Podkładka wydrukowana w 3D z kodem QR - czyli prosty sposób na udostępnianie hasła do WiFi

Podkładka wydrukowana w 3D z kodem QR - czyli prosty sposób na udostępnianie hasła do WiFi

Czy kiedykolwiek szukałeś łatwego sposobu na udostępnianie hasła do Wi-Fi znajomym? Jeśli tak, mamy dla Ciebie rozwiązanie: podkładkę wydrukowaną w 3D z kodem QR. Tego typu wydruk, to uwolnienie się od żmudnego podawania hasła i męczącego wpisywania go. 

Inspiracją dla tego artykułu, był użytkownik Reddit, który wydrukował w 3D podkładkę z kodem QR, będącym hasłem do jego WiFi.  To wygodne i pomysłowe rozwiązanie. Oczywiście, o ile Twój telefon może czytać kody QR. 

Ja tworzę podkładkę z kodem QR w Tinkercad
Tworzenie podkładki z kodem QR w Tinkercad

Jak wydrukować podstawkę z kodem QR na drukarce 3D?

Niestety oryginalny post na Reddit, nie zawiera żadnych instrukcji i chociaż istnieje kilka filmów z YouTube na temat drukowania kodów na drukarce 3D, większość przedstawia bardzo szczególny proces, w niektórych przypadkach przy użyciu zastrzeżonego oprogramowania.

Autor artykułu – Sean Rohringer, postanowił sprawdzić więc, czy będzie w stanie wydrukować podstawkę z kodem QR w 3D, korzystając wyłącznie z bezpłatnych narzędzi online. Przedstawił ten proces krok po kroku: 

KROK 1: UTWÓRZ KOD QR

W Internecie istnieje wiele darmowych generatorów kodów QR. Sean Rohringer użył goqr.me, ponieważ jest prosty i nie wymaga zakładania konta.

Należy wybrać w nim typ kodu QR: URL, tekst, WiFi, itp., wypełnić pola treści i pobrać plik jako PNG. (To ważne.) Domyślne ustawienia pobierania powinny być wystarczająco dobre, ale można dodatkowo podnieść kod korekcji błędów do 'M’.

KROK 2: KONWERTUJ KOD QR

Ta część jest trochę dziwna. W kroku 3 potrzebujesz kodu QR, aby był plikiem SVG i chociaż większość generatorów kodów QR (w tym goqr.me) pozwala na zapisanie go jako takiego, okazało się, że wynikowy plik jest niedopracowany i nie działa dobrze w kolejnym etapie.

Dlatego należy użyć innego bezpłatnego narzędzia online do konwersji PNG na SVG, np. online-convert.com

KROK 3: UTWÓRZ MODEL 3D

Teraz zamień swój kod QR 2D w podstawkę 3D. Możesz to zrobić korzystając z bezpłatnej platformy internetowej Tinkercad. Można to zrobić na wiele sposobów, ale podstawowa procedura obejmuje zaimportowanie SVG, odpowiednie skalowanie go i umieszczenie pod nim kolejnej cienkiej warstwy.

Wymiary warstwy utworzonego kodu QR to 78 x 78 x 1,5 mm, a warstwy dolnej 88 x 88 x 1,5 mm. Sean nigdy wcześniej nie używał Tinkercad, ale oprogramowanie okazało się dość intuicyjne. Dotarcie do ostatecznego pliku STL zajęło nie więcej niż 10 minut… ,,majsterkowania”.

KROK 4: DRUKUJ

Mając przygotowany plik STL, możesz zacząć drukowanie na swojej drukarce 3D

KROK 5: MALUJ!

Aby nałożyć cienką warstwę farby na samą górę podkładki, użyj małego kawałka gąbki o płaskiej powierzchni. Wynik jest przedstawiony poniżej i co najważniejsze, działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem. 

Baw się dobrze, drukując własną podstawkę z kodem QR w 3D!

Źródło: Reddit

Moja własna podstawka z kodem QRPodstawka z kodem QR

Licencja: Tekst „ Redditor 3D Prints WiFi Password as a QR Code Coaster ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Źródło: All3DP