Polska marka motocykli elektrycznych Falectra opracowała prototyp wydrukowany w 3D we współpracy z firmą Zortrax

Polska marka motocykli elektrycznych Falectra opracowała prototyp wydrukowany w 3D we współpracy z firmą Zortrax

Piotr Krzyczkowski jest projektantem, który zainspirowany motorowerami z Mediolanu postanowił stworzyć ekonomiczny, ekologiczny motocykl, z którego mogliby korzystać mieszkańcy miast w Polsce. W rezultacie Falectra jest pierwszą polską marką motocykli elektrycznych.

Aby osiągnąć ten cel, Krzyczkowski wykorzystał druk 3D do stworzenia prototypu i przekonania inwestorów do sfinansowania swojej marki.

Wyjaśnia: „Sam 'wirtualny projekt’ już nie wystarcza dla partnerów i inwestorów. Musieliśmy pokazać w pełni funkcjonujący prototyp. Jednak samo stworzenie paneli laminatowych tworzących karoserię pojazdu kosztowałoby 150 000-200 000 PLN (39 000 – 52 000 USD), co znacznie przekroczyłoby nasz budżet. Właśnie wtedy zaczęliśmy myśleć o druku 3D”.

Zamiast płacić tak ogromną sumę pieniędzy, zwrócił się do producenta drukarek 3D, firmy Zortrax. Z pomocą Zortraxa Krzyczkowski był w stanie wyprodukować części, które były siedmiokrotnie tańsze od części wytwarzanych tradycyjnie i mógł pochwalić się działającym motocyklem.

Tworzenie funkcjonalnego prototypu za pomocą druku 3D

Najpierw Krzyczkowski stworzył ostateczną wersję motocykla i opatentował projekt. W tym czasie znalazł też fundusze na swoją pracę i uzyskał opinie na temat projektu. Proces ten trwał dwa lata.

Kolejnym etapem było zbudowanie w pełni funkcjonalnego prototypu motocykla w ciągu zaledwie pół roku. Taki prototyp umożliwia firmom określenie kosztów produkcji masowej, co jest „kluczowe” dla planowania budżetu i ceny końcowej.

„Wiedzieliśmy, że priorytetem jest trwałość wydruku, tak aby motocykl stworzony przez Piotra był w pełni sprawny i gotowy do użycia. Wybraliśmy materiał Z-ULTRAT, który może wytrzymać duże obciążenia, i użyliśmy drukarek M200 Plus i M300 Plus. Dzięki temu udało nam się stworzyć części w pełni odzwierciedlające wygląd i funkcjonalność tych motocykli, które wkrótce trafią do masowej produkcji” – powiedział Miłosz Bertman, Główny Projektant 3D w firmie Zortrax.

Powstały motocykl jest lekki dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i jest stale udoskonalany, aby zapewnić łatwość jazdy. Krzyczkowski ma nadzieję, że jego motocykl pomoże miastom zmniejszyć zatłoczenie dróg i zanieczyszczenie środowiska.

Motocykle Falectra mogą również przejechać 100 km (62 mile) za mniej niż 0,25 USD. Co więcej, jest to znacznie cichsza alternatywa niż samochód, a mimo to może przejechać do 60 km (32 mil)/h.

Żródło: https://all3dp.com