Należąca do BigTreeTecha marka drukarek 3D, Biqu, wypuściła właśnie na rynek żywiczną drukarkę 3D o nazwie Pixel L.
Pixel L to średniej wielkości żywiczna drukarka 3D, wyposażona w ekran 4K i objętość roboczą 196 x 122 x 220 mm – czyli dość standardowe rzeczy. Jednakże w morzu maszyn o podobnych rozmiarach i możliwościach, Pixel L wyróżnia się nieco dzięki pewnym interesującym (nawet być może premium) cechom. Mówimy tu o mikrometrycznym poziomowaniu, podgrzewanej kuwecie i automatycznym uzupełnianiu żywicy. Takie cechy, w połączeniu z solidną metalową obudową, mają jednak swoją cenę.
Za 899 dolarów, Pixel L plasuje się w górnej części przedziału cenowego dla konsumentów. Z silną konkurencją z dużych graczy żywicy jak Elegoo, Phrozen, i Anycubic.
Cechy charakterystyczne
WIELKOŚĆ I ROZDZIELCZOŚĆ DRUKU
Pixel L to średniej wielkości żywiczna drukarka 3D z 9,1-calowym monochromatycznym wyświetlaczem LCD. Z całkowitą objętością konstrukcyjną 196 x 122 x 210 mm, otrzymujesz przyzwoitą ilość miejsca do pracy, co stawia ją w tej samej kategorii wielkościowej co drukarki takie jak Elegoo Saturn S.
Pod względem liczby pikseli ekran wyświetla na swojej powierzchni 4098 x 2560 punktów, co daje rozdzielczość 4K. Na 9,1-calowym ekranie LCD, granulacja w osi X/Y wynosi około 47 mikronów. W świecie coraz bardziej zaludnionym przez drukarki o rozdzielczości 6, a nawet 8K, są to dość standardowe parametry i nie ma co się rozpisywać, ale taki poziom szczegółowości powinien pozwolić na drukowanie bardzo szczegółowych modeli.
Podświetlanie pikseli odbywa się poprzez matrycę świetlną złożoną z 40 diod LED, która według zapewnień ma zapewnić przyzwoitą równomierność oświetlenia na poziomie 90%. Jak w przypadku wszystkich ekranów monochromatycznych, otrzymujemy około 2000 godzin użytkowania zanim ekran będzie wymagał wymiany. Ponownie, standardowe parametry.
PODGRZEWANA KUWETA
Jest to coś, czego nie widuje się na co dzień na konsumenckich drukarkach 3D żywicowych. Żywica może być wrażliwa na zmiany temperatury, wpływając na jakość wydruku, prędkość i ogólnie na jej zdolność do utwardzania. Najlepsze rezultaty uzyskuje się zazwyczaj w przyjemnej temperaturze pokojowej. Jeśli planujesz ustawić swoją żywiczną drukarkę 3D w garażu, szopie lub innym dobrze wentylowanym miejscu (a naprawdę powinieneś, biorąc pod uwagę lotne opary), możliwość utrzymywania żywicy w stałej temperaturze 20-23°C może uchronić Cię przed wieloma nieudanymi wydrukami.
Metalowa kuweta w Pixel L ma wbudowane bloki grzewcze, które łączą się za pomocą małych metalowych pinów z tyłu kuwety. Temperaturę można regulować za pomocą przycisku wewnątrz drukarki – to wygodna funkcja, która powinna pozwolić na uzyskanie większej spójności.
AUTOMATYCZNE PODAWANIE
Kolejną wartą uwagi cechą, którą zaczyna stosować coraz więcej producentów, jest automatyczny system podawania żywicy. Drukarki takie jak Elegoo Jupiter czy większe maszyny Anycubic z serii M3 posiadają automatyczny system podawania żywicy. W Pixel L zastosowano system podobny do tego z Jupitera, wykorzystujący specjalną nakrętkę na butelki, które są następnie umieszczane do góry nogami w tylnej części drukarki. Gdy żywica spadnie poniżej wymaganego poziomu, drukarka uzupełnia zbiornik poprzez mały wlot.
Biqu dostarcza butelkę o pojemności 250 ml, która może być używana z systemem automatycznego podawania, ale widzieliśmy w sieci użytkowników wyposażających ją również w duże, 1-litrowe butelki. Kuweta ma pojemność 900 ml, więc powinna wystarczyć na większość wydruków, ale jeśli chcesz mieć pewność, że nie zabraknie ci żywicy przy szczególnie dużych wydrukach, ta funkcja może się przydać.
POZIOMOWANIE MIKROMETRYCZNE
Kolejną cechą wyróżniającą Pixel L jest zastosowanie mikrometrów. Mikrometry, przeznaczone do precyzyjnego ustawienia poziomu, powinny pomóc w idealnym wypoziomowaniu platformy.
PLATFORMA
Pixel L nie przestaje zaskakiwać. Kolejnym z nich jest niezwykła konstrukcja platformy wykonanej z obrabianego aluminium z sześcioma głowicami śrubowymi na jej powierzchni. Wyposażona w dwa boczne uchwyty, konstrukcja jest daleka od wszystkiego, co do tej pory spotkaliśmy w konsumenckich drukarkach 3D.
POKRYWA Z ZAWIASAMI
Pixel L jest wyposażony w pokrywę na zawiasach. Dzięki temu można łatwo uzyskać dostęp do komory drukowania jednym ruchem palca.
Podobne podejście zastosowano w modelu Nova3D Bene4 Mono, który całkiem nam się spodobał. Prosty, ale poręczny, inteligentny wybór projektowy.
POZOSTAŁE CECHY
Dodatkowe cechy Biqu Pixel L to:
- 4,3-calowy ekran dotykowy: Dostęp do interfejsu użytkownika Pixel L można uzyskać za pośrednictwem ekranu dotykowego. Pliki są przesyłane za pośrednictwem USB.
- Ochrona ekranu: Pixel L jest dostarczany z warstwą ochronną na górze, aby chronić ekran przed niepożądanym zarysowaniem.
- Wentylacja: Powietrze z komory druku jest wentylowane na zewnątrz drukarki poprzez wbudowany filtr z węglem aktywnym.
Cena
Biqu Pixel L jest obecnie dostępny w cenie 899 dolarów. To dość daleko od ceny wywoławczej Elegoo Saturn lub nawet Saturn 2 z obsługą 8K, ale za te pieniądze otrzymasz mnóstwo funkcji, które w większości przypadków trudno znaleźć w innych konsumenckich drukarkach 3D żywicowych.
Jeśli ten rodzaj wygody jest tym, czego szukasz, Biqu Pixel L może znaleźć się wysoko na liście zakupów.
Opinie
Biqu Pixel L jest stosunkowo nowy, ale w sieci można już znaleźć sporo recenzji, głównie na YouTube.
Odbiór drukarki jest ogólnie dość dobry, a użytkownicy polubili wiele przydatnych funkcji, którymi może się pochwalić Pixel L, takich jak podgrzewana kuweta i poziomowanie mikrometryczne. Zauważono jednak, że konstrukcja platformy sprawia, że nieutwardzona żywica ścieka w niewystarczającym stopniu.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
- Technologia: MSLA
- Typ: Żywica
- Rok: 2022
- Sposób montażu: W pełni zmontowany
- Producen: Biqu
SPECYFIKACJA DRUKU 3D
- Pole robocze: 196 x 122 x 220 mm
- Wysokość warstwy: 25 mikronów
- Rozdzielczość XY: 47 mikronów (4098 x 2560 pikseli)
- Dokładność pozycjonowania w osi Z: N/A
- Prędkość druku: Nie dotyczy
- Wyświetlacz: 4,3-calowy ekran dotykowy
- Materiały innych firm: Tak
- Materiały: Żywica UV 405 nm
- Kamera: Nie
WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA
- Zalecany Slicer: ChiTuBox
- System operacyjny: Windows / macOS X / Linux
- Typy plików: STL
- Łączność: USB
WYMIARY I WAGA
- Wymiary: 296 x 300 x 563 mm
- Waga: 19 kg
Żródło: https://all3dp.com