Niektóre pomysły są tak sprytne i tak proste, że aż dziw bierze, że nikt nie wpadł na nie wcześniej. Print Green to maszyna, która łączy druk 3D z architekturą krajobrazu, umożliwiając tworzenie roślin doniczkowych i innych kształtów. Innymi słowy, drukowane w 3D obiekty, z których może wyrosnąć trawa, kwiaty lub rośliny.
A surowiec, z którego powstają te obiekty? Prosta mieszanka błota i nasion.
Praca standardowej drukarki 3D polega na budowaniu obiektu, warstwa po warstwie, na platformie . Drukarka postępuje zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez “program tnący”, w którym cyfrowy model 3D obiektu został podzielony na tysiące płaskich warstw, a następnie obiekt jest ponownie składany w namacalną “rzecz”.
Podczas tworzenia obiektu projektanci mogą wybierać między rozmiarami, kolorami, teksturami i materiałami, a także tworzyć modele tak złożone, jak tylko potrafią sobie wyobrazić. W zasięgu możliwości są nawet działające obwody.
Print Green łączy naturę z technologią
Zasada działania Print Green jest taka sama, ale zamiast plastikowych filamentów, drukarka 3D wykorzystuje glebę, nasiona i wodę jako materiały. Podstawową techniką jest zrównoważenie proporcji wody do gleby, tak aby surowiec był wystarczająco mokry, aby nadać mu kształt, ale wystarczająco suchy, aby pozostał na swoim miejscu.
Ponadto druk jest wstrzymywany w określonych miejscach, aby można było dodać nasiona, dzięki czemu w efekcie końcowym może wyrosnąć trawa i inne rośliny zgodnie z ogólną wizją projektanta. Wiąże się z tym również element długoterminowego planowania, uwzględniającego wpływ, jaki rosnąca roślina będzie miała na wydrukowany w 3D kształt z biegiem czasu. Druk 4D, jeśli można tak powiedzieć!
Implikacje Projektu Green są raczej pozytywne. Połączenie technologii i procesów naturalnych w taki sposób pokazuje, że innowacyjność i zrównoważony rozwój nie muszą się wykluczać. Mogą być nawet piękne.
Projekt Print Green powstał w ramach kursu Intermedia Arts na Uniwersytecie w Mariborze, pod opieką prof. Dušana Zidara jako opiekuna przedmiotu. W skład zespołu projektowego wchodzą studenci Wydziału Edukacji w Mariborze, Wydziału Sztuk Pięknych: Maja Petek, Tina Zidanšek, Urška Skaza, Danica Rženičnik i Simon Tržan
Żródło: https://all3dp.com