Cechy charakterystyczne
COREXY
Poza dużym polem roboczym, to co wiedzieliśmy z oryginalnego ogłoszenia Prusy w artykule na blogu 2019 Mini release było to, że Prusa XL będzie korzystać z architektury CoreXY. Jest to nowy układ dla Prusa Research, po ogromnym wzroście popularności drukarek CoreXY w ostatnich latach.
Ponieważ ruch XY w drukarkach 3D CoreXY realizowany jest przez system długich pasów i stepperów przymocowanych do ramy drukarki, porusza się tam znacznie mniej części o dużej masie – tak naprawdę tylko głowica drukująca. Ogranicza to wibracje i powinno pozwolić na wysokiej jakości drukowanie z dużą objętością bez zbyt wielu artefaktów.
NEXTRUDER
Pomimo tego, że głowica MK3 jest o 30% lżejsza w nowym “Nextruderze” XL znalazło się wiele imponujących funkcji. Te zaawansowane ekstrudery mają wbudowane czujniki ogniwowe dla “zawsze perfekcyjnej pierwszej warstwy” i wykrywania zabrudzenia dyszy, przekładnię planetarną z przełożeniem 1:10, akcelerometr i całą osobną płytę sterującą “Dwarf” z dedykowanym procesorem dla siebie, aby umożliwić działanie nowych zaawansowanych funkcji.
sie skalowanie powierzchni budowania drukarki w przyszłości. Firma wspomniała już o iX – modułach CoreXY dla firmowego Automated Farm System – wykorzystujących ten sam system segmentowy w układzie 3 x 3. Repozycjonowanie ich dla drukarek DIY mogłoby być bardzo fajne.
POZOSTAŁE CECHY
Można by tu mówić o wiele więcej, ale poniżej przedstawiono kilka cech, o których łatwiej wspomnieć mimochodem niż o powyższych:
- 32-bitowa płyta główna. Prusa przeszła z 8-bitowej płyty głównej MK3S+ na 32-bitową w nowszych modelach, a XL będzie zawierał również 32-bitową płytę. Ale w rzeczywistości ma co najmniej trzy płyty główne: płytę główną “XLBuddy” dla całej drukarki, płytę Dwarf dla Nextrudera i inną płytę kontrolującą heatbed. Na szczęście wszystkie te płyty z unikalnym firmware mogą być aktualizowane jednocześnie.
- Szyny liniowe Nie powinno również nikogo dziwić, że Prusa XL używa szyn liniowych jako prowadnic ruchu. Duże pole robocze wymaga sztywnych, dokładnych ruchów, więc są one kluczowe.
Data premiery i dostępność
Po tym jak początkowo spodziewaliśmy się, że Prusa XL zacznie być dostarczana 2/3 kwartale 2022 roku, Prusa Research ostatecznie potwierdziła, że zamówienia przedpremierowe na jednogłowicowe XL były gotowe do wysyłki 13 marca 2023 roku.
Nie oczekujcie jednak, że Prusa XL pojawi się u was w ciągu najbliższych kilku tygodni – nawet jeśli zarezerwowaliście swój system w pierwszym dniu. Prusa rozpoczyna wysyłkę z mniejszymi partiami i będzie potrzebować trochę czasu. “Będziemy potrzebować kilku miesięcy, aby wysłać tysiące zamówień Day-1”, powiedziała firma.
Jednostki wielonarzędziowe mają dalsze opóźnienie o dwa miesiące na ostateczne testy i oczekuje się, że wysyłka rozpocznie się w maju 2023 roku.
Cena
XL startuje w trzech wariantach w sklepie internetowym Prusy: z pojedynczą głowicą za 1.999$, z podwójną za 2.499$ i z pięcioma głowicami za 3.499$.
Ceny te dotyczą wariantów częściowo zmontowanych, a zamówienie drukarki w stanie wstępnie zmontowanym będzie kosztować dodatkowe 500 dolarów – co może być opłacalne, jeśli potrzebujesz szybko rozpocząć pracę.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
- Technologia: Fused deposition modeling (FDM)
- Rok: 2023
- Sposób montażu: Półzłożony
- Układ mechaniczny: CoreXY
- Producent: Prusa Research
WŁAŚCIWOŚCI DRUKARKI 3D
- Pole robocze: 360 x 360 x 360 mm
- Średnica dyszy: 0,6 mm
- Maks. temperatura dyszy: 300 °C
- Maks. temperatura platformy: N/A
- Łączność: Ethernet, Wi-Fi
- Czujnik filamentu: Tak
- Kamera: Nie
MATERIAŁY
WYMIARY I WAGA
- Wymiary: 800 x 800 x 900 mm
- Waga: N/A
Żródło: https://all3dp.com