Drukowanie 3D w domu daje nam możliwość wytwarzania przedmiotów na zamówienie za bardzo niską cenę. Jednak czas potrzebny na przetworzenie cyfrowego modelu 3D w fizyczny obiekt nie jest tak szybki, jak mogłoby się wydawać. Rozmiar i jakość wydruku obiektu będą miały ogromny wpływ na szybkość drukowania, a uzyskanie gotowego rezultatu może zająć wiele godzin. W rzeczywistości przeprowadzone testy pokazują, że prędkość drukarki ma znacznie mniejszy wpływ na czas trwania procesu drukowania niż rozmiar i ustawienia jakości.
Drukarki desktopowe: Ustawienia prędkości
Obecnie istnieją generalnie trzy zestawy prędkości druku, które mogą obsługiwać drukarki 3D. Pierwszy zestaw to około 40 do 50 mm/s, podczas gdy drugi zestaw drukuje z prędkością około 80-100 mm/s. Najszybszy zestaw drukuje z prędkością około 150 mm/s.
Zazwyczaj większa prędkość druku 3D oznacza jednak niższą jakość. Powyżej 150mm/s, jakość zauważalnie spada i mogą wystąpić problemy, ponieważ filament ma tendencję do ślizgania się przy tych prędkościach.
Jak ustawić prędkość drukowania
Prędkość drukowania 3D jest zwykle ustawiana w oprogramowaniu do cięcia, którego używasz do przygotowania modelu 3D do druku. Na przykład w programie Cura wystarczy wpisać prędkość drukowania w polu Prędkość drukowania na zakładce Podstawowe.
Gdy tylko zmienisz ustawienie Szybkość druku (lub jakiekolwiek inne ustawienie drukowania), program Cura ponownie oblicza czas trwania wydruku i wyświetla go. Obliczony przez program Cura czas trwania jest niemal identyczny z rzeczywistym czasem trwania wydruku.
A jak długo trwa drukowanie 3D w praktyce?
Aby przekonać się jak szybko w rzeczywistości drukują drukarki 3D, sprawdziliśmy jak długo trwa drukowanie dwóch mniej lub bardziej złożonych obiektów na dwóch popularnych drukarkach desktopowych: Ultimaker 2 i Printrbot Plus.
Oto dwa modele, które wydrukowaliśmy:
- 3DBenchy: To model 3D, który został zaprojektowany do testowania i porównywania drukarek 3D; jest to dość złożony i wymagający model. Łódź ma 6 cm długości, 4,8 cm wysokości i 3,1 cm szerokości. Możesz pobrać plik STL 3DBenchy za darmo, aby przeprowadzić własne testy.
Uniwersalna podstawka do tabletów (o grubości do 1,2 cm). Stojak ma 14 cm długości, 4,2 cm wysokości i 9,8 cm szerokości. Plik STL jest dostępny za darmo w serwisie Thingiverse.
Drukowano je przy dwóch prędkościach: 100 mm/s i 50 mm/s, przy zastosowaniu identycznych ustawień.
- W przypadku mniejszych modeli różnica między wolną a szybką prędkością drukowania nie jest duża: prawie 2,25 godziny w porównaniu z mniej niż 2 godzinami. Jeśli nie masz dużo czasu, wybierz ustawienie wolniejszej prędkości, ponieważ uzyskasz wydruki o wyższej jakości.
- W przypadku większych modeli szybkość drukowania stanowi zauważalną różnicę: 6,5 godziny vs. 4,75 godziny.
Spiekanie z dużą szybkością zapowiada najszybszą prędkość druku 3D?
W skali przemysłowej, na horyzoncie pojawiają się jeszcze bardziej ekscytujące rozwiązania. Uniwersytet w Sheffield ogłosił, że buduje drukarkę 3D (z dofinansowaniem w wysokości 1 000 000 funtów), która mogłaby produkować części z tworzyw sztucznych tak szybko, jak tradycyjne metody produkcji wielkoseryjnej, takie jak formowanie wtryskowe.
Proces nosi nazwę spiekania z dużą prędkością (HSS) i polega na selektywnym łączeniu proszku polimerowego warstwa po warstwie, podobnie jak w innych procesach wytwarzania addytywnego. Jednak zamiast laserów, HSS drukuje na złożu proszku atrament pochłaniający promieniowanie podczerwone. Po wydrukowaniu warstwy jest ona wystawiana na działanie światła podczerwonego, które podgrzewa proszek pokryty tuszem i powoduje jego stopienie, podczas gdy reszta proszku pozostaje chłodna.
Ale jakie będą z tego korzyści dla użytkownika? Dobra wiadomość jest taka, że technologia HSS jest licencjonowana przemysłowym producentom drukarek 3D na zasadzie niewyłączności.
Żródło: https://all3dp.com