Laboratoria Przyszłości – to program dedykowany dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce, zapewniający jak dotąd największe wsparcie finansowe na rozbudowę zaplecza naukowego i technicznego!
Mikrokontrolery, sprzęt do nagrań, roboty, drukarki 3D a także inne nowoczesne urządzenia, mają szansę znaleźć się już niedługo, w każdej szkole podstawowej na terenie Polski!
Program ten jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w kooperacji z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy jest zmiana szkół w bardziej nowoczesne ośrodki, gdzie prowadzenie lekcji będzie mogło wyjść poza utarte schematy i scenariusze. Laboratoria Przyszłości, mają pomóc w zmianie postrzegania szkół przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Dzięki inwestycji w dodatkowe technologie, lekcje mogą stać się ciekawe, zwiększając tym samym zaangażowanie dzieci w naukę, co z kolei może się przełożyć również na rozwój ich zainteresowań i możliwość odkrywania nowych talentów.
,,Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.” – być może nie do końca wygląda to właśnie tak w rzeczywistości, ale na fundamencie wiedzy zdobytym w szkole podstawowej, o wiele łatwiej będzie dokładać kolejne etapy wiedzy teoretycznej i praktycznej. Im więcej możliwości damy dzieciom na etapie nauczania w klasach od 1 do 8, tym łatwiej będzie im podjąć trafną decyzję dotyczącą wyboru kierunku kształcenia w szkole średniej.
Laboratoria Przyszłości pozwolą na rozwijanie u uczniów umiejętności z tzw. kierunków STEAM, na które składają się: nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Dzięki programowi, organy prowadzące szkoły, będą mogły otrzymać wsparcie finansowe od państwa, o wartości ponad 1 miliarda złotych. Środki zostaną przekazane jeszcze w obecnym 2021 roku, co istotne: kwota zostanie przekazana w całości z góry, przy jednoczesnym braku obowiązku wniesienia wkładu własnego. Wsparcie zostanie w pierwszej kolejności przekazane dla szkół, które są prowadzone przez samorządy, a następnie trafi ono również do szkół niepublicznych.
Korzystając z możliwości zakupu drukarki 3D na potrzeby prowadzania zajęć w szkole, warto pomyśleć o scenariuszach lekcji. Informacje odnośnie sprawdzonych i kompleksowych skryptów, będących niemal oczywistym uzupełnieniem do zakupionego sprzętu, znajdziesz na stronie www.3dwithme.pl Nasi doświadczeni trenerzy, mogą poprowadzić także szkolenia, które pozwolą pewniejszym krokiem, wejść w świat technologii druku 3D.
Dofinansowanie, które zmieni sposób nauczania ponad 3 milionów uczniów!
Środki będą rozdysponowywane według kryterium ilości uczniów w danej szkole – do organów prowadzących będzie mogło trafić dofinansowanie w wysokości:
- szkoły do 100 uczniów: 30.000,oo złotych
- szkoły od 101 do 200 uczniów: 60.000,00 złotych
- szkoły od 201 do 234 uczniów: 70.000,00 złotych
- szkoły od 235 uczniów: 300 złotych na ucznia
Wszystkie szkoły podstawowe w Polsce otrzymają minimum 300 zł na ucznia. Do mniejszych szkół trafią także dodatkowe środki, adekwatne do ich potrzeb, w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Ponad 3 miliony uczniów i ponad 15 000 szkół, to liczby które obrazują rozmiar tego programu.
W jaki sposób szkoły mogą otrzymać wsparcie?
Starając się o dofinansowanie, szkoły powinny zgłosić się do swoich organów prowadzących, zaś te powinny następnie wystąpić do właściwego wojewody o przyznanie środków. We wnioskach składanych przez szkoły i samorządy, potrzebne będzie zamieszczenie jedynie podstawowych danych. Zaletą zwłaszcza w obecnych czasach, jest elektroniczny proces składania wniosków. Założeniem programu jest rozpatrywanie wniosków i przyznawanie środków na bieżąco, tak aby wsparcie trafiało do szkół możliwie jak najszybciej. Wnioski będą przyjmowane pomiędzy początkiem października, a połową listopada. Warto jednak pamiętać, że szybsze złożenie wniosku, to więcej czasu na procedurę zakupową.
Więcej informacji, w tym ważne terminy znajdziesz na stronie projektu: gov.pl/laboratoria. Jest to miejsce w którym możesz zapoznać się z katalogiem wyposażenia oraz złożyć wniosek. Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz także skorzystać z infolinii: +48 222 500 144, gdzie możesz uzyskać odpowiedzi na swoje pytania od godziny 6:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku i od godziny 8:00 do godziny 18:00 w soboty i w niedziele.
Przykładowe firmy biorące udział w projekcie:
Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/laboratoria