Co to takiego?
Jeśli jakaś część drukowanego obiektu zaczyna się podwijać do góry, mamy do czynienia z wypaczonym wydrukiem 3D. Problem ten pojawia się, ponieważ różnice temperatur pomiędzy warstwami wytłaczanego plastiku są zbyt duże. To z kolei tworzy napięcie w modelu, a gdy jest ono zbyt duże, niższe warstwy zaczynają się ciągnąć lub podnosić, tworząc wypaczenie.
Dlaczego tak się dzieje?
Filamenty używane w druku 3D w technologii FDM są zazwyczaj termoplastami, czyli materiałami, które w pewnych zakresach temperatur zmieniają swoje właściwości. W druku 3D, podgrzewamy filament do temperatury wyższej niż jego temperatura topnienia, aby w płynnej postaci mógł być wytłaczany na platformę.
Podczas ogrzewania, oprócz tego, że stają się płynne, termoplasty również się rozszerzają, a kiedy stygną, wracają do postaci stałej, ponownie się kurcząc. Ta przemiana powoduje pewne ruchy w wytłaczanych tworzywach, co jest przyczyną odkształceń w druku 3D: zimniejsze warstwy ciągną za sobą jeszcze gorętsze. A jeśli dzieje się to w momencie, gdy gorętsze warstwy znajdują się poniżej zimniejszych, obiekt drukowany będzie się podwijać.
Co gorsza, problem ten może pojawić się po tym jak spora część zadania drukowania została już zakończona, rujnując perfekcyjny skądinąd wydruk!
Gdybyśmy mogli utrzymać cały wydrukowany model 3D, w dokładnie tej samej temperaturze przez cały czas, nawet najmniejszy róg modelu nie próbowałby podwinąć się. Jest to jednak praktycznie niemożliwe. To co możemy zrobić, to starać się utrzymać temperaturę drukowanego 3D modelu tak równomiernie jak to tylko możliwe.
Regulacja temperatury
- Użyj podgrzewanego stołu. Pomaga to wyrównać temperaturę w modelu. Podgrzewana platforma pomaga również w przyleganiu do wydruku. Zazwyczaj producent filamentu podaje zalecane temperatury platformy.
- Używaj zamkniętej komory drukowania. Pomaga to utrzymać stałą temperaturę w całym modelu podczas całego procesu drukowania 3D.
- Jeśli nie masz takiej komory: kontroluj temperaturę w pomieszczeniu. Rób to poprzez trzymanie okien i drzwi zamkniętych. (Tylko pamiętaj, że nadal potrzebujesz powietrza do oddychania!) Zapobiegaj nagłemu kontaktowi zimnego powietrza z wydrukiem 3D.
- Wyreguluj chłodzenie. To może być podchwytliwe, ponieważ musisz schłodzić filament, aby uzyskać lepsze łączenie warstw, uniknąć nitkowania. Ale wyłączenie lub obniżenie prędkości wentylatorów chłodzących, które są skierowane na druk 3D, przynajmniej na kilka pierwszych warstw, może pomóc wyrównać temperatury na tyle, aby utrzymać model płasko na platformie.
Używaj środków adhezyjnych
- Użyj lakieru do włosów. Pomaga to uzyskać dobrą przyczepność dla większości rodzajów filamentów. Możesz także użyć specjalnego sprayu takiego jak Needit.
- Użyj kleju PVA w sztyfcie. Możesz także użyć specjalnie opracowanego produktu , jak Magigoo 3D Printer Bed Adhesion. Sprawia on, że PLA i wiele innych filamentów przykleja się do platformy. W przypadku kleju PVA wystarczy rozprowadzić cienką, równą warstwę na platformie. Ta sama zasada dotyczy innych produktów.
Zmień ustawienia slicera
- Drukuj wolniej. Zdziwiłbyś się, jak często wolniejsze prędkości drukowania mogą pomóc w rozwiązaniu najbardziej uporczywych problemów z drukowaniem, takich jak wypaczanie i zwijanie. Pamiętaj również o odpowiednim obniżeniu temperatury dyszy.
- Włącz brim lub skirt w slicerze. Jedna lub kilka dodatkowych warstw konturów wydrukowanych z zerowym przesunięciem w stosunku do Twojej części. Dzięki temu model będzie miał szerszy spód, co zwiększy przyczepność do platformy.
- Dodaj raft. To sprawia, że podstawa Twojego modelu drukowanego 3D jest większa, co tworzy lepszą przyczepność do powierzchni . Po wydrukowaniu raft powinien być łatwy do oderwania od modelu.
Źródło: https://all3dp.com