Projektantka Van Eijk drukuje w 3D abażury inspirowane naparstnicą

Projektantka Van Eijk drukuje w 3D abażury inspirowane naparstnicą

Natura jest często inspiracją dla artystów, tak jak w przypadku Kiki van Eijk. Holenderska projektantka, wykorzystując technologię druku 3D, stworzyła zestaw abażurów z naparstnicy.

Po narodzinach syna van Eijk rozpoczęła pracę nad projektem zainspirowanym roślinami z jej ogrodu. Powstała kolekcja lamp z abażurami, które przypominają naparstnice.

Projektantka opisała początek procesu myślowego w wywiadzie dla Dezeen:

„Spędzam dużo czasu w moim ogrodzie i ogólnie na świeżym powietrzu. Tej wiosny moją uwagę przykuła naparstnica. Kiedy roślina w pełni rozkwita, zaczyna być ciężka, a potem zaczyna się wyginać w różne zabawne strony.

Wyprodukowanie kloszy było możliwe dzięki drukarce 3D należącej do jej partnera, projektanta Joosta van Bleiswijka.

Para zaprezentowała swoje wspólne prace na wystawie „Tinkering Labs” podczas Holenderskiego Tygodnia Designu.

Piękne abażury wydrukowane w 3D

Proces projektowania Van Eijk rozpoczął od eksperymentowania z drukarką 3D. Abażury są drukowane z bioplastiku, a ślady po wytłaczaniu są celowo tak widoczne. Projektant wyjaśnia:

„Uwielbiam niedoskonałości, które pojawiają się, gdy rośliny kończą kwitnienie. Wpadłem na pomysł, aby wydrukować klosze 3D z bioplastiku w bardzo niskiej rozdzielczości, aby można było zobaczyć strukturę techniki druku i nadać materiałowi więcej duszy. Tutaj widać, jak low tech i high tech mogą doskonale do siebie pasować!”.

Klosze naparstnicy są przymocowane do ręcznie wygiętych metalowych rur, a lampy mają podstawy z odlewanego betonu. Powstałe w ten sposób formy są bardzo podobne do roślin naparstnicy, co sprawia, że lampy wnoszą do wnętrza to, co na zewnątrz.

Podczas Dutch Design Week van Eijk pokazała swoje lampy wraz z drukarką 3D, której użyła do ich stworzenia. Jeśli ktoś przegapił to wydarzenie, które odbyło się w Eindhoven, może zapoznać się z pracami Van Eijk na jej stronie internetowej.

Żródło: https://all3dp.com