Powiedział „Beh”: Wydrukowano w 3D układ głosowy 3000-letniej Mumii

Zespół brytyjskich naukowców odtworzył układ głosowy mumii sprzed 3000 lat, wytwarzając dźwięk przypominający samogłoskę porównywalny z dźwiękiem wydawanym przez współczesnych ludzi.

Dzięki wynikom, które prawdopodobnie odzwierciedlają nastroje nas wszystkich w poniedziałek, multidyscyplinarny zespół badawczy w Wielkiej Brytanii odtworzył niezwykle dobrze zachowaną układ głosowy Nesyamun, zmumifikowanej osoby uważanej za pisarza i księdza jakieś 3000 lat temu w Tebach w Egipcie.

W kilkuletnich badaniach wzięli udział naukowcy i technicy z Royal Holloway University of London, University of York, Leeds General Infirmary oraz Leeds Museums and Galleries. Po drobiazgowym skanowaniu układu głosowego Nesyamun za pomocą skanera tomografii szpitalnej i rygorystycznej obróbce danych, model 3D wydrukowano przy użyciu Stratasys Connex 260. Dzięki drukowanemu analogowi 3D naukowcy byli w stanie (z braku lepszego słowa) odtwarzać dźwięk porównywalny z tym, który można znaleźć we współczesnej mowie.

Opisany jako pewnego rodzaju dźwięk „ beh , zostało powiedziane, aby umożliwić ludziom angażowanie się w  przeszłość, dzięki nowym i innowacyjnym sposobom.

Dalsze szczegóły badania zostały opublikowane w artykule w Nature.

Licencja: Tekst „ 3000-letniej Mummy’s Voicebox 3D Printed ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .

Źródło: https://all3dp.com/