Po ostatnim wydruku półki pod monitor na EASY PLA kilka osób oglądających proces druku zapragnęło mieć podobne obiekty. Na kolejne zamówienie nie musiałem zbyt długo czekać. Prawdę mówiąc pomysłów jest tak dużo, że będę musiał rozłożyć w czasie cały projekt. Na początek postanowiłem wykonać zlecenie półki dla magazynu.
Obiekt miał być banalnie prostą konstrukcją. Chodziło o to by trzymać tam różnego rodzaje narzędzia jak taśmy, oznaczenia, nożyki i tym podobne.
Model musiałem zaprojektować od podstaw. Jeśli chodzi o program projektowy to naprawdę kilka minut pracy i proste szkice. W odróżnieniu od podstawki pod monitor drukowanej poprzednio, tym razem zmniejszyłem grubość ścianek do 10 mm, co jest wartością w zupełności wystarczającą dla tego typu wydruków. całkowity rozmiar projektu to: 376 x 720 x 160 mm. Oczywiście wszystkie wymiary zgodnie z życzeniem zamawiającego.
Obiekt ych rozmiarów z pewnością nie zmieści się na większości desktopowych drukarek. W zawiązku z tym musiałem zaprząc do pracy naszą autorską drukarkę S1, która ma wystarczająco duże pole robocze.
Panowie zażyczyli sobie szarą półkę, a ja dodatkowo miałem przyjemność użyć nowej szupli od Fiberlogy.
Nowy design jest ciekawy i mocno odbiega od “klasycznych” białych, zabudowanych szpul fiberów. Nowe szpule są bardziej modernistycznie i funkcjonalne. W tych mamy co chwilę otwory, których można użyć do mocowania filamentu. To bardzo przydatne, podobnie zresztą jak naklejka informacyjna. Teraz nawet po wyjęciu z opakowania mamy nazwę koloru filamentu.
Parametry druku na drukarce S1:
Filament: Fiberlogy EASY PLA
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 220°C
Temperatura stołu: 70°C
Wysokość warstwy: 0,30 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 2 szt.
Adhezja: tylko Skirt
Przy takich parametrach wydruk miał się sporządzać około 26 godzin i zużyć 1,2 kg filamentu.
Na początku wszystko szło jak należy. Warstwy rozkładały się prawidłowo.
W trakcie druku wydarzyło się dokładnie to czego zawsze obawiam się przy dłuższych projektach. Czujnik obecności filamentu nie zadziałał, w dodatku w momencie, w którym nie było mnie na miejscu.
Na śmierć zapomniałem o tym, że szuple Fiberlogy zawierają 0,85 kg filamentu. Rutyna liczenia w kilogramach dała mi niewłaściwe wyliczenia momentu na podmianę i była przyczyną porażki pierwszego wydruku. Trzeba było zacząć od początku. W tej sytuacji sięgnąłem po pewniaka, czyli 3 kg szpulę, która niweluje konieczność jakiekolwiek podmianki w trakcie drukowania.
Niestety 3 kg szpula filamentu od ręki miałem tylko w białym kolorze, jednak panowie z magazynu zaakceptowali tę zmianę i mogłem spokojnie rozpocząć ponowny wydruk.
Żeby było fajniej, to połowa niekodończonej półki również zostanie zagospodarowana na mniejsze reczeczy 🙂
Do nowego wydruku cały g-code oczywiście pozostał bez zmian.
Nowy filament rówież bez zaskoczania rozkładał się poprawnie.
3 kg szpula sprawdziła się znakomicie i po 26 godzinach wydruk był gotowy.
Zdjęcie z platformy gotowego obiektu zajęło mi kilka minut. Nie chciałem uszkodzić półki a przez jej szerokość bardzo łatwo można było coś połamać. Finalnie jednak wszystko się udało i pozostał jedynie montaż na miejscu przeznaczenia.
Jeśli chodzi o montaż na ścianie to w projekcie nie przewidziano żadnych uchwytów. Ponieważ model nie ma pleców, a w dodatku jest przeznaczony do raczej lekkich narzędzi do powieszenia użyliśmy zwykłych wkrętów z kołkami mocowanymi od wewnątrz. Wystarczy wywiercić dwa otwory w odpowiednim miejscu i całość gotowa.
Jak widać na zdjęciu poniżej półka bardzo szybko została zagospodarowana rzeczami, które nigdy nie miał swojego właściwego miejsca. Teraz ma się to zmienić dzięki prostej półce drukowanej na filamentach Fiberlogy.
Autor: Łukasz Niedźwiadek