Niestety, wypaczenia mogą przytrafić się najlepszym z nas podczas procesu druku 3D w technologii FDM.
Problem ten pojawia się, gdy wytłoczony filament zbyt szybko stygnie na platformie i kurczy się. To z kolei powoduje powstanie napięcia w modelu. Gdy jest ono zbyt duże, niższe warstwy zaczynają się ciągnąć lub podnosić na rogach, tworząc wypaczenie.
Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby Twoje wydruki były wolne od wypaczenia. Przyjrzyjmy się kilku możliwym rozwiązaniom!
Dlaczego tak się dzieje?
Filamenty używane w druku 3D w technologii FDM są zazwyczaj termoplastami, materiałami, które mogą się topić (zamieniając się w ciecz), stygnąć (zamieniając się w ciało stałe) i nadal zachowywać swoje właściwości. W druku 3D, podgrzewamy filament powyżej jego temperatury topnienia i wytłaczamy go na platformę.
Termoplasty rozszerzają się podczas ogrzewania i kurczą się, gdy stygną i wracają do postaci stałej. Ta transformacja powoduje ruch w wytłaczanych tworzywach sztucznych, co jest przyczyną odkształceń w druku 3D: zimniejsze warstwy ciągną gorętsze warstwy podczas kurczenia się. Kiedy wcześniejsze warstwy drukowanego obiektu stygną, a więc kurczą się, szybciej niż nowe stopione warstwy mogą nadążyć, obiekt będzie zmuszony do puszczenia swojego uścisku na powierzchni konstrukcyjnej i zwinięcia się.
Co gorsza, problem ten może (dosłownie) pojawić się po tym, jak spora część drukowania została już zakończona, rujnując skądinąd doskonały wydruk!
Gdybyśmy mogli utrzymać cały drukowany 3D model w dokładnie tej samej temperaturze przez cały czas, nawet najmniejszy róg modelu nie próbowałby się wypaczyć. Jest to jednak praktycznie niemożliwe. Możemy jednak starać się z całych sił utrzymać temperaturę drukowanego modelu na jak najbardziej równym poziomie i przekonać model do trzymania się powierzchni.
Poniżej przedstawiamy trzy metody, które pomogą zwalczyć wypaczenia i uratować Twoje wydruki.
Regulowanie temperatury
Temperatura, nie tylko filamentu, ale także platformy i otaczającego go powietrza, jest chyba najważniejszym czynnikiem zapobiegającym wypaczeniom. Oto kilka wskazówek dotyczących utrzymania optymalnych warunków temperaturowych:
- Używaj podgrzewanej platformy: Pomaga to wyrównać temperaturę w modelu. Podgrzewana platforma pomaga również w przyleganiu. Zazwyczaj producent filamentu zaleca idealne temperatury dla każdego filamentu.
- Użyj zamkniętej komory drukującej: Pomaga to utrzymać stałą temperaturę otoczenia podczas całego procesu drukowania. Jeśli Twoja drukarka nie posiada obudowy, sprawdź jak zbudować własną.
- Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu: Jest to szczególnie ważne, jeśli nie chcesz zdecydować się na zamkniętą komorę druku. W tym celu należy trzymać okna i drzwi zamknięte. (Pamiętaj tylko, że nadal potrzebujesz powietrza do oddychania!) Zapobiegaj nagłemu zetknięciu się zimnego powietrza z drukiem 3D.
- Dostosuj chłodzenie: To może być podchwytliwe, ponieważ nadal musisz schłodzić filament dla lepszego mostkowania, mniejszego nitkowania i zapewnienia, że stopiony plastik zachowuje dokładną geometrię. Wyłączenie lub zmniejszenie prędkości wentylatorów chłodzących skierowanych na druk 3D, przynajmniej na kilka pierwszych warstw, może pomóc wyrównać temperaturę na tyle, aby model pozostał płaski na platformie.
Używaj klejów
Poprawa przyczepności dolnej warstwy na podłożu może często wystarczyć, aby zapobiec podnoszeniu się rogów. Rozwiązanie to zwykle obejmuje pokrycie platformy warstwą kleju.
Najlepiej zrobić testowy wydruk małej części, aby upewnić się, że klej nie działa zbyt dobrze. Nie chcesz, aby wydruk był tak przyklejony, że uszkodzisz część (lub nawet łóżko), gdy go usuniesz!
Zmień ustawienia slicera
Wreszcie, niektóre ustawienia slicera mogą pomóc w zapobieganiu wypaczeniom i utrzymaniu wydruku w miejscu na platformie:
- Drukuj wolniej: Byłbyś zaskoczony, jak często wolniejsze prędkości drukowania mogą pomóc w rozwiązaniu najbardziej uporczywych problemów z drukowaniem, takich jak wypaczenia. Pamiętaj, aby odpowiednio obniżyć temperaturę dyszy.
- Utwórz brim lub skirt w swoim slicerze: Skirt to obwód przesunięty w stosunku do krawędzi części, podczas gdy brim to jedna lub kilka dodatkowych warstw obrysu przymocowanych do krawędzi podstawy. Dzięki temu Twój model zyskuje szerszą podstawę, zwiększając przyczepność do powierzchni budowanej.
- Dodaj raft: Raft to struktura, która sprawia, że podstawa Twojego modelu drukowanego 3D jest większa, podobnie jak w przypadku brimu. Jednakże, trwa ona również pod całą podstawą części. Tworzy to lepszą przyczepność do powierzchni budowanej, ale powinno być łatwiejsze do oderwania od modelu.
Żródło: https://all3dp.com