WASP, włoski producent drukarek 3D, ogłasza, że na Uniwersytecie w Damaszku w Syrii ruszyło laboratorium drukujące w 3D sztuczne kończyny.
Uniwersytet w Damaszku w Syrii posiada teraz laboratorium dedykowane do druku 3D protez. Było to możliwe dzięki włoskiemu producentowi drukarek 3D, firmie WASP, a zrealizowane przez AMAR, oraz Arche 3D.
“Jest wielkie podniecenie – zostaliśmy przyjęci ze wszystkimi honorami. Teraz celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób i wykonywanie coraz bardziej zaawansowanych protez. Na przykład pewna Syryjka opracowała już system z dziesięcioma ruchami, które są zapisywane na istniejącym ramieniu i przenoszone na okaleczoną część – wyjaśnia Carlo Masgoutiere z Arche 3D.
Każdego dnia dziesięciu studentów i czterech nauczycieli z uniwersytetu dostarcza ofiarom dziewięcioletniej wojny spersonalizowane protezy.
Na pomysł takiego laboratorium wpadli Jean Bassmaji, syryjski kardiolog i założyciel AMAR, oraz Masgoutiere. Obaj usłyszeli o Cyfrowym Laboratorium Ortopedycznym WASP i przedstawili firmie swój pomysł.
Protetyka drukowana w 3D opracowana w ramach projektu e-NABLE
Początkowo Bassmaji i Masgoutiere odwiedzili siedzibę WASP, aby poprosić o zniżkę na Cyfrowe Laboratorium Ortopedyczne WASP, które planowali zainstalować w Syrii.
Zamiast udzielić rabatu, WASP zdecydował się zaoferować drukarki 3D i szkolenie za darmo, aby pomóc nauczycielom i studentom w rozwoju protetyki. WASP wyjaśnia jednak w komunikacie prasowym, że “przeszkody napotkane podczas drogi były niezliczone.”
Ale, zespół pociągnął to dalej i Delta WASP 4070 Industrial i Delta WASP 2040 PRO zostały uruchomione do pracy przez ostatni miesiąc w Damaszku. Pracownicy uniwersytetu mają również dostęp do komputera, skanera 3D i innych materiałów technicznych.
Laboratorium ma na celu pomoc niezliczonej liczbie osób, które straciły kończyny podczas wojny. Aby stworzyć protezy, nauczyciele, oraz studenci zaczynają od wykorzystania plików open-source z projektu e-NABLE.
Jean Bassmaji dodaje: “W Syrii spotkaliśmy kraj wyczerpany po dziewięciu latach wojny. Ale Syria jest też wytrwała i pełna nadziei. Ludność jest przyjazna i gościnna. Ale nasza praca z pewnością nie jest jeszcze zakończona: laboratorium musi się rozrastać i stawać się coraz bardziej naukowym punktem odniesienia, a także celem człowieka.”
Żródło: https://all3dp.com