealna. Jeśli jednak masz do podparcia szczególnie ciężką część modelu, powinieneś zwiększyć tę liczbę, aby zapobiec łamaniu się gałęzi podczas drukowania.
- Branch Diameter with double walls z podwójnymi ścianami definiuje średnicę, powyżej której gałęzie będą drukowane z podwójnymi ścianami. Chociaż można zaoszczędzić czas, ustawiając tę wartość na 0 (brak podwójnych ścian), domyślna wartość 3 może być bardzo przydatna w przypadku cięższych modeli.
- Branch Distance reprezentuje odległość między gałęziami, gdy łączą się one z modelem. Mniejsza wartość będzie lepiej wspierać zwisy, ale także sprawi, że podpory będą trudniejsze do usunięcia. Wartość ta będzie również zależeć od używanego filamentu; niektóre typy filamentów mogą obsługiwać większe wartości niż inne. Będziesz więc musiał trochę poeksperymentować z tym ustawieniem.
Wskazówki i porady
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najbardziej godną uwagi wadą podpór organicznych jest ich słabość. Może to prowadzić do problemów z drukowaniem, które będą wyzwaniem dla cierpliwości.
Oprócz upewnienia się, że masz równe podłoże do drukowania i prawidłowo ustawiony offset Z, poniższe wskazówki powinny pomóc:
- Podpory pękają podczas drukowania: Ponieważ podpory organiczne są puste w środku, problem ten jest normalny. Kluczem do przezwyciężenia tego problemu jest zwiększenie “średnicy odgałęzienia” i zdefiniowanie niższej wartości dla “średnicy odgałęzienia z podwójnymi ściankami”. Dzięki temu podpory będą bardziej wytrzymałe.
- Podpory nie przylegają do platformy: Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zwiększenie powierzchni styku z platformą poprzez aktywację raftu i dostosowanie jej ustawienia rozszerzenia XY.
- Podpory zbyt dobrze przylegają do wydruku: Złotą zasadą jest tutaj zabawa z “Odległością rozgałęzienia”. Można ją stopniowo zwiększać, aby znaleźć odpowiednią wartość.
Żródło: https://all3dp.com