Drukarki 3D coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle. Nie korzysta się z nich już tylko przy produkcji prototypów, ale za ich pomocą tworzone są końcowe komponenty. Jeżeli planujemy kupić drukarkę 3D do swojej firmy, a nie posiadamy dużej wiedzy na ich temat to pierwsze pytania, które nasuwają się na myśl to – jakie cechy powinna posiadać profesjonalna drukarka 3D oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?
Różnice między drukarką profesjonalną a desktopową
Na początku warto wyjaśnić czym różnią się profesjonalne drukarki 3D od biznesowych. Największa rozbieżność między nimi to dokładność wymiarowa. Profesjonalne drukarki umożliwiają druk modeli w rozdzielczości nawet 0.05 mm. Dzięki takiej dokładności używane mogą być do wytwarzania elementów dla branż takich jak: areospace i automotive, które mają bardzo duże wymagania dotyczące jakości stosowanych produktów.
Profesjonalne drukarki 3D posiadają aktywnie grzaną komorę roboczą. Oznacza to, że komora drukarki nie ogrzewa się się biernie od stołu roboczego, tylko posiada niezależny system grzewczy.
Cechy profesjonalnej drukarki 3D
Ważną cechą jest duża objętość komory roboczej. Jeżeli w planach jest druk części wielkogabarytowych to warto zainwestować w drukarkę, której pole robocze odpowiada wymiarom pożądanych elementów. Co prawda możliwy jest druk elementu w częściach, a następnie łączenie ich poprzez użycie specjalnych klejów, połączeń śrubowych lub żywicy epoksydowej (wszystko zależy od rodzaju użytego filamentu), natomiast jest to krok, który dzięki dużemu polu roboczemu możemy pominąć.
Aktualnie na rynku bardzo popularne są filamenty kompozytowe. Charakteryzuje je wyjątkowa trwałość – zbliżona do materiałów takich jak PEI lub PEEK, natomiast ich koszt jest zdecydowanie niższy, dlatego coraz chętniej wykorzystywane są w produkcji. Jednak, aby z nich korzystać konieczna jest wysoka maksymalna temperatura głowicy drukarki – około 275°C, więc niezbędny jest zakup sprzętu, który jest w stanie taką temperaturę osiągnąć.
Dwie głowice w drukarce mogą być znacznym ułatwieniem, a czasem jedynym rozwiązaniem, aby wydrukować skomplikowane modele. Jeżeli element posiada wystającą, niepodpartą część konieczne jest dodanie konstrukcji, która ją wesprze. Zadaniem dodatkowej głowicy jest drukowanie podpór, dzięki którym dany fragment nie będzie opadał podczas procesu druku. Do tworzenia podpór stosowane są materiały rozpuszczalne lub odrywalne. Dzięki zastosowaniu tych specjalnych filamentów bez problemu pozbędziemy się dodatkowej konstrukcji. Nie wpłynie ona ani na wygląd ani na właściwości wydruku.
Profesjonalna drukarka 3D z systemem kompensacji wymiarowej
Drukarki 3D z serii przemysłowej UBOT P440 oraz UBOT P800D to świetne narzędzia pracy zakładach, w których wymagana jest dokładność wymiarowa tworzonych części. Drukarki 3D UBOT uzyskują stabilność wymiarową drukowanych elementów i tolerancję 0,05 mm – w każdej osi drukowanego detalu. Komora drukarek 3D UBOT wyposażona jest w niezależny system grzewczy, dzięki któremu osiąga temperaturę nawet do 80°C, co w połączeniu z autorskim systemem kompensacji wymiarowej gwarantuje bardzo dobrą dokładność wydruku.