Miło mi poinformować, że ten miesiąc zaczynamy od drukowania na filamentach Fiberlogy. To ogólnie bardzo dobrze znane i dostępne na rynku materiały do druku 3D. Osobiście dla mnie Fibrlogy to niemal powrót do korzeni, jeśli chodzi o korzystanie z filamentów. Kto w branży druku 3D nie kojarzy charakterystycznych białych szpuli „Fiberów” ? Chyba wśród drukarzy 3D nie ma takiej osoby.😊 Od teraz będziemy na nich pracować bardzo intensywnie!
Luty w naszej firmie to pracowity miesiąc pełen warsztatów szkoleniowych w technikach. Właśnie w takich okolicznościach postanowiłem zastosować produkty Fiberlogy.
Osobom drukującym od dawna nie trzeba specjalnie przedstawiać tego producenta. Jednak ci, których szkolę, a którzy dopiero wkraczają w świat druku 3D, powinni mieć do dyspozycji już na samym początku sprawdzony produkt, który zachęci ich do kontynuacji przygody z drukiem 3D. Nie ważne czy to będzie ABS, PLA, czy PET-g, to dobry produkt zwiększający szanse udanego wydruku zawsze będzie pożądany. Tym bardziej miło jest przy drukowaniu FDM skupić się na szpulach od Fiberlogy.
Pierwsze warsztaty to technikum w Łodzi. Tutaj miałem dosłownie 3 dni dla młodzieży, by nauczyć ich podstaw technologii przyrostowych. Tym bardziej, przy tak krótkim okresie szkolenia ważne jest mieć niezawodne i pewne materiały do druku.
Jako podstawowy filament dla uczniów wybrałem kilka rolek ABS. Popularne kolory niebieski zielony, żółty i czerwony mają bardzo przyciągającą wzrok barwę i jak się później okazało bardzo przypadły uczestnikom do gustu.
Darmowe modele stl dostępne w internecie od razu trafiły na platformę roboczą. Poniżej kilka wydruków, na których młodzież ćwiczyła drukowanie 3D. Były to między innymi postacie z filmu.
Modele możemy znaleźć pod linkami:
https://www.thingiverse.com/thing:4566169, oraz https://www.thingiverse.com/thing:3988721,
Te wydruki wykonano na drukarce Zortrax M200, oraz Snapmaker A250. Temperatura ekstruzji ustawiona na 255℃ i stół 90℃. Wysokość warstwy, ze względu na niecierpliwość uczestników 0,29 mm i wypełnienie 20%. Jak widać na zdjęciach modele wyszły imponująco i przede wszystkim bardzo precyzyjnie. Dodatkowo drukowane na otwartych komorach roboczych nie uległy skurczom.
Kolejnym kolorem wpadającym w oko okazał się ABS Blue, na którym uczestniczki drukowały ośmiornice. To modele przegubowe czasem sprawiające trudności w druku: https://www.thingiverse.com/thing:3495390.
Te obiekty zostały wykonane a na drukarce Creality Ender5 plus, w identycznych parametrach jak poprzednie m odele. Wydruki zrobiły świetne wrażenie i momentalnie zostały schowane do plecaków. Nawet nie zdążyłem zrobić im zdjęcia w pełnej okazałości :).
Uczniowie technikum dodatkowo korzystali z próbek innych materiałów od Fiberlogy. Największym zainteresowaniem cieszyły się Pla Mineral, Fiber Smooth, oraz FiberSatin.
Dodatkowo mieliśmy do dyspozycji kilka próbek Pet-g w różnych ciekawych kolorach. Tutaj mamy przykład mechanizmu ruchomych zębatek w formie breloka. Model dostępny pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:525981.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się materiał FiberSilk. To model przeznaczony do wydruków demonstracyjnych, gdzie jego delikatny połysk imituje metal, a przede wszystkim delikatnie niweluje widoczność warstw na wydrukach. Fiberlogy ma różne wersje kolorystyczne FirberSilków. My na zajęciach używaliśmy szarego, który przypomina metaliczne obiekty.
Tutaj przykład znaczka samochodowego drukowanego na drukarce Zortrax m200. Parametry wydruku to 215℃ na dyszy i 50℃ na stole. Wysokość warstwy to 0,09 mm i wypełnienie 30%. Wydruk fajnie błyszczy pod odpowiednim kątem.
Kolejnym modelem drukowanym na FiberSilk był popularny na internecie wazon. Wydruk z delikatnym połyskiem wygląda naprawdę bardzo interesująco.
Miesiąc luty to oczywiście walentynki i nie sposób przegapić tej tematyki w modelach dostępnych w internecie. Uczestnicy szkoleń dobrali do tego czerwony filament Fibrelogy.
Przy tych wydrukach użyli ABS i standardowe parametry wydruku czyli 250℃ na dyszy i 90℃ na stole, oraz warstwa 0,2 mm. Efekty widoczne na zdjęciach poniżej:
Po zajęciach przyszedł czas na egzaminy. Rzecz jasna wszyscy uczestnicy warsztatów zaliczyli bezproblemowo swoje testy.
Dla mnie za to, bardzo miło było usłyszeć od jednego z egzaminatorów, który zobaczył filamenty na naszych zajęciach, że fajnie zobaczyć tyle szpul od Fiberlogy, bo od nich kiedyś zaczynał 🙂
W przyszłym miesiącu będziemy drukowali wyłącznie na Fiberlogy. W pierwszej kolejności zajmiemy się FiberWoodem, czyli materiałem drewnopodobnym.