W pierwszej części artykułu o drukowaniu podajnika i stojaka na jajka udało się przygotować prototyp do druku. Ze względu na czas wykonania musieliśmy podzielić projekt na dwie części. To już piąta próba wydrukowania obiektu, gdyż poprzednie nie spełniały należycie swojej funkcji.
Tym razem, w odróżnieniu od kilku poprzednich prób model udało się w całości wydrukować w pionie.
Obiekt został wydrukowany na drukarce S1 i czarnym PLA od Devil Design. W odróżnieniu od poprzednich wersji ten model jest szerszy i dodano w nim dłuższe górne prowadnice przy jednoczesnym pogłębieniu dolnej rynienki. Wszystko wskazywało na to, że tym razem przesuwające się jaja powinny przemieszczać się prawidłowo.
Bardzo lubimy stosować podpory organiczne. Ich usunięcie to kwestia kilku sekund.
Wszystko zapowiadało się idealnie, do momentu próby z jajami.
Tym razem jajka ładnie przechodziły na dolny poziom, jednak ze względu na powiększony rozmiar obracały się i klinowały o siebie. To trochę psuje całą koncepcję. Przesuw jajek działa, jednak dopiero po delikatnym dotknięciu w stojak
Nie lubimy się poddawać, jednak w tym przypadku wykonaliśmy już za dużo prób. Czasem po prostu szkoda filamentu.
Oczywiście podajnik można używać po prostu jako stojak w lodówce czy na ladzie kuchennej.
Nieudany projekt, to coś co po prostu trzeba przeżyć. Na otarcie łez najlepsze jest wykonanie innego wydruku, też ściśle związanego z tematem.
Wspomniany w tytule stojak na jajka był drugim drukowanym obiektem. Model również musieliśmy stworzyć od zera i ten z kolei nie sprawił żadnych problemów. Projekt powstał szybko od razu z kilkoma wariantami.
Dla choćby częściowego zatarcia niesmaku po nieudanym wydruku podajnika do stojaka użyliśmy zdecydowanie bardziej wymagającego filamentu PMMA.
PMMA Devil Design to potocznie plexiglas i ze względu na swoje właściwości jest mniej popularny wśród drukarzy 3D. Użytkownicy narzekają na na trudności w druku, problemy ze specjalnością warstwy i tradycyjne odklejanie się od stołu roboczego. Dodatkowo filament ten jest dostępny w małych ilościach, jednak w naszych sklepach z powodzeniem możemy go zakupić.
PMMA często nazywany jest filamentem akrylowym i jego zaletą jest odpornosć i wytrzymałość. Dodatkowo wysoka transparentność materiału sprawia, że pasuje do naszego obiektu idealnie.
PMMA Devil Design występuje również w kolorze Ruby Red, jednak do lodówki zdecydowanie bardziej będzie pasował klasyk.
Prototyp uruchomiliśmy na drukarce CR-10 SP.
Parametry druku:
Filament: Devil Design PMMA Transparent
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 255°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 80-120 mm/s
Chłodzenie: 60%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko Skirt
W trakcie druku nie wydarzyło się nic niepokojącego i po godzinie wydruk był gotowy.
Obiekt udał się w 100% jednak jego transparentność przypomina transparent Pet-g od Devil Design.
Wymiary również są poprawne i wydruk można umieścić w miejscu przeznaczenia.
Dobry wydruk wzmaga apetyt i stworzyliśmy dłuższy stojak mogący pomieścić 16 jaj.
Tak duży obiekt wymaga większej drukarki. Dużą wersję razem z drugą mniejszą uruchomiliśmy na drukarce S1 na identycznych parametrach.
Tym razem w trakcie druku nastąpiło odklejenie się, co ciekawe, tylko mniejszego obiektu. Duży wydruk utrzymał się powierzchni roboczej prawidłowo.
Typ stołu roboczego drukarki odgrywa kluczową rolę. Wydruk wykonywany na gładkim stole będzie wyglądał inaczej niż przy chropowatym lub perforowanym z raftem.
Obiekt drukowany na S1 jest bardziej transparentny.
To zdecydowanie zestaw dla dużej rodziny i on również trafi tam gdzie jego miejsce.
Skoro mamy stojaki na jajka to czas zrobić przedświąteczne zakupy i rozpocząć produkcję pisanek. W kolejny artykule zajmiemy sie juz wydrukami Wielkanocnymi.