Projekt ScanAllFish przekształcający ryby w skany 3D

Profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego Adam Summers chce stworzyć bibliotekę skanów 3D światowych ryb do badań i druku 3D.

Adam Summers jest ,,facetem od ryb”. I ma misję – profesor biologii i nauk wodnych i rybackich na Uniwersytecie Waszyngtońskim, chce skatalogować 25 000 ryb w cyfrowym formacie 3D. Ta biblioteka ryb może umożliwić naukowcom łatwe drukowanie modeli na drukarkach 3D.

Summers skanuje ryby od lat 90. i spodziewa się, że biblioteka danych znacznie ułatwi pracę naukowcom.

„Te skany zmieniają sposób, w jaki myślimy o danych trójwymiarowych i ich dostępności” – powiedział Summers.

Pliki 515 ryb zostały już przesłane i są dostępne za darmo w Open Science Framework. Według University of Washington, większość naukowców wydaje się być zainteresowana przede wszystkim pomiarami morfologii. Szybki i łatwy dostęp do pliku drukowanego w 3D oznacza, że badacze mogą, na przykład, zmierzyć konkretną kość w jednej chwili lub zbadać okaz pod każdym kątem – tak jak w przypadku rzeczywistej próbki.

515 skanów ryb, wszystkie dostępne za darmo do druku 3D

Skaner 3D jest dostępny do użytku w Laboratoriach Friday Harbor w Waszyngtonie, a studenci i naukowcy mogą z niego korzystać, aby zeskanować swój ulubiony okaz. Można również przesłać swój okaz pocztą, aby został zeskanowany i opublikowany online.

„To była świetna zabawa, móc umieścić te dane w sieci i pozwolić ludziom z nich korzystać,” zauważa Summers, a my nie możemy się powstrzymać od zastanowienia się, jak ludzie z nich korzystali.

Ale projekt nie był tani. Tomograf komputerowy kosztował około 340 000 dolarów i działał jak standardowy tomograf komputerowy, taki jak te, które można znaleźć w szpitalach. Przed wprowadzeniem skanera 3D, zespół opracował proces, w którym każdy skan kosztował od 500 do 2 000 dolarów.