Fiberpunk Node to urządzenie, które może zapewnić wybranym desktopowym drukarkom 3D łączność Wi-Fi, umożliwiając monitorowanie i sterowanie drukarką z poziomu przeglądarki internetowej.
Node występuje w wielu wersjach, które pozwalają na kompatybilność z garstką najpopularniejszych obecnie na rynku maszyn drukujących z filamentu, w tym seria Creality Ender i Elegoo Neptune. Istnieją również wersje Standard i Pro Node dla oryginalnej Prusy i3 MK3S+.
Przy rosnącej popularności drukarek ze sterowaniem opartym na przeglądarce, Node stanowi niedrogą i prostą opcję, która nie wymaga inwazyjnego majstrowania i flashowania firmware. Otrzymujesz czysty i przejrzysty interfejs do monitorowania i sterowania drukarką z laptopa lub telefonu, z interfejsem wyświetlającym oczekiwane szczegóły, takie jak odczyty temperatury, położenie i zadanie drukowania
Node oferuje duże możliwości rozbudowy dzięki możliwości dodawania dodatków sprzętowych, takich jak Sentry – kamera sterowana przez sztuczną inteligencję, która pilnuje Twoich wydruków. W przygotowaniu są również inne dodatki, w tym czujnik końca filamentu.
Kolejną unikalną cechą tego modułu jest port do kart SD, który ma na celu zminimalizowanie uszkodzeń danych podczas drukowania. Jest to mile widziana funkcja, która pozwala uniknąć frustrujących awarii w połowie projektu.
Za ~29.90$, Node oferuje wysoki stosunek jakości do ceny, co wydaje się głównie wynikać z zastosowania płytki opartej na ESP32 – tanim, ale potężnym mikrokontrolerze z wbudowanymi funkcjami Wi-Fi. To kontrastuje z innymi ofertami, które zwykle wymagają drogich dodatków, takich jak Raspberry Pi. Wartość podejścia zastosowanego w Node jest jeszcze bardziej widoczna w dzisiejszych czasach, gdy brakuje sprzętu Raspberry Pi i jego ceny rosną.
Node mierzy zaledwie 72 x 45 mm, co stawia ją w około dwóch trzecich wielkości jednopłytkowego komputera Raspberry Pi 4.
Konfiguracja i obsługa
Standardowy Node nie jest dostarczany z plastikową obudową, tak jak wersja Pro, ale Fiberpunk udostępnia na GitHubie pliki, dzięki którym można później wydrukować obudowę w 3D.
Konfiguracja jest prosta i składa się z dwóch prostych kroków: podłączenia kabli i skonfigurowania Wi-Fi. Fiberpunk udostępnia szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci uruchomić urządzenie w ciągu kilku minut. Warto zauważyć, że konfiguracja wymaga karty microSD (nie dołączonej). Na szczęście drukarki, z którymi można korzystać z Node’a, zazwyczaj są wyposażone w kartę microSD (lub pełnowymiarową SD w przypadku MK3S+). Fiberpunk zaleca używanie markowych kart SanDisk, Kingston lub Samsung.
Po podłączeniu Micro-USB do portu Endera 3, wkładamy kartę microSD do gniazda kart microSD na froncie drukarki 3D i to wszystko. Konfiguracja jest praktycznie bezproblemowa.
Następnie należy skonfigurować sieć Wi-Fi. Aby to zrobić, należy pobrać szablon pliku konfiguracyjnego z przewodnika szybkiego startu Fiberpunk i wypełnić odpowiednie dane sieci, takie jak nazwa routera i hasło, a także nadać mu dowolną nazwę.
Testowanie, czy moduł działa było naprawdę proste i nieskomplikowane. Używając smartfona do połączenia z tym samym routerem co moduł, otwórz przeglądarkę i przejdź do wyświetlonego adresu IP, a następnie “:88/version”.
Dostęp do interfejsu Node’a przez telefon również był prosty. Wciśnięcie wyświetlonego adresu IP przenosi użytkownika do pulpitu nawigacyjnego, gdzie można bezpośrednio sterować drukarką i przesyłać G-code do druku. Z tego miejsca można również odczytać komunikaty i alarmy o stanie, które drukarka wyświetlałaby na swoim własnym ekranie.
Ogólnie rzecz biorąc, Fiberpunk Node zapewnia bardzo tani sposób na uaktualnienie swojej drukarki z możliwościami zdalnego sterowania, które nie są podobne do innych, droższych rozwiązań na rynku, w tym Duet i OctoPrint. Możliwość rozbudowy modułu o dodatki, które pasują do Ciebie i Twojej drukarki, będzie potężną cechą, gdy więcej dodatków stanie się dostępnych.
Konfiguracja i instalacja są szybkie i zajmują około 15 minut od początku do końca.
Jak na niemal bezproblemową instalację, Node oferuje wyjątkową wartość. Spodziewamy się, że w miarę pojawiania się nowych dodatków, interfejs sieciowy urządzenia będzie wzbogacany o kolejne funkcje.
Żródło: https://all3dp.com