Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W tym roku zaczynamy projekty świąteczne nieco wcześniej, by nie musieć potem gonić z terminami. Tym bardziej, że przyszedł nam do głowy projekt wykonanie dużego świątecznego drzewka na z drukarce 3d.
Choinka ma być w formie wallartu do powieszenia na ścianie, jednak tym razem wykonamy ją w kolorze. Dodatkowo chcemy ją sukcesywnie zdobić innymi drukowanymi ozdobami.
Choinka rzecz jasna ma być ustawiona w naszym sklepie w Lublinie, co z pewnością wyeliminuje konieczność sprzątania sypiących się igieł.
Model samodzielnie wykonałem “na szybko” w programie projektowym. Dla zaoszczędzenia materiału i zachowania klimatu wall-artu, wnętrze choinki jest częściowo puste. Dodatkowo obiekt posiada bombki i gwiazdki na różnych wysokościach tak by wydrukować je w innych kolorach. W sumie STL. posiada 3 poziomy, każdy dla innego koloru filamentu.
Choinkę uruchomiliśmy na drukarce S1 o dużym polu roboczym, jednak mimo tak dużego stołu obiekt będzie stosunkowo mały. Chodzi o skalowanie w osi X i Y, gdzie dolna część modelu jest szeroka. W takiej sytuacji powiększanie modelu jest efektywne zaledwie do 300% oryginału. Wysokość w osi Z zostawiłem na 5 mm.
Ponieważ i tak mam w swoim zwyczaju uruchamiać mniejszy prototyp skorzystałem z okazji do przetestowania modelu.
Proces drukowania przebiegł poprawnie i po rozłożeniu zielonego koloru choinki aktywowała się zaprogramowana pauza, podczas której należało zmienić filament na czerwony.
Identyczna podmiana kolorów nastąpiła pod koniec wydruku. Zmiana na PLA Old Gold pokryła każdą gwiazdkę na wydruku.
Efekt końcowy jest w porządku, jednak choinka jest stanowczo za mała. W związku z tym należało opracować sposób na zwiększenie modelu i jedyną opcją jaka pozostała to cięcie w połowie. Dzięki temu zabiegowi połowę choinki można z łatwością zwiększyć do pełnej możliwości pola roboczego.
Obie połówki można było wyskalować do wartości 550% i wypełnić maksymalnie obszar drukowania. Dodatkowo nasz kolega Rafat chciał sprawdzić interesujący go kolor Fiberlogy – Alien Green zawierający domieszki brokatu. Parametry wydruku pozostały identyczne jak w poprzednim wydruku.
Przy tym wydruku, pauzy ustawiłem na tych samych wysokościach, jednak ostatnim z kolorów był nieco jaśniejszy EASY PLA True Gold.
Pierwsza część choinki wydrukowała się poprawnie. Jednocześnie przy tak dużym obiekcie efekt brokatu w filamencie Alien Green stał się ledwie dostrzegalny.
Pozostał jedynie na identycznej skali ustawieniach wydrukować lewą stronę drzewka.
Procedura dokładnie ta sam jak poprzednio, na identycznych ustawieniach maszyny, pauzach drukowania i kolorach filamentu.
Tutaj niestety przydarzyła się awaria, która raz na jakiś czas powraca w drukarce S1. Górne warstwy wydruku są nieco poszarpane, co ma związek z defektem mapowania stołu przed drukowaniem. To bardzo częste sytuacje wynikające z drukowania podzielnych elementów, gdzie jedna część różni się od drugiej.
Efektem tego jest zauważanie inne wykonanie prawej i lewej strony, co widać z bliskiej odległości.
Po mimo drobnych defektów choinka jest duża, wygląda naprawdę imponująco i na pewno będziemy poprawiać jej lewą stronę tak by w kolejnych tygodniach umieszczać na niej drukowane bombki. Nasze drukowane drzewko powróci jeszcze nie raz przed Bożym Narodzeniem w kolejnych artykułach z drukowania ozdób świątecznych na filamentach Fiberlogy.