Jednym z kluczowych elementów leczenia pacjentów z ostrymi problemami oddechowymi, zarażonych wirusem COVID 19, jest ciągła wentylacja. Niestety, wiele ofiar nie otrzymało odpowiedniej opieki ze względu na brak respiratorów medycznych.
Życie wielu ciężko chorych osób, zarażonych zagrażającym życiu koronawirusem, może zostać uratowane na całym świecie dzięki ,,masowemu układowi oddechowemu”, opracowanemu w ostatnich miesiącach przez zespół węgierskich inżynierów ds. badań i rozwoju, lekarzy i matematyków. Rewolucyjny rozwój może odegrać szczególnie ważną rolę w globalnej walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19.
Druk 3D jest wykorzystywany przez coraz więcej firm z branży medycznej. Producent drukarek 3D Craftbot dostrzega rosnące zapotrzebowanie na drukarki 3D nie tylko do systemów wentylacyjnych, ale także do zastosowań stomatologicznych i ortopedycznych. Popyt na Węgrzech również stale rośnie, co oznacza, że rozwija się również współpraca Craftbot z partnerskimi firmami medycznymi.
Projekt MassVentil, wspierany również przez Komisję Europejską, postawił sobie za cel opracowanie działającego prototypu modułowego systemu masowych respiratorów, który w krytycznych okolicznościach może służyć do jednoczesnej wentylacji dużej liczby pacjentów z koronawirusem w stanie krytycznym. Plany i wyniki są dostępne bezpłatnie dla tych, którzy chcą z nich korzystać podczas epidemii COVID-19.
Zespół projektowy ma siedzibę na Uniwersytecie w Óbuda, instytucie, który już używa drukarek 3D Craftbot do celów edukacyjnych. Aby kontynuować współpracę między obiema organizacjami, Craftbot zaoferował do tego innowacyjnego projektu dwie wysokowydajne drukarki 3D i dużą ilość filamentów.
System MassVentil, który został obecnie opracowany i przetestowany w środowisku laboratoryjnym, będzie w stanie jednocześnie wentylować pięć osób w tej chwili i do 50 lub więcej w przyszłości, jednocześnie chroniąc pracowników służby zdrowia. Dr Miklós Kozlovszky, inżynier ds. badań i rozwoju oraz kierownik projektu, wyjaśnił rozwiązania techniczne projektu MassVentil: „System chroni również pracowników służby zdrowia, transportując zanieczyszczone wydychane powietrze ze wspólnej przestrzeni szpitalnej, w przeciwieństwie do obecnie stosowanych respiratorów”. Jest to ważne, ponieważ lekarze i pielęgniarki są narażeni na wysoki poziom czynników chorobotwórczych w powietrzu oddziału.
Nowy sprzęt usuwa i filtruje wydychane zanieczyszczone powietrze ze wspólnej przestrzeni, znacznie zmniejszając ryzyko infekcji personelu medycznego. Dr Kozlovszky podkreślił również, że większości urządzeń nie można używać bez infrastruktury szpitalnej, takiej jak naścienna technologia powietrzno-gazowa lub ciągłe zasilanie. System MassVentil może być instalowany poza placówkami służby zdrowia, bez zaawansowanej infrastruktury szpitalnej, nawet w warunkach obozów ratunkowych.
Prace deweloperów od samego początku wspierało kilku wolontariuszy. Craftbot przyczynił się do rozwoju MassVentil, oferując drukarkę Craftbot FLOW i Craftbot FLOW IDEX do wykonania niektórych części systemu MassVentil. Na początku projektu drukarki Craftbot były używane do drukowania pierwszych prototypów systemu MassVentil. Według twórców, drukarki w zasadzie pracowały nieprzerwanie tygodniami podczas produkcji prototypów.
Drukarki zostały ustawione przez serwis firmy Craftbot. Pracownicy udzielali również przydatnych praktycznych porad inżynierom i studentom Uniwersytetu w Óbuda, którzy pracują nad projektem, aby wyprodukować elementy w jak najlepszej jakości. Wdrożenie było szybkie, ponieważ zespół MassVentil był już zaznajomiony z technologią FDM.
Inną ciekawostką jest to, że konstrukcja jednostki po stronie pacjenta została zaprojektowana w taki sposób, aby wiele elementów można było wyprodukować na drukarkach 3D FDM. Jednak najbardziej spektakularnym elementem jest osłona samej jednostki sterującej po stronie pacjenta z przyciskami i mocowaniami zespołu zaworu wentylacyjnego. Ze względu na złożoność procesu rozwojowego, większość elementów nabrała ostatecznej formy po kilku wersjach, które nie zmieniają się już podczas badań przedklinicznych.
Dalszy rozwój systemu będzie opierał się na doświadczeniach fazy prototypu, z uwzględnieniem technologii przemysłu tworzyw sztucznych i metalu, odpowiednich do produkcji małoseryjnej. Jednak druk 3D może również odgrywać ważną rolę w opracowywaniu i finalizowaniu układów.
W projekcie prowadzonym przez Węgry biorą udział międzynarodowi specjaliści, nauczyciele i studenci z kilku uniwersytetów na całym świecie, którzy również wnoszą swoją wiedzę fachową do powodzenia rozwoju.
Misją Craftbot jest poszerzanie listy uczelni, które wykorzystują technologię druku 3D w swojej edukacji. Z pewnością ważne jest wspieranie naukowców przyszłości w poznawaniu najbardziej innowacyjnych technologii już w trakcie ich edukacji. Dlatego Craftbot jest szczególnie zadowolony, że może wesprzeć ten innowacyjny projekt Uniwersytetu w Óbuda, aby pomóc przyszłym naukowcom zdobyć wiedzę i nowe umiejętności w zakresie druku 3D.
Źródło: https://all3dp.com