Czy drukarki 3d to tylko budowanie domków i donic? No jasne, że nie!. Ludzie zajmujący się tematem druku z betonu bardzo szybko znaleźli inne zastosowanie dla tej technologii i mogę się założyć, że to dopiero początek nowych pomysłów.
Drukowanie z betonu na drukarkach Rebuild to innowacyjna metoda, która pozwala na personalizację powierzchni betonowych w sposób precyzyjny i wytrzymały. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i wysokiej jakości materiałów, drukowane elementy betonowe są odporne na czynniki atmosferyczne i mechaniczne, co zapewnia trwałość i długowieczność.
Drukowane elementy betonowe mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, w tym w budownictwie, reklamie, architekturze krajobrazu i wielu innych. Dzięki precyzyjnemu i trwałemu drukowaniu z betonu na drukarkach Rebuild, możliwe jest uzyskanie oryginalnych i niepowtarzalnych elementów, które wyróżnią się na tle innych powierzchni betonowych.
Ogromną zaletą posiadania drukarki 3d Rebuild jest możliwość wykonywania szybkiej i jednostkowej prefabrykacji elementów konstrukcyjnych stosowanych do budowy domów i obiektów użytkowych. Drukarki Rebuild V2 oraz Rebuild V3 umożliwiają wykonanie gotowych ścian, schodów, stóp fundamentowych.
Roboczo mogę ten proces nazwać “rapid prefabicaion” :), chociaż tak naprawdę zalicza się to pod kategorię “rapid manufacturing”.
Co więcej na tych maszynach jesteśmy w stanie prefabrykować szalunki tracone, a nawet gotowe filary.
Dzięki takim szybkim rozwiązaniom nie ma konieczności inwestowania w zaawansowaną linię produkcyjną.
Dodatkowo druk 3D pozwala na znaczne odchudzenie konstrukcji, które nie mają za zadanie przenosić zbyt dużych obciążeń. To z kolei bezpośrednio przenosi się na krótszy czas drukowania i mniejsze zapotrzebowanie na mieszankę cementową.
Sposób i miejsce ich wykonania poszczególnych elementów możemy dopasować do własnej logistyki podczas wykonywania inwestycji. Przykładowo, wspomniane wcześniej prefabrykowane ściany wykorzystywane jako szalunki tracone bądź jako gotowe wyroby powstawać mogą zarówno na hali jak i przy placu budowy. To znacząco usprawnia proces budowy, a przy okazji znacząco zmniejsza koszty.
Gotowe, puste w środku ściany wypełniać można izolacją w postaci granulatu lub piany, w zależności od aktualnych potrzeb lub wymogów.
Dzięki zastosowaniu stalowego lub kompozytowego zbrojenia tworzyć można lekkie i ażurowe konstrukcje takich elementów jak schody czy słupy.
W zasadzie kształt prefabrykatu może być dowolny i zależ tylko od aktualnej potrzeby.
Dodatkowo prefabrykując ściany już na etapie projektowym przewidzieć można w którym konkretnie miejscu konieczne jest położenie instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Uwzględniając to na etapie druku, tym samym upraszczamy znacząco późniejsze prace wykończeniowe.
Prefabrykacja metodami druku 3D pozwala na dowolność kształtu i skomplikowania elementów. Szeroki wachlarz typów i rozmiarów dysz zapewnia duży wybór możliwych faktur i wykończenia powierzchni – od prostego, prostokątnego przekroju ścieżki przez eliptyczne wypustki i zagłębienia na charakterystycznej „choince” kończąc.
Takie zastosowanie drukarek 3D otwiera zupełnie nowy rozdział w kategoriach rapid manufacturing. Wytwarzanie gotowych elementów i używanie ich jako elementy wspierające cały proces budowy jest korzystne zarówno pod względem kosztów jak i czasu pracy.
Osobiście liczę na to, że w przyszłości ludzie dodając własne domy będą w stanie sami projektować sobie poszczególne elementy typu ściany, schody filary i otrzymywać je przesyłką pod wskazany adres. Reszta będzie już tylko kwestia “złożenia puzzli” na miejscu.
Autor: Łukasz Niedźwiadek