Post-Processing SLA w trzech niezbędnych krokach

Post-Processing SLA w trzech niezbędnych krokach

Przetwarzanie końcowe, ma kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnej jakości wydruków żywicowych. Jak się do tego zabrać? Zapoznaj się, z proponowanymi przez nas sposobami.

Dlaczego obróbka wydruku SLA ma znaczenie?

Przetwarzanie końcowe pozwala w pełni wykorzystać drukarkę SLA i żywicę.
Przetwarzanie końcowe pozwala w pełni wykorzystać drukarkę SLA i żywicę. Źródło: Formlabs

Przetwarzanie końcowe, pozwala w pełni wykorzystać możliwości drukarki 3D SLA, a także właściwości żywicy. Prawidłowy proces zmaksymalizuje jakość i wydajność mechaniczną wydruków. Błąd w obróbce wydruku, może jednak utrudnić uzyskanie zamierzonego efektu, a nawet doprowadzić do uszkodzenia naszej części.

Dlatego też, chcemy przeprowadzić Cię przez niezbędne kroki i różne metody podejścia do każdego z nich.

Środki ostrożności

Środki ostrożności są niezbędne przy obchodzeniu się z żywicami SLA.
Środki ostrożności są niezbędne przy obchodzeniu się z żywicami SLA. Źródło: Formlabs

Zanim zaczniemy, upewnij się, że znasz środki ostrożności, jakie należy zachować, pracując z żywicami SLA. Żywice te są toksyczne, jeśli obchodzisz się z nimi w niewłaściwy sposób. Zawsze należy unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą. Rozlana żywica, może być także źródłem bałaganu w Twoim miejscu pracy, więc upewnij się, że masz do tego odpowiednio przygotowane stanowisko.

Lista niezbędnych rzeczy:

  • Rękawice nitrylowe
  • Okulary ochronne
  • Czysty obszar roboczy

Jeśli żywica, przypadkowo wejdzie w kontakt z gołą skórą, natychmiast przemyj ją mydłem i wodą. Unikaj pozostawiania śladów żywicy na dotykanych przedmiotach. W przypadku rozlania żywicy, należy natychmiast wyczyścić zabrudzenie, zanim żywica stwardnieje.

Po tych kilku uwagach, możemy przejść do przetwarzania końcowego:

Krok # 1: Umyj wydrukowaną część

Opłucz wydruk, aby usunąć nieutwardzoną żywicę.
Opłucz wydruk, aby usunąć nieutwardzoną żywicę. Źródło: Formlabs

Kiedy Twoja drukarka żywicowa kończy wydruk, wydrukowany element jest pokryty nieutwardzoną żywicą. Będziesz musiał go zatem odpowiednio oczyścić, zanim przejdziesz do dalszej obróbki.

Metoda nr 1: Myjka ultradźwiękowa

Myjka ultradźwiękowa, podobnie jak ta stosowana w przypadku czyszczenia biżuterii, to profesjonalny (i nieco drogi) sposób czyszczenia wydruków SLA. Napełnij wannę płynem czyszczącym, aby przykryć swój wydruk i pozostaw go na kilka minut. Pozwoli to na usunięcie cienkiej warstwy nieutwardzonej żywicy, przyklejonej do Twojego modelu, pozostawiając gładkie, czyste wykończenie.

Metoda nr 2: Zanurz i opłucz

Jeśli nie masz myjki ultradźwiękowej, po prostu zanurz części w pojemniku z IPA (alkoholem izopropylowym). Mieszając część w pojemniku (unikając oczywiście kontaktu ze skórą) oczyść ją z nieutwardzonej żywicy i wykonaj zabieg płukania. Ta metoda jest prosta i szybka, ale nie zapewni tak dokładnego oczyszczenia jak kąpiel ultradźwiękowa. Aby usunąć żywicę przylegającą do powierzchni, konieczne może być wykonanie dwóch lub więcej płukań.

Krok # 2: Usuń podporyPodpory można usunąć za pomocą nożyc do spłukiwania.

Podpory można usunąć za pomocą cążek. (Źródło: Formlabs)

Następnie usuń podpory z modelu. Można to zrobić przed lub po utwardzeniu wydruku, ale zrobienie tego wcześniej będzie łatwiejsze. Zawsze uważaj na odskakujące kawałki plastiku. Zdecydowanie warto pamiętać o noszeniu okularów ochronnych. 

Metoda nr 1: Ręczne wyłamanie podpór

Jeśli nie musisz przejmować się delikatnymi elementami, oderwanie podpór ręcznie, będzie najszybszym sposobem. Jednak nie każdy model, może być potraktowany w ten sposób, niektóre będą wymagały, bardziej delikatnego podejścia.

Metoda nr 2: Użycie cążek 

W przypadku bardziej skomplikowanych części, należy użyć cążek i ostrożnie odciąć podpory. Postaraj się zbliżyć do modelu, tak blisko jak to możliwe, nie niszcząc przy tym jego powierzchni.

W przypadku obu metod, na wydruku pozostaną ślady po usuniętych podporach. Jest to nieuniknione, ale łatwo można temu zaradzić, przy użyciu papieru ściernego i włożeniu w to odrobiny cierpliwości. 

Krok # 3: Utwardź wydruk

Utwardzanie wydruku blokuje właściwości materiału.
Utwardzanie wydruku. Źródło: Formlabs

 

Ostatnim krokiem postprocessingu, wydruków z drukarki żywicowej, jest ich utwardzenie przez UV. Jest to konieczne, w przypadku wielu żywic funkcjonalnych, ponieważ bez tego, nie będzie możliwe uzyskanie optymalnych właściwości materiałowych modelu. 

Metoda nr 1: Komora do utwardzania wydruków

Wielu producentów drukarek SLA, sprzedaje także komory utwardzające. Są one specjalnie zoptymalizowane pod kątem żywic, co pozwala na precyzyjnie dobranie czasu utwardzania. Jest to przydatne w przypadku większych wydruków, a także wydruków wykonywanych profesjonalnie. 

Metoda nr 2: Lampa utwardzająca do paznokci

Jest to niedroga i łatwo dostępna metoda, na utwardzenie wydruków żywicowych. Po prostu umieść go pod lampą utwardzającą do paznokci i pozostaw na noc. Dodanie stolika obrotowego, może pomóc uzyskać bardziej równomierną ekspozycję.

Metoda nr 3: DIY komora utwardzająca

Wielu hobbystów buduje własne, niedrogie komory do utwardzania, prowizoryczne wersje komercyjnych komór do utwardzania wydruków. Można je łatwo zrobić, umieszczając światło UV w pudełku wyłożonym folią aluminiową. W tym przypadku również umieszczenie modelu na stoliku obrotowym,  pomoże uzyskać równomierną ekspozycję. 

Metoda nr 3: Energia słoneczna

Aby stać się w pełni ekologicznym, użyj starej dobrej energii słonecznej. Połóż swoją część na zewnątrz w słoneczny dzień, a będziesz mieć ładne, równe światło UV. Główną wadą tego podejścia jest wymagana dodatkowa cierpliwość. Będziesz musiał uzbroić się w nią i pozwolić słońcu wykonać pracę. 

I wreszcie koniec, a może jeszcze nie?

Przetwarzanie końcowe zapewni najlepszą jakość druku i właściwości materiału.
Przetwarzanie końcowe zapewni najlepszą jakość druku i właściwości materiału. Źródło: Formlabs

Dzięki tym 3 łatwym krokom, wydruk SLA jest już przetworzony i gotowy do użycia! Pozostaje jeszcze możliwość dodatkowej obróbki: możesz zagruntować wydruk i pomalować go według swojego uznania.

Miłego drukowania!

 

Licencja: Tekst „ Post-Processing SLA: Best Ways to Clean Resin 3D Prints ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/